Facebook

Český horolezecký svaz

Zpomalená zpráva z rychlého Edinburghu

14. 06. 2012 | Rubrika: Soutěžní lezení

Začátek závodní sezony mezinárodních závodů je pro soutěžní komise vždycky hodně hektický, navíc letos jezdíme málem ze závodu na závod a tak jsem se k článečku o prvním letošním závodu EYC v Edinburghu, kde se konal závod mládeže jak na rychlost tak na obtížnost, dostala teprve teď. A přitom to byl velmi úspěšný začátek naší závodní sezony...

 

Tedy první letošní závod Evropského poháru mládeže jak v lezení na obtížnost tak v lezení na rychlost se uskutečnil ve dnech 18.-20. 5. 2012 ve skotském Edinburghu. Vzhledem k destinaci byla účast jak českých tak ostatních závodníků menší, ale z nejlepších ve své kategorii nechyběl skoro nikdo. Trochu sice překvapila neúčast týmu z Rakouska, ale "vykompenzovali" to Belgičané a Švédové, kteří mají sice hodně dobrých lezců, ale na závody jezdí normálně jen malý tým.
Celkem se závodu zúčastnilo 156 závodníků z 18 zemí, Českou republiku reprezentovalo celkem 9 závodníků.

 

Stěna v Edinburghu je asi jedna z nejpůsobivějších v Evropě, nachází se totiž v zastřešeném bývalém lomu... "Po stranách" lomu jsou stěny pro "normální veřejnost", některé z nich mají výšku až 28 metrů. Na čelní straně lomu jsou pak hned dvě závodní stěny, každá s výškou přes 20 metrů a jedna z nich je dokonce naklápěcí. Uprostřed haly pak stojí bouldrovka - tři velké bouldrovací profily, jaké bychom asi těžko hledali někde u nás, no prostě světové podmínky.

 

 

Ale k závodu...

V pátek odpoledne probíhala kvalifikace závodu v rychlosti, závodníků sice nebylo mnoho, ale zato ti nejlepší v kategorii juniorů patří i mezi nejlepší "rychlostníky" na světě a v kategorii A jsme pak viděli u některých závodníků časy, které svědčí o tom, že se tito závodníci do světové špičky letos chystají.

Z našich v kvalifikacích zazářil Honza Kříž, když s časem 8:37 postoupil do nedělního finále z prvního místa. V neděli pak nezaváhal a suverénně zvítězil ve své kategorii s časem 8:19!
Když se podíváme na Honzovo zlepšení od loňského roku a do loňských tabulek výsledků dospělých, Honzovy časy dávají naději, že nám k "medailovému" Liborovi Hrozovi roste další velký závodník v rychlosti.

 

 

V rychlosti zalezla dobře i Eva Křížová, bohužel v její kategorii byly pouze 3 závodnice – obě dvě další závodnice jsou specialistkami na rychlost a objevují se ve finálové osmičce závodů SP a tak na Evu vlastně „zbyla“ bronzová medaile. Dalším našim závodníkem na rychlost byl nejmladší člen výpravy Pavel Krůtil, který letos závodí v EYC prvním rokem. Aspoň si tak udělal radost na závodech, v jeho kategorii totiž nebyl v rychlosti žádný jiný závodník – a tak Pavlík na svém prvním závodě získal zlatou medaili! Diváci ocenili potleskem to, že snaživě závodil, pořadatelé mu umožnili start i samotnému, i když by vlastně závodit ani nemusel.


Sobota pak patřila kvalifikacím v obtížnosti. Z důvodu opravdu hororového počasí - na stěně bylo méně než 10 stupňů - pořadatelé udělali změnu v plánu závodů a lezly se obě kvalifikační cesty těsně za sebou, i přesto, že naši závodníci by asi kvůli „restu mezi cestami“ uvítali delší pauzu, bylo to lepší. Přeci jen podmínky na stěně nebyly ideální pro to strávit tam celý den.

 

S kvalifikacemi se nejlépe poprala Andrea Pavlincová, letos prvním rokem v kategorii A a postoupila do nedělního finále z parádního pátého místa. Druhá naše závodnice v kategorii A Tereza Svobodová už tradičně v kvalifikacích nebojovala ani tak s obtížností cest, ale s časem… V první cestě ji čas došel naštěstí relativně blízko topu, v druhé musela „zrychlit“, což samozřejmě mělo za následek pád. I tak ale postoupila do finále celkem s přehledem z osmého místa.

