Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Tendon Český pohár mládeže 2013 - Jičín

Tendon Český pohár mládeže 2013 - Jičín
30. 09. 2013 | Rubrika: Soutěžní lezení

V sobotu 21. září 2013 v Jičíně pokračoval po prázdninové pauze seriál lezeckých závodů mládeže Tendon Český pohár mládeže v lezení na obtížnost 2013.

 

Takže: Závody v Jičíně, městě pohádek, pro 21. září se spíš hodilo v Jičíně, městě lezců, lezkyň a mladých lezčat.

 

Těch se sešlo do 10 hodin, kdy závod začal, celkem 106, což je vzhledem k poprázdninovému termínu, kdy asi moc závodníků na stěně nelezlo, pěkný počet. Ale co vlastně předcházelo závodnímu dni? Krom kouzelného "zaklínadla" chyty pryč ze stěny a šup pod "vapku" zbývalo najít ty, co slíbili, že postaví cesty pro velké, malé a ty ještě menší. Pár dní hledání to zabralo, ale nakonec bylo všech sedm cest připravených k předlezení. Toho se právě kolem 10. hodiny chopil Vítek Lachman a "Džej-džej" Honza Jeliga. Díky tomu, že Honzik přidal ruku a nohu k dílu, proběhlo všechno bez větších problémů. Pouze dvě cesty daly předlezcům natolik zabrat, že si v nich museli odpočinout, aby mohli cvaknout poslední TOPovou expresku. Poté už přišli na řadu první závodníci!

 

Vezmeme to pěkně popořadě! Cesta číslo jedna – stavěl ji Cipísek, vybral si technický koutek se spoustou zapuštěných chytů, ne všechny se mu však hodily, takže dlouho "páskoval křížky". To byla však jediná vada na kráse, na poslední metry si připravil trumf v podobě komínového lezení: děti si tedy mohly vyzkoušet něco z pískařské techniky! Jak jim to šlo? Klukům líp, šest jich mělo čest držet oběma rukama poslední chyt. Holky už se s cestou tak dobře nepopasovaly, pouze Nela Tvrzníková jako jediná dosáhla topu!

 

Druhou cestu Cipísek maličko přepísknul – to jsem si ale mohl myslet – když ji oklasifikoval jako šestku od Mocka. Pro tuhle cestu si vybral šedivé hady, stisky, obliny a zatočil ji jako hadici, přidal ještě krátký slezení dolů, takže byla opravdu vypečená! Nejdál z kluků dolezl Marek Jeliga, který by cestu asi i dal, ale špatné nabrání chytu ho stálo pád. Na cestě bylo ale vidět, že v nejmenší kategori máme silnou základnu!! Holky se s cestou praly statečně, ale většinu z nich zastavil poslední krok v traverzu před úkrokem dolů.

 

Třetí cesta pro druhou nejmladší kategori C – zde spojil síly Cipísek s Mankou: vybrali si modré chyty. Jejich spolupráce přinesla pěknou technickou cestu s odšlapy do stěny, závěrem gradovala vypečeným bouldrem! Cesta se však nikomu vylézt nepodařila, závěrečný úsek shodil všechny, co se k němu dostali. Byly vidět pěkné bojovné výkony, proběhlo taky pár pěkných pádů, takže jistič musel ukázat, jak se jistí na písku! Zde při porovnání holek a kluků jasně vítězí holky!

 

Cesta s číslem čtyři byla čistá práce Manky, ta se svými jemnými a malinkatými prstíky připravila hned "na startu" jemnou výměnu, která překvapivě mnoha závodníkům vystavila stopku!:( Tady se vystřídaly postupně kategorie C, B, A plus J (dívky) a druzí nejmladší kluci C. Právě ty cesta nejvíc potrápila! "Céčkové" holky se s ní popraly statečně, nejstatečněji Eliška Adamovská, která zde přelezla hodně starších závodnic! Úplně nejdelší výkon zde předvedla Iva Vejmolová, která jako jediná dolezla do stropu. Cesta tedy zůstala bez vylezení a ukázala některým závodnicím, kde jsou jejich slabiny! Manka totiž udala klasifikaci 6c+ pod strop, stropem dál k topu dohromady 7a+, specifičnost cesty ale dala zavodícím zabrat!

 

Cesta s číslem pět začínala dlouhým traverzovým nástupem, který hodně potrápil závodnice kategorie A a J, ty zde začínaly a ukázalo se, že Manka, která vymyslela první dvě expresky, má o maličko delší rozpětí než dívky. To znamenalo, že se tu taky bojovalo už od prvních metrů! Jeden chyt se poté posunul blíž, ač to stejně nebyl problém cesty, pouze se malinko zlehčil nástup. Cestu taky lezly tři nejstarší kategorie kluků, ti zde ukázali, že cesta se lézt dá! Byly k vidění pěkné výkony a pády ze všech možných pozic! Cesta se dočkala jediného topu od Petra Čermáka, který ji chválil.

