Světový pohár v Meiringenu v boulderu 2022

11. 04. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení

O víkendu odstartovala mezinárodní závodní sezóna, jak pro dospělou, tak mládežnickou českou reprezentaci ve sportovním lezení. Trojice lezců Eliška Adamovská, Martin Stráník a Marek Jeliga porovnali své síly s naprostou světovou špičkou na Světovém poháru v boulderu, ve švýcarském Meiringenu.

foto: Vladek Zumr

Světový pohár začal pátečními kvalifikacemi, z nichž 20 nejlepších žen a 20 mužů postupovalo do sobotního semifinále. Závod v Meriringenu má každoročně opravdu obsáhlé startovní pole včetně těch nejlepších lezců světa. Kluci se tak museli vypořádat s více než stovkou a Eliška osmdesátkou konkurentů, což se Elišce podařilo na výbornou! Po skvělém výkonu, který v kvalifikaci předvedla, obsadila krásné 21. místo, tedy jedinou příčku za postupovou čárou! Ve všech pěti kvalifikačních boulderech dokázala získat alespoň zónu a k tomu dva dotáhla až do topu! I přesto, že jí semifinále uniklo doslova o vlásek, tak se jedná o skvělý výsledek, o kterém se ještě před rokem Elišce ani nezdálo.

"Mám z toho závodu opravdu dobré pocity, ikdyž to mohlo být i lepší. Pokud bych dala ještě jeden boulder, na který jsem měla, dostal by mě do semi. Ale i tak je to velký posun, jelikož dřív bylo moje nejlepší umístění na svěťáku v boudleru 61. místo. Moc jsem nevěděla, co od toho závodu čekat, ikdyž jsem věděla, že jsem se zlepšila a hodně tomu obětovala. Čtyři měsíce jsem trénovala skoky a věci které mi nejdou, a to i přes zdravotní problémy s nohama. Ten progres je ale vidět a to mě hodně namotivovalo. Vím ale, že mi ty bouldery sedly, byly spíše oldschoolové než moderní. Pokud by byly jiné, tak i výsledek by byl možná jiný, protože ve skocích a moderních krocích mám rezervy a ikdyž se je dokážu poměrně rychle naučit, stály by mě hodně pokusů."

Eliška Adamovská

V mužské kategorii se našim závodníkům bohužel dařilo podstatně méně. Jediný top, který v této kategorii pro české barvy padl, získal Marek Jeliga. Marek tak obsadil 67. místo, zatímco favorit Martin Stráník zůstal bez topu a umístil se na 83. příčce.

M. Košatková, ČHS
foto: Vladek Zumr