 

"Překvapením závodu" se u nás stala Eva Křížová, která zalezla kvalifikace nad očekávání dobře a postoupila do finále z devátého místa. V juniorkách sice bylo málo závodnic, ale Evin výkon by obstál i v úplně jiné konkurenci.


Ostatním našim (tedy klukům) se už tolik nedařilo. Ucházejícím výkonem se Jan Jeliga z juniorské kategorie získal 12. místo, náš další junior Michal Štěpánek skončil na děleném 15. místě. Ve větší konkurenci pak v kategorii A po dobrém umístění v první cestě měl jisté naděje Petr Čermák, ale strop v druhé cestě mu připomněl, že síla se opravdu očekává a bylo z toho nakonec jen 16. místo. Zdeněk Ustohal ve stejné kategorii se s druhou cestou popral výborně, byl v ní celkově dvanáctý, jemu se ale nezadařila pro změnu první kvalifikace, takže z toho nakonec bylo až 18. místo. Sice jde v evropském kontextu o relativně dobrá umístění, ale závodníci bojovali i o možnost zúčastnit se na (částečné) náklady ČHS Mistrovství světa mládeže, které se letos uskuteční v Singapuru a podmínkou pro účast je i kvalitní výkon na prvních dvou závodech EYC. Což právě i v menší konkurenci, která letos v Edinburghu byla (nepřijeli např. Rakušané), se úplně nepovedlo.

 


Nedělní finále na obtížnost pro nás tedy bylo v režii dívčí části Elite týmu.

Eva Křížová zalezla opět velmi dobře, v konkurenci „světových juniorek“ se jí už nepodařilo posunout se dopředu ve výsledcích a udržela pro ni skvělé deváté místo.


Letos platí nová pravidla pro hodnocení finále, jednak bylo zrušeno „mínus“, takže když se vám nepovede dynamo, je to vždy jen „plus“ a hlavně IFSC vytvořilo nové prapodivné pravidlo, kdy se ve finále při stejném umístění nezohledňuje výsledek z kvalifikace, ale ČAS. Tedy když závodníci spadnou ve stejném místě, je nepodstatné, kdo jak postoupil z kvalifikace, ale záleží na tom, kdo byl v daném místě dříve… Většina závodníků a koučů nad tímto pravidlem kroutí hlavou, chápali bychom, kdyby při stejném umístění v kvalifikaci rozhodoval čas. Ale takhle, když lezec leze s rozvahou a postupoval třeba i z prvního místa, je před ním ve výsledcích ten, kdo prostě v daném klíčovém kroku byl ryhleji, třeba právě i proto, že nemohl nikde odpočívat i třeba kvůli nižší výkonnosti.

Přesně proto nakonec Andrea Pavlincová skončila na desátém místě. Pod dynamickým krokem s rozvahou vyklepala a odpočinula, bohužel se jí dynamo nepovedlo a spadla tedy ve stejném místě jako další 3 závodnice, kdy dvě z nich opravdu udělaly sotva plus a už jen silou vůle. Anďa měla sice staré klasické „mínus“ a nejlepší postup z kvalifikace, takže by „postaru“ byla, ale „díky“ odpočinku před skokem a „časovému pravidlu“ jí to nebylo nic platné. Doufejme, že se tohle pravidlo udrží jen tuto sezónu.


Nejlepšího výsledku na závodech v obtížnosti tak dosáhla Tereza Svobodová, když po bezchybném začátku a skoku spadla až v poslední třetině cesty a bylo z toho výborné šesté místo.

 

 
Holky si tak „připravily“ dobré pozice v celkovém hodnocení EYC před dalším závodem ve Voironu (Moskvu česká reprezentace musela z finančních důvodů vynechat), kde se rozhodovalo o výběru z Elite týmu, který se bude moci s přispěním ČHS zúčastnit letošního Mistrovství světa mládeže.

 


Fotky, které pořídili Eva a Honza Křížovi jsou zde:

 

Album Edi 2012 - Piccaso

Fotky jednoho z oficiálních fotografů jsou pak zde:

http://www.gillesmoulinphotography.com/

Instagram

Instagram Horosvaz