Golpe de Estado 9b v podání Adama Ondry

16. 03. 2010 | Rubrika: Skály a bouldering | Komentáře (0)

Adam Ondra - „Golpe de Estado 9b“

Nádhera siruanského vápna. 45 metrů s řadou těžkých boulderů. Téměř na závěr psycho skok. K tomu pořád nepříjemný vítr a teploty těsně nad nulou. Deset dní tvrdé práce. Deset dní, které posunuly Adama Ondru opět o kousek výš v jeho lezeckém životě. Těžko říci, zda je to těžké 9b, ale určitě je to 9b. Právě o ten půlstupeň těžší než Marina Superstar, Adamův dosud nejtěžší skalp na Sardinii.

V sobotu 13.3. se kolem 15 hodiny podařilo Adamu Ondrovi vůbec historicky první zopakování cesty obtížnosti 9b, „Golpe de Estado“ ve španělské Siruaně. Jedná se o výstup Američana žijícího ve Španělsku Chrise Sharmy z roku 2008. Výstup je narovnáním již existující cesty Estado critico (9a), do které se připojuje po části za 9a+. Adam cestu zkoušel během dvou jarních zájezdů celkem deset dní, přičemž občas za velmi nepříznivých podmínek. I tak je to vůbec nejkratší doba, kterou lezec pro takovýto výstup potřeboval. Cesta je navíc oproti prvnímu přelezu poněkud ztížena kvůli vylomení chytu. Připomeňme, že doposud zdolal magickou hranici 9b právě Chris Sharma třemi vlastními výstupy (kromě Golpe de Estado ještě Jumbo Love v USA a Neanderthal ve Španělsku) a Španěl Dani Andrada taktéž vlastní cestou „Delincuente Natural“. (Záměrně ve výčtu vynechávám výstupy, které se již za čisté 9b nepovažují, či nad jejich způsobem přelezu visí otazníky.)

Adam Ondra se chce kromě přelezů nejtěžších cest světa pokoušet i o vlastní výstup v této obtížnost, v letošním roce zkusit přelézt nejmenovanou vícedélkovou cestu a samozřejmě útočit na popředí závodů světového poháru. Konkrétně objet pět závodů v boulderingu (minimální počet na započítání všech výkonů) a závody na obtížnost. Na ME v Rakousku bude jasnou prioritou „obtížnost“, protože, jak sám říká „připravit se na dvě disciplíny v jeden termín nelze“.

Adamovi děkujeme za skvělou reprezentaci České republiky.

Petr Resch

Autorem fotografií je Vojtěch Vrzba