Tisková zpráva z Mistrovství světa ve sportovním lezení 2018

18. 09. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Čeští sportovní lezci sbírali v Innsbrucku rekordy

PRAHA 18. září 2018 - Česká reprezentace odjela z MS ve sportovním lezení v Innsbrucku se dvěma medailemi a šesti bodovanými místy ve všech soutěžních disciplínách. Nejúspěšnějším z českých reprezentantů byl Adam Ondra, který obsadil 2. místo v lezení na obtížnost a 2. místo v olympijské kombinaci. Vynikajících výsledků dosáhli junior Jakub Konečný a Jan Kříž - Jakub Konečný se v lezení na obtížnost probojoval do finále, kde obsadil 6. místo; Jan Kříž v lezení na rychlost postoupil do čtvrtfinále a obsadil celkové 8. místo.

Do Innsbrucku se sjelo více než 800 závodníků z 55 zemí, což je nejvíce v historii, a Češi se mezi nimi rozhodně neztratili. Do soutěží v lezení na obtížnost, boulderingu, lezení na rychlost a olympijské kombinaci zasáhlo celkem 21 našich závodníků. „V medailovém žebříčku nám patří sedmá pozice. V hodnocení národů nás žádný ze zúčastněných států neporazil ve všech třech disciplínách. Pouze domácí Rakousko se s námi dělí o 9. příčku v lezení na rychlost a je lepší v lezení na obtížnost i v boulderingu," upřesňuje reprezentační šéftrenér Tomáš Binter.

Výprava se vrací i s jedním novým českým rekordem. Hana Křížová, věkem patřící ještě do kategorie A (16 - 17 let), vytvořila nový ženský rekord v lezení na rychlost časem 10,477 s. „Jde o nejrychlejší čas dosažený českou ženou v oficiálním mezinárodním závodě. A protože se závod lezl na homologované stěně, která umožňuje uznávání rekordů, jde i o oficiální český rekord," doplňuje Binter.

Nejúspěšnější část ale patřila mužskému lezení na obtížnost. Poprvé v historii měla česká reprezentace dva závodníky ve finále MS (Adam Ondra, Jakub Konečný) a v hodnocení národů dosáhla historického maxima v podobě 4. místa za Rakouskem, Japonskem a Slovinskem. „Na výsledcích se podepisuje naše dlouhodobá koncepční práce. Podařilo se zlepšit i zázemí a servis pro závodníky. Koučové se postarali o organizaci a přípravu, fyzioterapeuti z týmu Fyzio Gym Cooper zase o regeneraci závodníků, která je zejména při startu ve více disciplínách klíčová," uzavírá předseda Českého horolezeckého svazu Jan Bloudek.

Jiří Vašek

Ondra-finale-obtiznost Ondra-finale-obtiznost-stupne-vitezu Ondra-finale-obtiznost-stupne-vitezu Ondra-kombinace-boulder Ondra-kombinace-boulder

Ondra-kombinace-boulder Ondra-kombinace-obtiznost Ondra-kombinace-obtiznost Ondra-kombinace-stupne-vitezu Ondra-kombinace-stupne-vitezu

Konecny-finale-obtiznost Konecny-finale-obtiznost Kriz-rychlost Kriz-rychlost Ondra-finale-obtiznost