Vyjádření ČHS k problematice originálních chytů a tréninkovým podmínkám v lezení na rychlost

13. 07. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení

ČHS by tímto rád reagoval na článek Jiřího Babači: „Tvrzení ‚Vedení ČHS‘ versus realita“ uveřejněný na serveru Lezec.

V článku autor zmiňuje pochybnosti o originalitě chytů instalovaných na stěně Komec v Brně. Tyto chyty si na své vlastní náklady v roce 2015 pořídil jeden z reprezentantů v lezení na rychlost přímo od firmy Planet’Roc, která v té době byla a stále zůstává jediným certifikovaným výrobcem chytů pro lezení na rychlost. Několik měsíců po nákupu však uvedla firma Planet’Roc na trh novou verzi těchto chytů, vyráběných její patentovanou technologií Rev’Olution. Realita je tedy taková, že zmíněné chyty skutečně jsou originální, pochází však ze starší série a z toho důvodu jsou také vypodloženy.

Dále autor článku uvádí, že teprve na základě jeho kritiky přišel ČHS s návrhem zorganizovat soustředění v lezení na rychlost, a to dokonce v Innsbrucku. Ve skutečnosti však vedení reprezentace neplánuje soustředění na základě článků – ať už kritických, nebo jiných ­– uveřejněných na internetu. Soustředění jsou rámcově plánována již koncem předešlého roku v souvislosti s přípravou rozpočtu a souvisejícími žádostmi o dotace. Navíc, soustředění ve všech třech disciplínách proběhlo v Innsbrucku již vloni a i pro letošní rok bylo naplánováno právě před vrchol sezóny, kterým je MSJ v Moskvě.

Svaz si samozřejmě uvědomuje, že tréninkové podmínky pro lezení na rychlost nejsou v ČR zdaleka ideální. Právě za účelem zlepšení tohoto stavu svolal předseda KSL po schůzce k VSCM všechny trenéry a přítomné závodníky v lezení na rychlost a vyzval je, aby se pokusili najít prostor (ideálně v Brně), kde by bylo možné zřídit standardní stěnu na rychlost se dvěma drahami, jejíž stavbu by ČHS podpořil. Vzhledem k tomu, že nikdo takovou možnost nenalezl, uvítal ČHS záměr provozovatelů stěny Tendon Hlubina zainvestovat stavbu standardní stěny se dvěma drahami, navijáky a časomírou s tím, že by si ji pronajímal pro trénink a závody v této disciplíně (detailní informace lze nalézt v předešlém článku: https://www.horosvaz.cz/soutezni-lezeni/reakce-na-clanek-j-babaci-na-lezci/). I nadále platí, že ČHS je připraven v rámci svých možností podpořit každého – ať je to provozovatel stěny, nebo například některá tréninková skupina – kdo přijde se smysluplným návrhem na zlepšení podmínek pro přípravu závodníků v jakékoliv disciplíně.

Vedení ČHS