Změny v seriálech mládežnických závodů v roce 2012

13. 12. 2011 | Rubrika: Sportovní lezení | Komentáře (1)

V roce 2012 dojde k zásadní změně ve dvou hlavních seriálech závodů mládeže v lezení na obtížnost pořádaných Českým horolezeckým svazem. Ve spolupráci s firmou Lanex a.s., která již mnoho let podporuje soutěžní lezení dětí a mládeže, dochází k celkové změně koncepce obou stávajících oficiálních seriálů závodů.

V příštím roce (a doufáme, že i v letech následujících) bude ČHS ve spolupráci s firmou Lanex a.s. pořádat tyto závody:

• Hlavním seriálem závodů ČHS bude Tendon Cup Český pohár mládeže 2012, zahrnující 7 závodů včetně Mistrovství České republiky mládeže
  • Seriálem pro začínající a mírně pokročilé lezce bude pak Tendon Cup regionální pohár mládeže 2012, zahrnující 6 závodů za rok.

Na oba seriály, MČR mládeže a celkové vyhlášení Tendon Cupu Českého poháru mládeže a celkové vyhlášení Tendon Cupu regionálního poháru mládeže bude firma Lanex a.s. (podobně jako v minulosti na závody Tendon Cupu) přispívat bohatými cenami a podporou pořadatelů regionálních závodů. ČHS bude seriály podporovat finanční dotací pořadatelům jednotlivých závodů.

Komise soutěžního lezení mládeže teď dopracovává přesná pravidla a prováděcí pokyny pro oba seriály závodů, v nejbližší době (do konce kalendářního roku) budou pravidla zveřejněna na internetových stránkách Českého horolezeckého svazu. Zároveň komise do konce roku zveřejní prováděcí předpisy a pravděpodobnou výši dotace Svazu pro pořadatelé závodů. Výše dotace bude samozřejmě "závazná a platná" až po schválení rozpočtu ČHS pro rok 2012.

Obecné shrnutí seriálů závodů mládeže v lezení na obtížnost pořádaných ČHS ve spolupráci s partnerem ČHS - firmou Lanex a.s:

Tendon Cup Český pohár mládeže:

Hlavní seriál závodů Tendon Cup Český pohár mládeže 2012 bude nejvyšší celorepublikovou soutěží, první závody tohoto seriálu budou stejně jako v posledních letech zároveň nominačními závody pro ustanovení reprezentace mládeže pro závody Evropského poháru mládeže.

Tato nejvyšší soutěž bude pravidly, způsobem organizace závodů a doufáme, že i vlastním průběhem závodů odpovídat mezinárodním pravidlům IFSC pro pořádání závodů mládeže.

Do celkového pořadí TC - ČPM se bude započítávat výsledek pěti závodů seriálu - přesněji 4 závodů seriálu a výsledek MČR mládeže, MČR mládeže jako nejvyšší závod by navíc mělo být dotováno více body než "normální" pohárový závod.

Věkové kategorie TC - ČPM:

Věková kategorie  Kategorie v EYC  Ročníky pro rok 2012
 děti do 11 let  Kategorie D  děti nar. v r. 2001 a mladší
 12 - 13 let  Kategorie C  2000 - 1999
 14 - 15 let  Kategorie B  1998 - 1997
 16 - 17 let  Kategorie A  1996 - 1995
 18 - 19 let  Kategorie Juniors  1994 - 1993

Tendon Cup regionální pohár mládeže:

Stejně jako v minulých letech půjde o závod pro začínající a mírně pokročilé lezce. Ze závodů budou tedy vyloučeni jednak členové reprezentace mládeže 2012, vícenásobní medailisté TC - ČPM 2012, letošní medailisté celého seriálu ČPM a nově od letošního roku i první tři závodníci obou letošních seriálů Tendon Cupu 2011. Tito závodníci by měli mít za cíl také postup do vyšší soutěže a tedy se nemohou v dalším roce účastnit závodů regionálního Tendon Cupu.

Přesná pravidla pro postup do vyšší soutěže jsou v současné době v jednání - je možné, že v omezeních Tendon Cupu regionálního poháru mládeže dojde ještě ke změnám. Pravidla budou opět ustanovena do konce kalendářního roku.

Tendon Cup regionální pohár mládeže bude mít 6 závodů - 3 v Čechách, 3 na Moravě (a ve Slezsku ;-)). Do celkového pořadí se bude započítávat nejlepší výsledek ze 4 závodů celého seriálu. Snahou a zájmem jak Komise tak pořadatelů je právě i zájem závodníků (bojujících o umístění v regionálním seriálu) o závod v "druhé části republiky", aby si mohli srovnat svou úroveň i se závodníky napříč republikou. Pravidla pro regionální Tendon Cup budou podobná jako v minulosti - tedy oproti TC - ČPM budou mírnější - např. mladší kategorie polezou top rope...

Plánované věkové kategorie Tendon Cup regionálního poháru mládeže:

Věková kategorie  Kategorie v EYC  Ročníky pro rok 2012

mini
děti do 9. let

---- děti nar. v roce 2003 a mladší
 10 - 11 let  Kategorie D  2001 - 2002
 12 - 13 let  Kategorie C  2000 - 1999
 14 - 16 let  Kategorie B - rozšířená o jeden ročník  1998 - 1996

mimo soutěž -
"mládež 17 - 18 let"

mládež nad 16 let, pokud bude mít pořadatel zájem tuto kategorii vypsat  1994 - 1995

Znovu jen upozorňuji, že jde pouze o informaci o připravovaných změnách, přesné znění pravidel a prováděcí předpisy budou na stránkách soutěžního lezení mládeže na webu ČHS.

Za komisi soutěžního lezení mládeže
Marie Dichtlová

| Komentáře(1)