Tuzemské závody ve sportovním lezení 2023

17. 01. 2023 | Rubrika: Sportovní lezení

Se začátkem roku přinášíme aktuální informace týkající se tuzemských závodů ve sportovním lezení 2023. O tom, co se mění, či naopak zůstává stejné jako v sezóně předešlé, se dočtete v následujícím textu.

Teplice nad Metují

První liga a Mistrovství ČR

První liga a Mistrovství ČR by i nadále měli být těmi nejkvalitnějšími závody pro nejlepší lezce z celé republiky.

V dospělých a mládežnických kategoriích je cílem těchto závodů vygenerovat reprezentanty, k čemuž slouží nominační závody, a dále udělit tituly mistrů republiky na základě mistrovských závodů.

Pro kategorie U10 - U14 jsou prvoligové závody vrcholem, díky němuž se mohou nejen porovnat s těmi nejlepšími vrstevníky, ale také se připravit a motivovat pro trénink s vidinou možné účasti v mládežnické a dospělé reprezentaci.

Mistrovství ČR v lezení na obtížnost pro kategorie dospělých a mládeže proběhne nově už na jaře, a to 20.-21. května 2023 a bude zároveň 2. nominačním závodem do reprezentace. Pro kategorie U14 pak 17. června.

Mistrovství ČR  v boulderu dospělých a mládeže se uskuteční tradičně ve Slaném v termínu 22.-23. září a pro kategorie U14 nově 25. srpna v rámci MHFF v Teplicích nad Metují.

Mistrovství ČR v rychlosti pro všechny kategorie proběhne 15. října na Hudy stěně v Brně.

Český pohár pro rok 2023 je prozatím vyhlášen v boulderingu pro kategorie dospělí, mládež a kategorie U14. Dále je vyhlášen Český pohár v obtížnosti pro kategorie U14. Český pohár v obtížnosti dospělých a mládeže a v rychlosti pro všechny kategorie není zatím vyhlášen. Pracujeme na tom, aby i tyto poháry byly na konci roku vyhlášeny.

Kalendář závodů naleznete zde.

Druhá liga

Závody druhé ligy jsou předstupněm první ligy a jako takové jsou určeny nejen zkušeným závodníkům, ale především  těm, kteří se s výkonnostním lezením teprve seznamují.

V roce 2023 se můžete těšit na 5 závodů v boulderu a 5 závodů v obtížnosti, které se budeme snažit rovnoměrně rozprostřít po celé České republice. V rámci posledního závodu budou vyhlášeni tři nejlepší závodníci 2. ligy v daných kategoriích a disciplínách. Všechny závody druhé ligy budou pořádány pro kategorie U10 až U18.

Kalendář závodů bude zveřejněn na konci ledna.

Třetí liga

Závody třetí ligy jsou určeny pro začínající a mírně pokročilé závodníky v kategoriích U8 až U16,  ale i pro dospělé kategorie, v rámci rankingových závodů.

Kalendář bude doplňován průběžně a najdete ho na stránkách ČHS.

Apelujeme na naše oddíly, které závodníky na jednotlivé závody vysílají, aby reflektovaly výše uvedené rozdělení, zaměření a úroveň závodů. Nastavenému systému odpovídá také obtížnost cest a boulderů. Závodníkovi s výkonností na úrovni 1. ligy (nebo s opakovanými medailovými výsledky na 2.lize) účast na 3. lize nic nepřinese - stejně je tomu i naopak. Věříme, že v letošním roce se našim oddílům podaří ještě lépe předejít těmto situacím, právě díky uvědomělému a smysluplnému výběru závodníků na konkrétní závody.

V případě dotazů k tomuto tématu, kontaktujte snpsZYSSr8ykQmV6hUBF5e.

Pravidla závodů na rok 2023 budou zveřejněna do konce ledna 2023.

Organizační tým Výzva pro pořadatele tuzemských závodů:

Jsi pořadatel lezeckých závodů? Chceš pomáhat sportovnímu lezení v České republice? Chceš se naučit něco nového a tím posouvat svůj vlastní závod? Nebo jenom chceš, aby tvůj závod byl vidět na jednom místě?

Jak na to?

Chci být pořadatelem závodů 2. ligy.

Přečti si pořádně prováděcí předpisy pro pořádání 2. ligy zde.
Není ti něco jasné?
Napiš Adéle
Zapletalové W_rvRWp7_erDR-enW7c-Y~hg%onJO1p
Do 25. ledna 2023 vyplň a odešli žádost o pořádání 2. ligy zde.

Následně tě budeme kontaktovat.

Chci být pořadatel závodů 3. ligy.

Přečti si pořádně prováděcí předpisy pro pořádání 3. ligy zde.
Není ti něco jasné?
Napiš Lucii Kalašové
7npsVWa778Fy.Z4WHaBB5cl7g5pJ
Nejpozději 60 dní před pořádáním závodu vyplň a odešli žádost o pořádání 3. ligy zde.

Následně tě budeme kontaktovat.

Staň se jedním z pořadatelů tuzemských lezeckých závodů a a pomoz nám posouvat sportovní lezení.

Komise sportovního lezení, ČHS