Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Talentovaná mládež odstartovala tréninky na sezónu 2023

Talentovaná mládež odstartovala tréninky na sezónu 2023
31. 01. 2023 | Rubrika: Sportovní lezení
Na první letošní závody si ještě budeme muset počkat, ale tréninková příprava naší talentované mládeže v rámci SpS, SCM i VSCM již běží na plné obrátky.
foto: SCM trénink, David Migal
 
Trénink SpS TJ Baník Karviná

V sobotu 21. ledna 2023 uspořádala TJ Baník Karviná společný trénink pro děti SpS v lezeckém centru K2 v Žilině. Do sítě sportovních středisek mládeže je tento oddíl zapojen již od samého začátku projektu a zahraničních center k tréninkům využívá často. Trénink byl primárně určen talentovaným dětem ve věku 8 až 15 let, a to členům karvinského SpS i zájemcům z ostatních SpS oddílů, ale také ostatním šikovným dětem z oddílu a v neposlední řadě také ostatním zájemcům o předaní zkušenosti s tréninkem lezení na obtížnost. 

 

Atmosféra byla opět úžasná, lezeckou stěnu jsme měli téměř jen pro sebe. Trénink jsme zahájili důkladnou rozcvičkou, při níž jsme si upřesnili zapomenuté cviky a doplnili nové. Vzhledem k začátku sezóny jsme pokračovali tréninkem vytrvalosti. Děti byly rozděleny do dvojic podle jejich výkonosti. Připomenuli jsme si, že na závodní cestu je 6 minut limit, a to vytrvalost vyžaduje. Odpolední fázi jsme krokovali těžké cesty, kde je zapotřebí síla a technika. Zároveň jsme mladým lezům radili, jak na to. Děti si zopakovaly jistící techniku, která je nedílnou součástí lezení. Na závěr jsme udělali docvičení a ukázali, jak se uvolnit a protáhnou tělo, které jsme zatížili kvalitním tréninkem. Všem, kteří se na akci podíleli děkuji a věřím, že na stěnu plnou moderních chytů a lezeckých lezecky zajímavých cest opět zavítáme.

SCM trénink, D. Migal

 

TRÉNINK SCM 

V neděli 22. ledna. proběhl první letošní trénink SCM v Brněnském Hangaru. Tréninku se zúčastnilo celkem 20 dětí. Pro většinu to byl první trénink SCM vůbec, a tak byl zahájen představením programu SCM a  struktury tréninků. 

 
Po rozcvičce pod vedením Tomáše Sychy jsme zahájili trénink  moderním a silovým boulderingem. Děcka se snažily v časovém limitu 90 minut vylézt  šest až deset co možná nejtěžších boulderů. Trenéři (David Migal, Matouš Pokorný, Tomáš Sycha, Ondřej Záhora) jim byli k dispozici a společně se snažili vymyslet nejefektivnější  taktiku a betu přelezu.
Po lezení a obědové pauze byla na programu 2h fyzio pod vedením Nikose z Fyzio Gym Cooper. Děcka si připomněly/naučily základní pohybové vzorce, správné držení těla pro efektivní pohyb na stěně i mimo ní.
V odpolední fázi jsme s dětmi navázali na nedokončené bouldery  z dopoledne a jelikož sil už mnoho nezbývalo dolez byl v lehčích boulderech.
Na závěr Matouš zařadil kompenzační cvičení  zaměřené na zachování mobility ramen, otevírání hrudníku a nácvik bráničního dýchání.
Děkuji trenérům a rodičům za spolupráci,
 
Příští trénink SCM se uskuteční 18.2. ve Sláném a trénink bude zaměřený na předzávodní přípravu před prvními závody Českého poháru.
5_SpS_K2
 
ČESKO-SLOVENSKÉ SOUSTŘEDĚNÍ VSCM V LUBLANI
O víkendu 28.-29. ledna proběhlo mezinárodní soustředění pro vybrané mládežnické členy VSCM. Naši junioři společně se slovinskou reprezentací strávili dva dny na jedné z předních tréninkových boulderovek v Ljubljani.
 
Víkend se nesl v duchu zkoušení moderních boulderů a jejich variant, které si pro mladé závodníky připravili nejlepší slovinští stavěči.
Mládežníkům se tak před začátkem sezony naskytla možnost srovnání se s předními slovinskými závodníky, kteří se na mezinárodní scéně řadí mezi elitu napříč všemi kategoriemi.
Speciální poděkování patří slovinské trenérce, Ajdě Remškar, která celé soustředění organizovala a přizvala na ně i náš reprezentační tým!
Za trenérské zajištění děkujeme Štěpánu Volfovi a Matouši Pokornému. Velké díky pak patří Martinu Vankovi z Fyzio Gym Cooper, který se v průběhu soustředění staral o kvalitní regeneraci reprezentantů.

VSCMVSCM


Martina Janošová, SpS TJ Baník Karviná
Matouš Pokorný, SCM Čechy
Štěpán Volf, VSCM