Talentovaná mládež se připravovala na MČR v rámci společných tréninků

20. 09. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení

Po prázdninách se naše talentovaná mládež opět vrhla do plné sportovní přípravy. Během září proběhly hned dva společné tréninky SpS v Jungle Letňany a jeden SCM trénink v brněnském Hangáru, jako příprava na nadcházející MČR v boulderu!

SCM Hangár

Po prázdninové odmlce se členové týmu SCM (Sportovní centrum mládeže ČHS) opět na setkali na dalším společném tréninku. Celkem třináct mladých talentů pod vedením trenérů Davida Migala a Tomáše Sychy se na plno vrhla do boulderové přípravy, která je potřeba do již nastartované podzimní závodní sezóny. Na konci srpna proběhl tradiční závod Českého poháru v boulderu v Teplicích nad Metují a už v druhé půlce září nás čeká Mistrovství ČR ve Slaném. Stále tak je ještě čas na sobě zapracovat, zaměřit se na nedostatky, které se v Teplicích projevily, a vyladit svou závodní formu do podoby vybroušeného diamantu, což je pro MČR rozhodně potřeba. Proto i trénink, který proběhl 4. září na Hangáru v Brně byl zaměřen na přelezy těžkých boulderů. Po společném rozcvičení a rozlezu přišlo zadání vylézt v daném časovém limitu šest, co možná nejtěžších boulderů, počet pokusů byl až druhořadým hodnotícím kritériem. Lezlo se ve skupinkách i jednotlivě, trenéři radili a usměrňovali. Někdy bylo těžké boulder správně rozklíčovat, jindy bylo řešení celkem jednoduché, jen mít dost sil na jeho realizaci. Odhadnout a správně se rozhodnout, zda ve zkoušení daného boulderu pokračovat a věřit v úspěšný přelez, či se raději zakousnout do dalšího boulderu, je další dovednost, kterou dobrý závodník musí zvládnout a v kvalifikačních kolech závodů ČP  i MČR se bude hodit. Některým se tak ani zadaný počet šesti hodnotných bouldrů nepodařilo vylézt, nebo to museli nahánět lehčími kousky těsně před skončením časového limitu.
SCM Hangár
Po obědě jsme pokračovali se Světlanou Hrachovinovou z FyzioGym Cooper, jejíž lekce byla zaměřena na zopakování již získaných znalostí a dovedností. Zopakovali jsme správné nastavení ruky a ramene, na zemi i při aktivním visu na hrazdě, rozhýbali zatuhlou pánev, zahráli pár her, do nichž jsme se snažili správné nastavení promítnout. Natočená videa byla sdílena pro celou SCM skupinu a mohou je tak využít i členové, kteří se tentokrát nemohli zúčastnit.

V odpolední lezecké části jsme se jako obvykle snažili dolézt některé bouldry, které dopoledne jen těsně unikly přelezu a vylézt třeba i lehčí kousky, když už to se sílou šlo dolů. Závěrečných 15 minut jsme věnovali protahovacím a kompenzačním cvikům.

SCM Hangár

O víkendu 17. - 18. září se v našem tréninkovém centru Jungle Letňany konaly hned dva tréninky SpS (Sportovní střediska mládeže ČHS). Sobotní trénink proběhl pod vedením reprezentačního trenéra Štěpána Volfa a sester Lucie a Silvy Rajfových.

SpS Jungle

Jelikož některé děti z SpS jsou již v kategorii U16 (B) a další tato kategorie čeká, rozhodli jsme se jim udělat závodní simulaci, se kterou se doposud nesetkaly, ale většina na ni určitě brzy narazí, a to je OS systém na bouldru. Zkušený stavěč Ríša Pařil připravil pro potřeby tréninku skvělé bouldry, na které měli lezci 5 minut na přelezní s následnou 5 minutovou pauzou, tedy systém kvalifikace, který známe ze světových i evropských pohárů. Bylo vidět, že některým dělá rychlé čtení bouldrů větší problémy, některým menší, ale pro všechny to byla velká a hodnotná zkušenost. Po simulovaném závodě následovala pauza, na kterou následovalo nacvičování boulderů protnuté fyzioblokem od Fyziogym Coopru, který vedl zkušený Martin Vanko. Martin prošel základy postury a nastavení segmentů těla, aktivní stabilizaci páteře, zavedení opory dolních končetin a další. Sobotní trénink pak byl završen povídáním o tom, co jim soustředění přineslo a dalšími poznatky z naší o tom, na čem by měly lezci zapracovat.

SpS Jungle

V neděli nastoupily mladší kategorie U10 a U12, pro které byl připraven podobný program.

David Migal, Štěpán Volf - trenéři ČHS
Foto: David Migal