Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

TENDON Finále U14 - Trutnov

24. 11. 2016 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

V tradičním termínu, dne 19. 11. proběhlo v Trutnově Tendon Finále U14 – „Čertova stěna 2016“. Jednalo se, stejně jako loni, o finálový závod Českého poháru žáků a žákyň do 14 let.

1165

S předcházející gymnastickou soutěží jsme již byli zkoordinováni, tak příprava proběhla klidněji než v minulém roce. Po dohodě s komisí sport.lezení byl letos zvolen nový formát – 3 cesty bez finále, který se velmi osvědčil a byl přítomnými závodníky i trenéry příznivě hodnocen.

Zásluhou bezproblémové prezence jsme mohli postupně všechny cesty začít předlézat již kolem 10. hodiny. Díky obětavým předlezcům z řad domácích borců, a hlavně zásluhou Martina Jecha a Jíti Mázlové, bylo vše rychle a přehledně předlezeno a pouze jediný vzdorující chyt bylo třeba dotáhnout. No Jitka je holt velmi silná.

V každé kategorii, vždy první dvě (trochu lehčí) cesty, lezli dívky i chlapci současně. V dalším kole si pak tyto cesty prohodili. Již od začátku závodu tedy všichni hned lezli a žádná kategorie nemusela čekat. Tento systém byl umožněn velkým úsilím mnoha obětavých pořadatelů, kterým patří obrovský dík!

Třetí cestu, která byla zase „trochu“ těžší, již lezli kluci a holky postupně. To nám závody nepatrně prodloužilo, ale velmi to přidalo na dramatičnosti – hlavně u nejstarších dívek. Se závodními cestami si trojice hlavních stavěčů – Máca, Martin a Danny Drechsel – dosti pohrála. Cesty byly technické se silovými dolezy a ideálně nám závodníky rozřadily, takže nebylo nutné použít ani připravené „superfinálové“ cesty, což bylo stavěčům možná trochu líto – závodníkům už méně J.

I zásluhou kvality příznivě hodnocených cest (trenéry i závodníky) jednotlivá kola dobře navazovala a samotné závody proběhly rekordně rychle. Při „devadesátce“ soutěžících bylo totiž v 15 hodin dolezeno a po 16. hodině  vše vyhlášeno. A před 19. hodinou i uklizeno.

Asi nejdramatičtější boje proběhly v kategorii nejstarších dívek (U14), kde rozhodla až závěrečná cesta. Tuto kategorii o jediné „plusko“ vyhrála těsně Eliška Bulenová před Míšou Smetanovou.

kategorii U12 porazila Hanka Šikulová druhou Báru Bernardovou také pouze o plus, ale tentokrát již v první cestě.

Nejmladší holky (U10) vyhrála (vítězstvím v každé cestě) Mariana Janošová před Adélou Svobodovou.

Kategorii nejstarších chlapců (U14) vyhrál zásluhou jediného TOPu v druhé cestě Marek Jeliga před Ondrou Mázlem.

Kategorii U12 ovládl, v podstatě o jediný chyt, Adam Adamovský před Šimonem Cibulkou.

A u nejmladších kluků, také o jeden chyt, zvítězil Jaroslav Šikula před Lukášem Mokroluským.

Při závodech nedošlo k žádnému technickému incidentu a i přes těsnost výsledků jsme nemuseli řešit  žádný protest. Pouze se nám v jednom kole na chvilku ztratili z výsledkových listin polští závodníci – technika je jen technika. Nedošlo ani k žádnému zranění a oba přítomní lékaři byli tedy zcela bez práce.

Po vyhlášení medailistů trutnovského závodu následovalo také vyhlášení nejlepších závodníků celé série, kteří od TENDONu, kromě dalších cen, dostali nová kvalitní lana. Nakonec následoval tradiční trutnovský „švédský stůl cen“ a hodnotné věcné ceny obdrželo vždy 9 nejlepších v každé kategorii.

Závody se tedy, doufáme, vydařily – přežili jsme je.  Velký dík patří všem pomocníkům. A zas za rok … snad …