ZLATÝ LUKÁŠ MOKROLUSKÝ NA EPM V SOURE

25. 04. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Mládežnická reprezentace má za sebou druhý letošní závod Evropského poháru mládeže v boulderu. Závodníci tentokrát vyjeli do portugalského Soure, kde triumfálně zazářil Lukáš Mokroluský.

Vítěz Luky Mokroluský na EPM v Soure

Česká mládežnická reprezentace ve složení Natálie Paarová, Viktorie Konečná, Mariana Janošová, Lukáš Mokroluský, Jan Štípek, Jaroslav Šikula (B), Arina Jurčenko, Hana Šikulová, Lukáš Hacura, Lysander Naimji, Štěpán Bulena (A) a junior Ondřej Mázl vyrazila 23.-24. 4. do portugalského Soure, kde poměřila síly v dalším závodu Evropského poháru v boulderu. Závodníky doprovázeli trenéři Matouš Pokorný a Silvie Rajfová.

První den byla na pořadu kvalifikační kola všech kategorií. Jako první se před výzvu 5 boulddrů postavili lezci B. Za českou republiku nastoupily závodnice Natálka Paarová, Marianka Janošová a Viki Konečná. Pro Naty to byl první mezinárodní závod vůbec a ačkoliv to z výsledkové listiny, kde se umístila na 26. místě, nevypadá, předvedla parádní výkon a od postupu do finále nebyla daleko. První dva bouldery topovala naprosto s přehledem, ale v boulderu, který rozhodoval o postupu do finále, ztratila příliš času na vymyšlení nástupu a nestihla tak topovat. Podobně se jí dařilo také ve čtvrtém boulderu, kde "dojela" na nedostatek času, za to v posledním boulderu se přiblížila k topu nejvíce ze všech závodnic. Viki a Mariana skončili jen kousek od postupové čáry, na 13. a 14. místě. Jednoduše se prolezly boulderem 1, 2 a 4, ale zavařil jim právě poslední boulder, kde narozdíl od Natálky nezvládly krok za velmi malou lištu.

Mariana Janošová
Celá chlapecká trojice B - Honza Štípek, Jára Šikula a Luky Mokroluský se do finále probojovala! Jára a Luky sice bojovali hned v prvním boulderu, kde poměrně snadno dosáhli zóny, ale top jim narozdíl o Honzy nesedl. Druhý boulder vypadal v podání všech tří jako naprosto jednoduchý, stejně jako třetí, kterým se prošel Honza a Luky. Právě ve trojce bojoval pouze Jára, který si nakonec připsal alespoň zónu. Ve čtyřce zazářil opět Luky, který velmi rychle vymyslel náskok se zašpičkováním, což byl rozhodně nejlepší program ze všech závodníků. Topoval nakonec také Honza i Jára. Poslední boulder byl "technická plíživka", což nesedlo především Honzovi.

Honza Štípek
V kategorii A nás reprezentovaly Arinka Jurčenko a Hanka Šikulová. Obě holky se shodly, že kvalifikační bouldery byly lezitelné, ale náročné na koncentraci. Ari rozhodilo především dosažení zóny v jednom z boulderů pouhou vteřinu po časovém limitu a ztráta koncentrace se odrazila i na jejím dalším výkonu.
Pro kluky byly v této kategorii připraveny bouldery, o kterých se naši reprezentanti Luky Hacura, Lysander Naimji a Štěpán Bulena shodli, že byly nad jejich síly. Nejlépe si vedl Štěpán, který v pěti boulderech ukořistil tři zóny, Luky dvě a Lysander odjíždí bez dosažení zóny. Pro kluky i ostatní závodníky je to ale motivace do příště a cenná zkušenost.
Luky Hacura
V juniorské kategorii se v českých barvách představil pouze Ondra Mázl. Jako první na juniorské lezce čekal extrémně silový kampus, kterým se Ondra prošel s přehledem, ale vzal mu hodně sil do dalších boulderů. V druhém si tak zapsal pouze zónu. Ve třetím boulderu nepřečetl dobře betu a šel do klíčového kroku příliš staticky, nepustily ho bohužel ani dva další bouldery a tak nakonec nepostupuje a odvezl si ze Soure 22. místo.
Luky Mokroluský
V druhém závodním dni probíhala finálová kola, kde se naše pozornost  ubírala především ke kategorii chlapci B, tedy jediné kategorii s českým zastoupením. První dva finálové bouldery byly technicky koordinační, zatímco zbylé dva spíše silové. Járovi se podařilo včas rozklíčovat první boulder, druhý mu bohužel utekl těsně před topem, kde neustál sklopené struktury, ve třetím nepřišel na ideální betu a na čtyřku mu už nezbylo dost síly, takže zůstal bez topu a obsadil 10. místo. Ačkoliv se svým výkonem není uplně spokojený, tak i samotný postup do finále se počítá! Honza naopak nevymyslel betu pouze v jedničce. Zbylé bouldery topoval, ale ve druhém technickém boulderu bohužel vypálil příliš pokusů, což ho nakonec stíálo medailové umístění a odváží si 4. místo. Naprosto excelentní výkon předvedl Luky Mokroluský, který postupoval ze 7. místa, ale ve finále nechal své soupeře daleko za sebou a urval suverénní zlato. Jen velmi málo scházelo k čistému přelezu všech čtyř finálových boulderů, bohužel, v jednom z nich mu smekla noha a 4 Topy tak dal na 5 pokusů. Na paty mu šlapal pouze stříbrný Bulhar Boyan kirov, který vše topoval se 6 pokusy. Pro Lukyho je to tak z dvou proběhlých závodů již druhý kov, prvním byl bronz na EPM v Chambéry.

GRATULUJEME a děkujeme všem za krásné výkony!

logo_partner_repre

M. Košatková, ČHS