V lezení na rychlost se stále lámou rekordy

30. 05. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení

V letošním roce se již čtyřikrát podařilo posunout hranici světového rekordu v lezení na rychlost!

Aleksandra Miroslaw

Aleksandra Miroslaw, zdroj: IFSC

Jsme teprve v polovině závodní sezóny a v ženské i mužské kategorii se již dvakrát podařilo posunout světový rekord v lezení na rychlost, a to vždy ve stejný den a stejnými lezci. Poprvé se tak stalo 6. května 2022 na Světovém poháru v Seoulu, kde Indonésan Kiromal Katibin zalezl 15m cestu za 5,17s a Polka Aleksandra Miroslaw za 6,64s. Jen o tři týdny později, 27. května na SP v Salt Lake City se této dvojici opět zadařilo a pro zlato si dolezli s časy 5,10s a 6,53s!

Katibin je rekordmanem již potřetí, poprvé se tak stalo 28. května 2021 na SP v Salt Lake City, kde posunul nejrychlejší čas o více než 2 desetiny na 5,25s. Tehdy mu ovšem rekord dlouho neyvdržel a ještě v ten den, na tomtéž závodě jej předčil krajan Veddriq Leonardo s časem 5,20s.

Také česká reprezentace má na svém kontě někdejší světový rekord, o který se hned dvakrát v roce 2014 postaral Libor Hroza, bývalá světová jednička v rychlosti. Na Světovém poháru v Arcu tehdy zalezl za 5,76s, tedy o více než desetinu lépe oproti rekordu a o den později výsledek ještě zlepšil na 5,73s.

M. Košatková, ČHS