Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Světový pohár v Meiringenu - stříbro pro Martina Stráníka

Světový pohár v Meiringenu - stříbro pro Martina Stráníka
18. 04. 2016 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

Ve švýcarském Meiringenu se 15. - 16. 4. konal první letošní závod Světového poháru v boulderingu. Vynikajícího úspěchu zde dosáhl český reprezentant Martin Stráník, když se probojoval do finále, kde nakonec obsadil skvělou druhou pozici. Výborné je i bodované umístění Štěpána Stráníka, mezi ženami si z českých závodnic nejlépe vedla Dominika Dupalová.

 

V soutěži mužů se představilo 84 lezců, mezi nimi 4 čeští reprezentanti. Martin Stráník si při své cestě za medailí nejprve dvakrát vybral svůj příděl štěstí, když do semifinále postupoval z děleného 19. - 20. místa, tedy z poslední postupové pozice a do finále pak ze 6 místa, tedy opět jako poslední postupující. Ve finále se pak ale štěstí unavilo, protože Martinův výkon by stačil na vítězství, jenže kombinace přísně nastaveného rozhodování a smůly nakonec Martina připravila o zlato.

 

Český reprezentant měl totiž před posledním finálovým boulderem stejné skóre jako Rus Rubtsov. Martin si hned v prvním pokusu před pádem takticky přidržel strukturu označenou jako zóna, ale rozhodčí to neuznali jako kontrolované držení a zónu mu nezapsali, jenže Martin o tom nevěděl a domníval se, že už zónu má V dalších pokusech si pak našel řešení, při němž už tuto strukturu nepoužíval jako chyt, ale pouze jako stup, což nelze jako zónu uznat. Ve druhém pokusu při nasednutí vyklepával volnou ruku těsně u této struktury a zcela bez problémů by ji mohl podržet, kdyby věděl, že ji ještě od rozhodčích nemá zapsánu a to by stále na vítězství stačilo. Nakonec boulder nevylezl, i když k tomu byl velmi blízko a protože kromě neuznaného prvního pokusu už na zónové struktuře vždy jen stál, nebyla mu na tomto boulderu zóna vůbec zapsána. I Rubtsov si ve svém druhém pokusu takticky přidržel zónu, ale ani jemu ji rozhodčí neuznali, jenže Rubtsov pak ve 4. pokusu při nasednutí chytil zónovou strukturu pod nohou, aby si lépe srovnal druhou ruku v malém chytu, který předtím s obtížemi přebral, tím si zónu připsal a právě to rozhodlo o jeho vítězství před Martinem Stráníkem, protože tento boulder nakonec nevylezl ani on, ani žádný jiný finalista. Vzhledem k tomu, že rozhodčí na tomto boulderu sice kontrolované držení měli nastaveno velmi přísně, ale stejně pro všechny závodníky, bylo vše v souladu s pravidly a Martin tak nezískal své první vítězství v závodě Světového poháru, ač jeho výkon by na něj stačil. Stříbrná medaile je ale vynikající, Martin tak navázal na druhou příčku z loňského závodu SP v Mnichově a skvěle zahájil sezónu. Třetí místo obsadil Holanďan Jorg Verhoeven.

 

...

Martin Stráník v semifinále, finále a na stupních vítězů

Foto: Kateřina Matějíčková

 

Výborně se prezentoval i zkušený Štěpán Stráník, který obsadil bodovanou 25. - 26. pozici, vylepšil tak své osobní maximum ve Světovém poháru o 19. míst a ve srovnání s loňským posledním závodem SP v Mnichově se posunul dokonce o 50 míst. Štěpán si připsal 2 topy na 6 pokusů a 4 zóny na 12 pokusů, přičemž na třetí top, který by znamenal jistotu postupu do semifinále, měl reálnou šanci. I u Štěpána jde o dobrý start do sezóny a budeme držet palce, ať postup vyjde v dalších závodech.

 

Boulderová loterie tentokrát nepřála Olinovi Klapalovi a Romanovi Kučerovi. Olin Klapal při svém reprezentačním debutu obsadil dělenou 73. pozici s jednou zónou na první pokus, Roman Kučera pak 78. příčku s jednou zónou na čtvrtý pokus.

 

Mezi ženami, kde se mezi 59 závodnicemi prezentovaly i 3 české reprezentantky, si z našich nejlépe vedla Dominika Dupalová, která startovala ve druhé kvalifikační skupině. Zde si připsala 1 top na 4 pokusy a 3 zóny na 12 pokusů, což jí vyneslo solidní 41. - 42. místo.

 

Petra Růžičková nastoupila v první kvalifikační skupině a se zápisem 1 top na 4 pokusy a 2 zóny na 5 pokusů obsadila celkovou 49. - 50. pozici.

 

Eliška Vlčková lezla ve druhé kvalifikační skupině, dosáhla skóre 0 topů a 2 zóny na 5 pokusů, což znamenalo konečné 55. - 56. místo.  

 

Vítězství mezi ženami vybojovala skvělým finálovým výkonem Shauna Coxsey z Velké Británie před druhou Francouzkou Melissou Le Neve a třetí Megan Mascarenas z USA.

 

Martinovi Stráníkovi gratulujeme k medaili a Štěpánovi Stráníkovi k prvním bodům do hodnocení Světového poháru, ale vážíme si výkonů všech závodníků s poctivým přístupem k reprezentaci a přejeme úspěch při dalších startech.

 

...

..

Foto: Kateřina Matějíčková

 

Další pěkné fotografie ze závodů si můžete prohlédnout na našem Facebooku zde.

Kompletní výsledky jsou uvedeny na webu IFSC: muži a ženy.

 

Světový pohár v boulderingu pokračuje už za týden 23. - 24. 4. v japonském Kazo, z našich reprezentantů zde nastoupí Martin Stráník. Držte mu palce!

 

 

Tomáš Binter