BOULDROVÁNÍ V DUBAJI? nové oblasti se světovým potenciálem!

20. 03. 2022 | Rubrika: Skály a bouldering

Jméno Jana Vincourková už je vám asi známé, ale vsadíme se, že o boulderingu ve Spojených arabských emirátech možná nevíte zhola nic. A právě tyto oblasti Janča navštívila a sepsala nám o nich parádní článek!
Nové boulder oblasti v UAE

Desítky boulderů hotových a nebála bych se říct, že další stovky jich čekají na svůj prvopřelez. Tak to jsou dvě nové oblasti, které objevil Alda (Aleš Vysloužil) teprve asi před rokem, zhruba hoďku a půl od Dubaje, v pohoří na hranicích s Ománem.

Tímto článkem bych vám chtěla přiblížit náš zážitek a říct vám, co jsme stihli za 18 dní naší první, ale určitě né poslední návštěvy zažít a vytvořit.

Kde jen začít..

Tak, třeba podmínkou.. Říká se, že v Dubaji prší asi jeden den v roce, takže, co se nestalo? Po příjezdu jsme si užili dva super lezecké dny a potom se spustil čtyřdenní déšť, ale jaký.. hotové povodně. V údolích začaly téct řeky a ve městech se drželo až 30cm vody, jelikož se tam odtoky neřeší a když už tam jednou za rok zaprší, tak čekají až se voda vypaří.

Obecně, když zrovna není po 4-denním lijáku, tak je v zimě v Dubaji nulová vlhkost a jediné, co je trochu překážkou, je slunce. Jakmile ale lezete ve stínu, tak je super podmínka! Ve stínu můžete lézt i když je pravé poledne a 30 stupňů. Nejlepší podmínka je ale samozřejmě hned po ránu a k večeru, kdy je teplota i na mikinu nebo tenčí péřovku. Důležité je právě to, aby se tam člověk vydal v zimních měsících. Ideální je leden a únor, kdy je přes den okolo 25°C, ale nad ránem a večer se teploty pohybují okolo 12-15°C a v horách často lehce pofukuje. Tím, že je vlhkost 0, tak se prsty nepotí ani když je ke 20°C a člověk nemusí řešit, stejně jako v Evropě, vlhkou prořezanou kůži a podobně. Za celých 18 dní jsme si neudělali jedinou "díru" v prstu, což bylo třeba pro Martina (Martin Švec), který má split v bříšku vždy hned první den výjezdu, úplná novinka. A když už člověk nemůže, tak si dá rest a ví že může být úplně v klidu, protože za dva dny bude podmínka úplně stejná, a to je luxus, který v Evropě neznáme.

Janča a Martin

Jak jsem zmínila na začátku, pohybovali jsme se mezi dvěma oblastmi. Jedna se jmenuje Al-Tawiyan a druhá Cleveland.

AL-TAWIYAN

Začnu Tawiyanem, který je zhruba hodinu cesty od Dubaje. Tahle lezecká oblast byla moje nejoblíbenější. Nevím, jestli je to tím, že autem dojedete přímo pod bouldery, ale byla to láska na první pohled.
Materiál bych přirovnala k pouštnímu vápnu slepenému oblázky. Takže se člověk dočká netradičních stylů, chytů a pohybů. Některé kameny jsou naopak jako v Magicu u řeky, s nulovou strukturou, ale božím “lišto-oblinovým” lezením. Koukněte na video a přesvěčte se sami.

Alda pro nás měl několik boulderů nachystaných, ale měli jsme i prostor tvořit vlastní prváče a myslím si, že pár fakt skvělých lajn se povedlo. Podařilo se nám udělat zhruba deset těžších boulderů od 7C do 8A, ale troufám si říct, že v oblasti už zhruba 100 lehčích boulderů do 7A je a samotný Tawiyan skrývá ve svém pětikilometrovém údolí potenciál pro tisícovku dalších, možná i nějaké mega lajny k 8C.

UAE bouldering

CLEVELAND

Druhá oblast Clevaland je už o trochu méně sympatická, protože musíte jít asi 7 minut ke skalám, ale i to jsem zvládla takže pro ostatní to určitě nebude problém. :-D Každopádně, je to další úžasná oblast, kde jsme stihli vytvořit zhruba 25 boulderů a pro příště už tu máme v merku i nějaké epické linky, které tam nemůžeme nechat. Najdete tu lezení všeho druhu. Obliny, lišty, stisky, spoďáky, spáry, skoky jako na závodech,.. prostě všechno.

Navíc! Nejenom, že je tam nespočet krásných šutrů s potenciálem a super podmínka, ale taky se spaním je to tam úplná pohoda. Spát se dá přímo u boulderů, nebo kdekoliv jinde, kde si najdete místečko. Místňáci jsou zvyklý si všude rozdělat oheň a kempovat, takže večeře ve stylu grilování jsme měli na každovečerním pořadu.

UAE bouldering

Jak jsem psala na začátku, jde o zcela nové oblasti, kde Alda vytvořil první lajny zhruba před rokem a ačkoliv tam občas bere místní lezce, člověk je většinou v oblastech úplně sám. Ale! Když už potkáte nějakého místňáka, tak se určitě nevyhnete pozvání na kávu a bohatou večeři k nim domů. Jejich pohostinnost je úžasná, tolik lásky a dobré nálady jsme zatím jinde nepoznali.

Co Vám budem restday na pláži u moře, teplo, poušť, lezení, jídlo to je prostě UAE Bouldering!

Pokud vás cokoli zajímá ohledně dopravy, ubytka, car nebo crashpad rentingu, tak se obraťe na @UAE_bouldering a nebo @AlesImaginarylife na Instagramu.

Pracovní verze průvodců jsou na 27crags, ale je ještě hodně práce k jejich dodělání a hlavně dlouhá cesta vůbec k vyčištění těch hlavních lajn.

text a foto: Jana Vincourková (@bouldering_jane)