Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Tréninkové centrum reprezentace ČR

Tréninkové centrum reprezentace ČR
30. 12. 2014 | Rubrika: Soutěžní lezení

Český horolezecký svaz připravil společně s Lezeckým centrem Smíchoff a Boulder Barem projekt tréninkového centra reprezentace ČR. Cílem je vytvořit kvalitní podmínky pro přípravu reprezentantů v mládežnických i dospělých kategoriích. Tréninkové centrum bude provozováno na dvou místech – v Lezeckém centru Smíchoff a Boulder Baru.


Základem projektu je možnost trénovat v cestách a boulderech připravených stavěči s mezinárodní licencí IFSC. Tato část je garantována Janem Zbrankem,  jediným českým držitelem nejvyšší mezinárodní stavěčské licence IFSC, ale na přípravě cest i boulderů by se v průběhu roku měli podílet i další stavěči s mezinárodní licencí. Na to navazuje možnost tréninku izolovaných prostředků (lištové desky, campus, systemboard atd.), které budou k dispozici v obou centrech. Výhledově by mělo být zařazeno i využití moderních kompenzačních prostředků s pravidelnou účastí specialisty, který by vedl cvičení s důrazem na správné provedení a zdravotní aspekty.

Lezecké centrum Smíchoff je specializováno na lezení na obtížnost, v tuto chvíli je tam připraveno již 6 cest, přímo zaměřených na přípravu v rámci tohoto tréninkového období pro mezinárodní závody mládeže i dospělých, dalších 7 cest bude dostavěno během ledna. Pro tréninkové cesty reprezentace budou vyhrazeny vždy dva profily, které se budou v průběhu roku střídat. Z možností pro izolovaný trénink zde bude k dispozici několik typů lištových desek, prostor pro trénink tahů, žebřík, koule, prostor pro individuální kolečka atd.


Boulder Bar je zaměřen na boulderový trénink, v tuto chvíli je zde k dispozici řada kvalitních tréninkových boulderů. Od 3. 2. 2015 zde bude připraveno 8 boulderů typu SP pro ženy i muže od licencovaného stavěče IFSC. Pro izolovaný trénink zde bude k dispozici prakticky vše, co se v současném vrcholovém tréninku využívá (několik typů campusu, několik typů lištových desek, otočná hrazda, koule, lano, kruhy, velký naklápěcí systemboard, pegboard, tělocvična atd.).


Cesty i bouldery budou pravidelně obměňovány dle harmonogramu respektujícího požadavky tréninkových cyklů a mezinárodního závodního kalendáře.

Do Lezeckého centra Smíchoff i Boulder Baru mají od 1. 1. 2015 členové reprezentačních družstev mládeže i dospělých ve všech oficiálních disciplínách soutěžního lezení (obtížnost, bouldering, rychlost) vstup zdarma, na úhradě nákladů se podílí společně lezecká centra a ČHS, který zároveň přispívá na nákup chytů a struktur. Aktuálně je platný seznam reprezentantů pro rok 2014, po nominačních závodech v jednotlivých disciplínách bude aktualizován. Reprezentanti v obou centrech na recepci nahlásí své jméno a jejich vstup bude zaevidován.


Tréninkové podmínky v obou lezeckých centrech by měly napomoci nejen ke kvalitnější přípravě členů reprezentačních družstev, kteří dosud za tréninkovými podmínkami museli pravidelně vyjíždět mimo republiku, ale i zlepšit možnosti tréninku pro všechny výkonnostní lezce. ČHS si velmi váží pomoci obou lezeckých center a práce mezinárodního stavěče IFSC Jana Zbranka, bez něhož by se projekt v tomto rozsahu nemohl realizovat.

 

Tomáš Binter