 

Poslední kvalifikační cestu číslo šest po zelených pravým stropem lezli pouze kluci "reprouši", to znamená B, A a Junioři. Klasifikace 7b+ bez výraznějšího bouldru, pouze cesta říkala – nepovoluj nebo spadneš, fixuj to pořádně! Některým se to dařilo, tak se dolézalo daleko. Ale i zde byl k vidění "pouze" jeden top, ten se podařil specialistovi rychlolezci Honzovi Křížovi. Jenom on skočil na hranu, poté šáhnul do cvakacího chytu a se vší parádou si vychutnal jediný Top!

 

Taková byla kvalifikace, které dle mého soudu nic nechybělo! Skončila někdy po 13. hodině, jelikož ale byla v plánu schůze trenérů a rodičů, tak se uzavření izolace, která nejprve čekala dvě nejmladší kategorie (D a C), posunulo na 14. hodinu.

 

Finále se odehráválo na malinko upravených kvalifikačních cestách. Nejmladší lezli zelenou čtyřku, kam jsme jim přidali dva chyty a jeden stup. První na řadu šly holky, bojovaly statečně! Nejstatečněji se cestou probojovala Eliška Bulenová, která o pohyb vyhrála (kategorie D). Kluci však v této kategorii mají navrch, takže cestu dolezli o řádný kus dál! To, co Elišce stačilo v holkách na vítězství, by u kluků stačilo na šesté místo. Kluky je hrozně těžké rozřadit, což se i ve finále potvrdilo, když Lukáš Doleček a Ondra Slezák dolezli ve finále stejně. Naštěstí měli rozdílný výkon v šedivé cestě z kvalifikace, tak se vítězem stal právě Ondřej Slezák! 

 

Kategorie C lezly upravenou cestu pět. Ta, až na jedno místo, jim seděla výborně, v jednom místě byl však chyt moc otočen a špatně se trefoval dynamickým krokem. Vznikly zde shodné výsledky, rozhodovalo tedy umístění z kvalifikace, a to jak u holek, tak u kluků. U kluků nejlépe závod sednul Matějovi Burianovi a holky vyhrála již zmíněná Eliška Adamovská. 

 

Poté se uzavřela izolace pro zbytek závodního pole! Na kluky čekala oranžová cesta, kde do té doby chyběly chyty, na holky zelená šestka! Chyty naskákaly na oranžovou, lano do zelený se taky nacvaklo, mohla tedy začít obhlídka! Kluci se ptali, jak na to, a samozřejmě se nic nedozvěděli... Vymyslet si to musí každý sám! Viděna byla spousta kreací, ale taky zajímavých provedení! Padalo se opět všude, už od třetí až po poslední expresku!

 

Kategorii B ovládl Vojta Vlk, který dolezl cestu ze všech kluků nejdál: nebýt zazmatkování u třetího chytu od konce, asi by cestu dolezl! Starší kluky (A) o plus vyhrál Martin Jech před Honzou Křížem, v Juniorech si bez větších problémů dolezl pro první místo Petr Čermák, který předvedl po Vojtovi druhý nejlepší výkon!

 

Holky na zelené finálovce taky předváděly, že lezení jim není cizí! Výkony pěkně gradovaly! Nejprve holky B svedly pěkný boj o příčku nejvyšší, Katka Zachrdlová a Eliška Vlčková, která nakonec o chyt vyhrála! Pak konečně ukázala Jana Vincourková (kategorie A), která se v kvalifikaci hodně trápila, že lézt umí, a přelezla jak mladší holky, tak spoustu kluků! Vrcholem dívčího finále byl výkon Ivy Vejmolové, která ve své kategorii vyhrála o parník a zároveň dolezla ze všech holek nejdál! 

 

To ale ručičky na hodinách ukazovaly skoro půl šesté! Vyhlášení proběhlo bez potíží, takže se po 18. hodině všichni mohli rozjet do svých domovů!

 

Mě mrzel těžší nástup na zelené cestě, ale jinak jsem byl s průběhem závodu spokojen, jističi ukázali, že na Prachově se jistit umí, rozhodčí byli bez problému, tudíž nebyly důvody k protestům!

 

Vyhráli ti nejlepší, jiní viděli, kde jim ujíždí vlak... Děkuju všem, co na závodech přidali ruku k dílu, kamarádům z Lezeckého kroužku Prachov!, HoroGuru, rozhodčím, Lumírovi za výsledky, Marii za komentování a bandě z Řáholce!:) Tendonu za poskytnuté ceny a Českému horolezeckému svazu za finanční podporu! Díky všem!

 

Za pořadatele Vítek "Lachtan" Lachman

 

 

autorem fotografií je Monika Brkalová