Zpráva z EYS v francouzském Annecy

08. 11. 2010 | Rubrika: Sportovní lezení | Komentáře (0)

Ve dnech 22.-24.10.2010 se ve francouzském Annecy uskutečnil letošní čtvrtý závod Evropské série juniorů. Zúčastnilo se ho 174 závodníků, našich reprezentantů bylo na závodě 7.

Pořadatelé zavedli podobný způsob kvalifikací, jako je na závodech SP dospělých - každá kategorie byla rozdělena na dvě skupiny a tyto skupiny lezly současně každá jednu kvalifikační cestu a pak se plynule prostřídaly. Dopoledne navíc lezly jen kategorie A a junioři, odpoledne pak teprve kategorie B. No byl to trochu zmatek, ale je pravda, že kvalifikace aspoň probíhaly ve svižném tempu.

Jak je asi v Annecy zvykem, každá kategorie měla jednu cestu v kolmém profilu a jednu v převisu. Stěna je totiž na evropské poměry poněkud menší, ale pořadatelé právě dokázali skvěle využít i nestandardní profil.

"Kolmáč" byl ale i pro mnohé výborné lezce velkým problémem, chtělo to lézt opravdu v klidu a s rozvahou a nejeden obvyklý finalista to nezvládl. Z našich nervozita takto "sundala" v kolmém už velmi nízko Andreu Pavlincovou (kategorie B) a přestože v druhé cestě dala "TOP -", tentokrát to bohužel na finále nevyšlo.

Výborně zalezla kvalifikace Tereza Svobodová (kategorie B) a se dvěma TOPy postupovala do finále z 1.-5. místa. Ve finále ale zabraly předtím chybující Rakušanky a tak Tereza skončila nakonec na výborném sedmém místě.

Tereza Svobodová - 2. kvalifikace
Tereza Svobodová v 2. kvalifikační cestě

Výborně vyšla první kvalifikační cesta Petru Čermákovi (kategorie B) - TOP, "špatná noha" ve druhé cestě mu pak ale zavřela cestu do finále. "Kolmáč" sedl i Janu Jeligovi (kategorie A) a Tomáši Bintrovi, lezli s rozvahou a technicky a dokázali předlézt několik obvyklých finalistů. Ti pak ale ve druhé, mnohem silovější cestě nedali našim klukům šanci a finále si nenechali utéct. Míša Zbořilová přestože tvrdí, že kolmé profily nerada, v první cestě zabojovala a lezla velmi dobře a dolezla daleko, silová druhá cesta ji ale odsunula celkově na předposlední místo.

Petr Čermák v 1. kvalifikaci
Petr Čermák v "kolmější" 1. kvaifikační cestě

Standa Pekárek si v Annecy doufejme vybral smůlu na několik příštích závodů - v kolmější cestě lezl dobře, pak ale uspěchal krok a bylo po pokusu, v silové druhé cestě bohužel udělal chybu hodně nízko a tak mu nezbylo, než se začít těšit do skal.... Většina reprezentace totiž využila blížících se podzimních prázdnin a toho, že už urazila takovou dalekou cestu a po závodech přejela do Saint Legeru nebo do Arca a tam si vylepšila alespoň deníčky na lezci - Tomáš Binter 8a na 2PP, 2x 7c na OS, Standa Pekárek 2x 8a (PP), 7c+ flash, Honza Jeliga 2x 8a (PP), 7c+ (PP), 7c flash, Petr Čermák 8a (PP), 7c+ 2PP, Tereza Svobodová 8a (PP), 7c 2PP .... No a i "rodiče-trenéři" se nenechali zahambit a lezli .. no skoro jako mladí ;-)). Ale to už je asi na jiný článek.

Marie Dichtlová