Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Valná hromada IFSC přinesla změny ve formátu olympijské soutěže i možnou úpravu názvu našeho sportu

Valná hromada IFSC přinesla změny ve formátu olympijské soutěže i možnou úpravu názvu našeho sportu
28. 03. 2022 | Rubrika: O ČHS, Sportovní lezení

Ve dnech 16. - 19.3. proběhla v Salt Lake City 18. valná hromada IFSC, kde byl Český horolezecký svaz zastoupen předsedou Janem Bloudkem, který shrnul hlavní body v následujícím článku.

VH IFSC 2022

Valná hromada IFSC 2022, foto: Jan Virt / IFSC

 

Na programu byl vedle schvalování finančních reportů, plánů a zpráv o činnosti jednotlivých složek i návrh rozsáhlé změny stanov IFSC, která vedle cca 30 úprav reflektujících požadavky švýcarského právního sytému, kde je IFSC registrovaná, počítala i se změnou oficiálního názvu našeho sportu ze „sport climbing“ na jednodušší climbing

Díky řadě problematických a předem málo projednaných úprav se ale přijetí novely stanov zkomplikovalo. Po diskusi v plénu proběhlo dlouhé večerní vyjednávání se zástupci vedení IFSC a jeho právního týmu, kterého se za národní členské federace zúčastnili zástupci Německa, Švýcarska, Belgie, Česka, Holandska, Norska, USA a Austrálie. Nepodařilo se ale najít přijatelné řešení připomínek k celkem 16 navrhovaným ustanovením a schválení nových stanov bylo následující den plénem odloženo na příští valnou hromadu v roce 2023 s tím, že se do návrhu potřebných úprav zapojí i pracovní skupina, reprezentující národní členské federace. 

Velká část programu valné hromady zahrnovala prezentaci a projednání úprav v hodnocení lezeckých soutěží, které proběhnou na LOH 2024 v Paříži a v postupu kvalifikace na ni. Protože některé z těchto změn ovlivní i naše domácí soutěže a celkově bude důležité se v novém procesu soutěže na LOH 2024 zorientovat, přinášíme zjednodušený popis hlavních úprav olympijské soutěže, který se bude postupně promítat i do ostatních mezinárodních (a pravděpodobně i domácích) soutěží:

  • Celkem se bude moci OH zúčastnit 68 reprezentantů sportovního lezení, tedy 34 mužů a 34 žen, což je o 28 více než v Tokiu. Nově se bude soutěžit o 2 sady medailí – samostatně v rychlosti a samostatně v kombinaci obtížnost + bouldering.
  • V rychlosti se mění systém kvalifikace v průběhu OH, která bude nově dvoukolová. Soutěže v rychlosti se zúčastní 14 mužů a 14 žen. Z prvního kola kvalifikace, která proběhne dosavadním systémem seřazení dle nejlepšího dosaženého času, postoupí rovnou do finále prvních 6 nejlepších. O zbylá 2 místa do finálové osmičky se vyřazovacím způsobem utká zbývajících 8 závodníků, kteří nepostoupili z kvalifikace přímo. Po kvalifikaci bude následovat finále ve formátu klasické vyřazovací osmičky se soutěžemi dvojic, jak jsme na něj byli zvyklí doposud. Soutěž v rychlosti se rozšířením kvalifikace o kousek prodlouží, bude napínavější a nepostoupivší soutěžící získají druhou šanci k probojování se do finále. Úpravu kvalifikace navrhl MOV pro zatraktivnění celé rychlostní soutěže.
  • O druhou sadu olympijských medailí bude bojovat 20 mužů a 20 žen v kombinaci dvou disciplín: boulderu a obtížnosti. Princip postupu do finále obou disciplín zůstane stejný jako na OH v Tokiu. Obě disciplíny budou mít na LOH v Paříži stejnou váhu a pořadí se tentokrát určí prostým součtem bodů – viz. dále.
  • Poměrně zásadní změna čeká boulder. Dotkne se jak systému hodnocení výsledků, tak stylu stavění cest. Pro laiky nečitelné hodnocení výsledků ve stylu „3T3Z 10 7“ se zruší a nahradí ho přepočet na body. Nově budou zavedeny 2 hodnocené zóny: nižší a vyšší, což by mělo pomoci ke spravedlivějšímu rozřazení soutěžících i větší atraktivitě soutěže pro diváky. Při dosažení nižší zóny získá závodník 3 body, vyšší zóna povede k zisku celkem 6 bodů a za dosažení topu (včetně obou zón) bude bodové hodnocení 25. Na OH zůstanou 4 finálové bouldry a při dosažení všech 4 topů získá závodník celkem 100 bodů, zatímco za získání 4 vyšších zón (bez topů) má celkem 24 bodů – tedy méně, než by získal za jeden top. Počet pokusů se bude evidovat jako pomocné kritérium pro tzv. tie-break při rovnosti bodů.
  • V obtížnosti se budou také počítat body s tím, že se zavedou 3 bodové hodnoty jednotlivých chytů. Prvních cca 5 chytů bude za jeden bod, dalších cca 10 chytů bude po dvou bodech a zbývající chyty (cca 15 chytů) až do topu budou mít hodnotu 5. Body za jednotlivé chyty se sčítají a součet bodové hodnoty všech chytů při dosažení topu finálové cesty bude nastavený na 100.
  • Body za finále boulderingu i obtížnosti se sečtou a pořadí závodníků i zisk medailí určí celkový počet bodů, získaných v obou disciplínách.

Odlišný bude i proces kvalifikace na OH – uvedený postup platí pro obtížnost a bouldering: 

  • Na OH přímo postoupí první 3 soutěžící z MS v září 2023
  • Dalších 5 závodníků postoupí z prvního místa kontinentálních soutěží (Asie, Afrika, Evropa, Oceánie, PanAm), které proběhnou v září až prosinci 2023
  • Dalších 10 postupujících vzejde z výsledného rankingu seriálu 3 samostatných kvalifikačních soutěží v novém olympijském formátu, které proběhnou v březnu až červnu 2024.
  • Jedno místo na OH může obsadit hostitelská země, pokud by její závodníci neuspěli v předchozích soutěžích (pokud se toto místo nevyužije, navýší se o něj počet postupujících dle rankingu v seriálu 3 kvalifikačních soutěží)
  • Jedno místo je určené pro hodnocení tzv. „Universality“ o kterém může rozhodnout vedení IFSC pokud dojde k závěru, že některý ze závodníků s vysokým potenciálem neprošel nepříznivou shodou okolností kvalifikací.
  • V platnosti zůstává národní kvóta max. 2 mužů a 2 žen z každé země, Další postupující ze stejné země uvolní místo závodníkům ze zemí s nenaplněnou národní kvótou.

U rychlosti se použije stejný princip kvalifikace s jedinou změnou, kdy z rankingového seriálu 3 závodů postoupí pouze 4 nejlepší podle pořadí. Důvodem je nižší počet 14 účastníků soutěže v rychlosti na OH 2024.

 

 

Soutěže v lezení zařazené na program LOH v Paříži proběhnou 5. – 9. srpna 2024, každý ze 4 závěrečných dnů se bude rozhodovat o jedné sadě medailí buď pro muže nebo pro ženy.

 

Nový olympijský cyklus se letos rozbíhá naplno, budeme našim závodnicím i závodníkům držet palce!

 


J. Bloudek, předseda ČHS

Instagram

Instagram Horosvaz