Výsledky MČR v lezení na obtížnost

06. 12. 2010 | Rubrika: Sportovní lezení | Komentáře (0)

Ve dnech 4. a 5. prosince proběhlo v brněnském lezeckém centru Rajče Mistrovství České republiky ve sportovním lezení na obtížnost, které bylo zároveň i juniorským. republikovým šampionátem.

Mistry České Republiky se stali Martin Stráník a Edita Vopatová

Výsledky MČR v lezení na obtížnostVýsledky MČR v lezení na obtížnostVýsledky MČR v lezení na obtížnostVýsledky MČR v lezení na obtížnost

Do závodu se přihlásilo 18 závodníků, z toho 8 juniorů, a 6 závodnic, z nichž bylo 5 juniorek. Chyběl loňský mistr republiky a náš současný nejlepší sportovní lezec Adam Ondra, který sice startovat chtěl, ale měl povinnosti v zahraničí a nepodařilo se mu stihnout kvalifikaci, chybělo i několik dalších závodníků, kteří měli šanci se poprat o finále, ale většina lezců ze špičky českého rankingu dorazila a jejich lezecká úroveň byla vysoká a poměrně vyrovnaná. V ženské kategorii chyběla loňská mistryně Nelly Kudrová (zraněný loket), předloňská mistryně Lucka Hrozová (zraněný kotník) i Kristýna Ondrová, která má rovněž zdravotní problémy, ale objevila se alespoň mezi diváky.

V kvalifikaci, která probíhala stylem flash, topovalo první cestu 7 závodníků a druhou také 7. Obě kvalifikační cesty topovali čtyři vítězové kvalifikace Martin Stráník, Karel Požár, Jaroslav Petečel a Dalibor Muráň. V ženské kvalifikaci, která se lezla hlavně pro rozřazení lezkyň pro případ shodného výkonu ve finále, protože do něj stejně všech šest závodnic postupovalo, padl jen jeden top od Edity Vopatové ve druhé kvalifikační cestě.

V semifinálové cestě mužů topoval jen Martin Stráník, druhý nejlepší byl Jaroslav Petečel, třetí pak nejmladší účastník Roman Kučera. Do osmičlenného finále ještě postoupili Stanislav Pekárek, Tomáš Binter, Petr Havrda, Dalibor Muráň a Karel Požár.

Podvečerní program uvedly ukázky lezení nadějných dětí z brněnského oddílu Rocky Monkeys. Mužské finále zahájil poslední ze semifinále Karel Požár. Vypjal se k pěknému výkonu a jen horším výsledkem v předchozím kole získal bronzovou medaili, když tečoval stejný chyt, jako vicemistr ČR Jaroslav Petečel. Vítěz semifinále Martin Stráník suverénně dolezl téměř do topu, o osm chytů dále než ostatní a vyhrál celý závod. Ve finále děvčat, které probíhalo na střídačku s finálovou cestou mužů, potvrdila své prvenství z kvalifikace Edita Vopatová, které do topu zbýval jen jeden krok. O tři chyty zpět zůstala Kateřina Švecová a o dva chyty horší byla jediná žena ve finále mezi juniorkami, Gabriela Vráblíková.

Finále probíhalo ve výborné atmosféře a kromě několika fotografů z něj pořizovala reportáž také Česká televize. Sestřih by se měl vysílat ve čtvrtek 9. prosince v pořadu Sport v regionech na ČT 4.

Veronika Jandíková, redaktorka ČHS

| Komentáře(0)