Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Tisková konference k SP v Praze

Tisková konference k SP v Praze
23. 05. 2023 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Dnes se ve Vodárenské věži na Letné konala tisková konference k blížícímu se Světovému poháru v boulderu, který již za 10 dní odstartuje v Praze. O tom, jak probíhají přípravy, hovořil předseda ČHS Jan Bloudek, projektový manažer závodu Jiří Fousek a Adam Ondra.

TK

Ve Vodárenské věži na Letné se dnes sešla dvacítka novinářů na tiskové konferenci k závodu Světového poháru v boulderu 2023, který odstartuje 2. června na Letenské pláni v Praze, aby vyzpovídala trojici Adama Ondru, Jiřího Fouska a Honzu Bloudka.

 

V úvodním slovu mimo jiné poděkoval předseda ČHS, Honza Bloudek, Praze 7 za poskytnutí velkorysých prostor na Letenské pláni, které nám umožňují uspořádat závod v té nejvyšší kvalitě pro diváky i závodníky. Na zmínku o přípravách pak navázal Jiří Fousek, který vysvětlil, proč bylo potřeba aby příprava sportoviště začala již 14 dní před samotnou akcí. Kromě samotné tribuny pro diváky, potřebného sociálního zázemí, gastro zóny a mnoha dalších dočasných staveb, bylo potřeba postavit v předstihu především závodní stage, na které již tuto neděli začne stavěčský tým připravovat závodní bouldery. od pondělí pak bude probíhat také technická příprava, branding areálu a další práce, aby bylo vše připraveno na čtvrteční generálku a především páteční kvalifikační kola. 

 

Také Adam mluvil o své přípravě na pražský závod, která bude intenzivní především nyní, v posledních dnech, kde bude mimo jiné trénovat také na reprezentační boulderovce ČHS v pražských Letňanech. Jak dodal, právě teď tam stavěči, včetně zahraničních, připravují speciální tréninkové bouldery.

 

Honza Bloudek dále představil nejzvučnější jména, která se na závod chystají, “Když se podíváme na výsledky Světového poháru posledních dvou let, až na výjimky tu nechybí nikdo z první dvacítky. Jen stěží si umím představit lépe obsazené startovní pole.”

 

Na otázku, jaké jsou ambice českých reprezentantů na případný postup z kvalifikace, reagoval Honza Bloudek tím, že disciplína boulder je vždy tak trochu loterie a běžně se stává, že i těm nejlepším to “nesedne” a zůstanou daleko za svými cíli. Řekl, že na naše závodníky nechceme vyvíjet zbytečný tlak přehnanými očekáváními, ale fandíme jim a věříme, že předvedou maximum. Na závěr odpovědi ještě dodal, že čeští reprezentanti jsou orientováni především na disciplínu obtížnost.

 

Adam souhlasně navázal konstatováním, že pokud by šlo o závod na laně, bylo by jakékoliv jiné umístění než medailové zklamáním, zatímco v boulderu je to vždy, jak již zmínil Honza, loterie a nelze se na nic spolehnout. Nevýhodou podle Adama bude také to, že kvůli málo absolvovaným závodům je poměrně nízko v průběžném hodnocení SP, což znamená pozdější start v kvalifikaci, kdy lze očekávat vyšší teploty a již trochu “olezené” chyty.

 

Na závěr pak zazněla informace o prodeji vstupenek, které stále můžete zakoupit na webu www.climbingworldcup.cz. Vstupenky budou dostupné také na místě, ale vzhledem k omezené kapacitě stání A a tribuny, doporučujeme zakoupit vstupenky do těchto sektorů co nejdříve.


Na viděnou na Letné! 

 


M. Košatková, ČHS