Jana Švecová si zapsala přelez boulderu 8B/B+

25. 04. 2022 | Rubrika: Skály a bouldering
V posledních dvou letech se v ženském boulderingu hodně skloňují jména Jana (Vincourková) Švecová a Lucka Hrozová. Lucka si před pár dny zapsala další 8B boulder "Rustam Direct, Janča posunula laťku ještě o kus výš a poslala první český ženský boulder 8B/B+.

Jana je první česká lezkyně, která se dostala na boulder klasifikaci 8B, a to "Conquistador" 8B v roce 2020. Následně se k ní přidala také Lucka Hrozová a postupem času obě holky nějaký ten boulder v této klase ještě přidaly. Během letošní zimy jsme ovšem o Janče moc neslyšely, takže se zdálo, že zvolnila a možná sbírá síly. Ale naopak! Janča makala na jednom 8B+ ve Sklapsku, které se jí bohužel přelézt nepodařilo (prozatím) a spíše jí přidělávalo problémy s prsty. "Natrénované jsem to sice měla, ale vždy jsem si po pár pokusech úplně odrovnala dva prsty a zase jsem je musela léčit a cvičit." Na chvíli tak odložila tento boulder k ledu a pustila se do jiných, například do boulderu "Prehistorik" 8B/B+. A byla to rozhodně správná volba! Během dvou výjezdů ho poslala a stala se tak opět první češkou, která se do této klasy dostala.

"Na tento boulder jsem dostala doporučení od Lucky Hrozové, které tímto moc děkuji. Boulder mi opravdu sedl a hned od začátku kdy jsem poprvé zkoušela kroky jsem věděla, že to nějak půjde. Poprvé tento boulder přelezl Martin Stránik, který sám říkal, že je to dobrý trénink na bicepsy a rozhodně měl pravdu, po první návštěvě, kdy jsem tam strávila asi dva lezecké dny, jsem měla zkrokované skoro všechny kroky. Poté, co jsem se vrátila domů, tak jsem měla čas trochu potrénovat a zaměřila jsem se právě na ty bicepsy. Další výjezd na Prehistorika jsme udělali na prodloužené Velikonoce, kdy jsem lezla stylem one day ON one day OFF. Musím říct, tenhle koncept mi hodně sedl a měla jsem pocit (nejen pocit), že mi to jde líp den co den. Pátý den tohoto výjezdu jsem nakonec boulder přelezla a byl to super pocit! Ještěže jsem tam měla Martina (pozn. manžel Martin Švec), který mi vzdycky pomůže naskládat bouldermatky, načárkovat chyty, točit mě a v průběhu lezení mi říkat, co mám dělat, protože já když začnu lézt, tak mám úplně černo a lezu spíše pocitově a nohy dávám tam kde je mi to zrovna příjemné, což u těchto exrémně náročných boulderů, které lezu na maximum, není technika, kterou bych si mohla dovolit. Jediné, v čem Prehistorik nebyl můj styl, je jeho délka. Ještě nikdy jsem tak dlouhý boulder nelezla, ale naštěstí je tam super místo na sklepání."

Paradoxně byl pro Janu klíčovým místem dolez, který je sice obtížností někde kolem 7C, ale s poměrně špatnými stupy a především s hodně kroky, což pro lezce, který netrénuje vytrvalost může být větší překážkou než samotné silové lezení.

GRATULUJEME!

A... co na to Lucka? :-)