Tendon Cup regionální pohár mládeže 2013 - Trutnov

13. 11. 2013 | Rubrika: Sportovní lezení

Letošní „po-jubilejní“ (21. ročník) závodu mládeže ve sportovním lezení na obtížnost se uskutečnil tradičně na dvou stěnách ZŠ Komenského (velká pro „velké“ a malá pro „malé“ – ale s tělocvičnou!). Letos nás konečně :-), po dvou předešlých letech, minulo finále. Ale stejně to byl „fičák“. Vždyť téměř 130 závodníků je asi letošní rekord ze všech mládežnických závodů (a asi i „dospěláckých“).

Tradičně nejvíc bylo nejmenších holčičích závodnic – 25. Ale třeba i nejstarších kluků (kat. B) se sešlo 15. Závodníci dorazili zdaleka – Brno, Orlová, Liberec, Nový Bor, Praha, Jindřichův Hradec. I z blízkého okolí – Vrchlabí, Broumov, Jičín, Nové Město nad Metují atd. Při velkém počtu závodníků, přes drobné zdržení, způsobené řešením chybějících zdravotních prohlídek, jsme byli opět rychlejší než v minulých letech. Takže kolem šestnácté hodiny byly dolezeny poslední finálové cesty (téměř současně – zázrak!) a v sedmnáct hodin byla rozdána poslední cena našeho tradičního „švédského stolu“ cen. A to odměnu obdržel každý účastník finále – další zázrak!

Snad díky dlouhodobějšímu úsilí stavěčů (díky pomocníci!), byly cesty poměrně ideálně postaveny a hezky nám závodníky rozřadily (často již v kvalifikaci), téměř chyt po chytu. Mladší kategorie (E, D) získaly pouze tři TOPY – a to pouze ve finále. Topovala vítězná Míša Smetanová a Petr Salaj, který porazil, díky kvalifikaci, také topujícího Honzu Šimůnka, který závodil mimo soutěž. U starších dívek (kat.C a B) padl pouze jeden TOP (v kvalifikaci) zásluhou pozdější vítězky Adély Moravcové. Starší kluci (kat. C a B) získali v obou kvalifikačních cestách celkem 11 TOPů (cca polovinu v každé „kvalifikačce“). Ve finále padly už jen dva TOPy a o vítězství Zbyška Černohouse nad druhým Ondrou Bínou musel rozhodnout čas  - rozdíl však byl téměř minutový. Jinak nám střídání silových a technických úseků ve finálových cestách závodníky výborně roztřídilo. Pouze u nejmenších „E“ závodnic rozhodla kvalifikace o vítězství Markéty Janošové nad stříbrnou Emmou Duroňovou. Cesty byly vesměs chváleny závodníky i trenéry – třetí zázrak! Při závodech nedošlo k žádnému úrazu, nepočítáme-li pár lehkých spálení od lana (pád těsně před stropem, s lanem shora, je prostě rychlá houpačka:-)). Nenastal také žádný technický incident a všechny (obě:-)) nejasnosti byly vyřešeny po domluvě a nebyl nutný žádný protest.

Ke všeobecné pohodě přispěl nejen vzorně zásobený bufet p. Trojánka, ale i pohled na vystavené ceny, které by nebylo možné zajistit bez podpory tradičních i nových sponzorů, jimiž byly firmy: TENDON (hlavní podporovatel!), SALTIC Zlín, CMP Campagnolo, HUDY–Trutnov, CK Mates-Trutnov, MEKRS, Vella – cyklo-TU, MRKEV, SALEWA, Horolezení.cz a Pro-Bike - p.Černý. Závody  by se také nemohly uskutečnit bez podpory ZŠ Komenského, Města Trutnov, Královéhradeckého kraje a Českého horolezeckého svazu, který je organizátorem celé série závodů.

A na závěr již jen přehled šťastných – věříme – vítězů:
   kat. E – Markéta Janošová a Šimon Cibulka
   kat. D – Míša Smetanová a Petr Salaj
   kat. C – Adéla Moravcová a Kevin Výrostko
   kat. B – Katka Zemánková a Zbyšek Černohous

Tak jsme letos zase přežili a nezbývá než se těšit, doufáme, na příští ročník.

Za organizátory z Yetti clubu:     Martin „Máca“ Macek

fotografie - archiv pořadatele