Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Tři medaile a šest finalistů – EPM v lezení na obtížnost a rychlost Imst 2019

Tři medaile a šest finalistů – EPM v lezení na obtížnost a rychlost Imst 2019
05. 08. 2019 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Ve dnech 2. – 4. 8. se v rakouském Imstu konalo třetí kolo Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost a rychlost. V obou disciplínách šlo o závod s letošní nejvyšší účastí.

EPM Imst

foto R. Vopat

 

Silná konkurence však jen podtrhla vynikající výsledky české mládežnické reprezentace v lezení na obtížnost, která zde vybojovala pět postupů do finále, z nichž tři proměnila v medaile. Stříbrná patří Elišce Adamovské v kategorii juniorek (18 – 19 let), bronz si odvezli Markéta Janošová a Adam Adamovský v kategorii B (14 – 15 let).
Dalšími finalistkami byly v kategorii A (16 – 17 let) Míša Smetanová, která si nakonec dolezla pro vynikající 5. místo, a Nikola Králíková, která skončila 11. Do dívčího finále této kategorie vzhledem k výsledkové shodě postupovalo 12. závodnic. O úrovni finálového výkonu Nikoly svědčí to, že zalezla stejně jako soupeřky na 7. – 10. pozici a o konečném umístění rozhodovalo pořadí z kvalifikace.

EPM Imst

E. Adamovská

 

 

EPM Imst

M. Janošová

 

EPM Imst

A. Adamovský

foto Ondřej Švec

 

Dalším třem závodníkům unikl postup tak těsně, že do poslední chvíle nebylo jasné, zda se do finále přece jen nedostanou. Juniorce Elišce Novotné nevyšla ani jedna z cest podle představ a skončila dvě místa za postupem na 12. pozici, stejné pořadí patří Honzovi Vopatovi v kategorii A, který v první cestě skončil 11. a ve druhé pak 10. Junior Šimon Potůček po vynikajícím 7. místě v první kvalifikaci bohužel chyboval v té druhé, což ho odsunulo na 14. příčku. Přesto jde o výborné výsledky a dobře se prezentovala i většina dalších českých reprezentantů – podrobná zpráva o závodě bude doplněna v nejbližších dnech.

 

Kvalitní výkony přinesly české mládežnické reprezentaci v lezení na obtížnost velký úspěch v hodnocení národů, když se poprvé v historii této soutěže prosadila na 3. místo z 25 zúčastněných států. Zařadila se tak se ziskem 312 bodů za Francii a Rakousko, které se na domácí půdě dostalo před ČR o pouhých 5 bodů, na 4. pozici skončilo se ztrátou 24 bodů Slovinsko a s velkým odstupem pak silné a kvalitně podporované týmy Španělska (242) a Itálie (240).

 

Před víkendovým závodem v lezení na obtížnost se již v pátek se konala soutěž v lezení na rychlost, kde nás reprezentovali Hana Křížová, Markéta Janošová, Sabina Skoupá a Čeněk Babača. Do finále postoupila pouze Hanka Křížová v kategorii juniorek, kde nakonec vybojovala výborné 5. místo s časem 10,52s.

 

Markéta Janošová startující v kategorii B si vytvořila osobní rekord 12,12s, což jí stačilo na 16. příčku, další naše zástupkyně v této kategorii Sabina Skoupá bohužel v jednom pokusu spadla a ve druhém ulila start, proto byla zařazena na konec výsledkové listiny.
Čeněk Babača s časem 9,280s obsadil v kategorii A 17. pozici, když v důsledku velmi sporně ulitého startu měl k dispozici pouze jeden měřený pokus.

Přes malý počet závodníků patří naší mládežnické reprezentaci v lezení na rychlost v pořadí národů velmi dobré 7. místo.

 

Děkujeme všem závodníkům za vynikající reprezentaci, koučům za perfektní péči o závodníky, rodičům a dobrovolníkům za pomoc a příjemnou atmosféru, tréninkovým centrům SmíchOFF a Hangár za kvalitní tréninkové podmínky a partnerovi mládežnické reprezentace společnosti Rock Point za podporu.


Závod v Imstu byl posledním podnikem seriálu EYC. Mládežnická reprezentace má letos před sebou ještě srpnové mistrovství světa mládeže v italském Arcu a na podzim pak mistrovství Evropy v jednotlivých disciplínách.

 

Tomáš Binter

 

Finalisté svá vystoupení  v Imstu komentovali takto:

Míša Smetanová A dívky:

„V Imstu se mi dařilo, i po náročném výstupu do kopce na rozlezovku jsem dokázala konečně zalézt svoje maximum a jsem velmi spokojená se svými výkony celý víkend.“

Nikola Králíková A dívky:

„Tentokrát v Imstu jsem zvládla vyjít kopec a ani jsem při tom neumřela ????. Na svůj výkon v kvaldě si nemůžu stěžovat, za to ve finále jsem měla zmrzlé prsty a nelezlo se mi podle mých představ, přesto jsem si to užila a oblíbila si Imst ještě víc.“

Adam Adamovský B chlapci:

„V Imstu se mi zatím lezlo nejlíp za všechny EYC závody. Měl jsem obrovskou radost, že jsem se dostal do finále z prvního místa, a to mě nakoplo k tomu, abych ve finálové cestě vydal perfektní výkon. Nakonec to stačilo na třetí místo, ze kterého, mám moc velkou radost.“

Eliška Adamovská Juniorky:

„Ve finále se mi lezlo opravdu skvěle. Řekla bych, že to bylo poprvé na mezinárodních závodech, kdy jsem se soustředila jen na cestu a dokázala vytěsnit všechnu nervozitu. To, že to vyšlo na druhé místo bylo super.“

Markéta Janošová B dívky:

“V pátek jsem se naladila na závody rychlostí, v obou cestách jsem udělala drobné chyby, ale s časy 12,68 a 12,12 jsem spokojená. Oopět jsem si posunula svůj osobní rekord. V sobotní kvalifikaci na obtížnost jsem musela 2x topovat, abych postoupila do finále z děleného 1.-14. Místa. Doufala jsem, že stavěči odhadnou obtížnost finále a povedlo se. Cesta se mi líbila, prověřila sílu, vytrvalost i techniku. Dokonce jsem našla i kolínko :). Závody jsem si užila a odměnou byla bronzová medaile.”