Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Světový pohár v boulderingu a lezení na rychlost Wu-ťiang 2019

Světový pohár v boulderingu a lezení na rychlost Wu-ťiang 2019
06. 05. 2019 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

V čínském městě Wu-ťiang se v prvním květnovém víkendu konal další Světový pohár v boulderingu a v lezení na rychlost. Českou republiku zde zastupoval Adam Ondra, který ze zdravotních důvodů vynechal předchozí SP v Číně, a Jan Kříž, který startoval i v Čchung-čchingu.

 

Závod začal již v pátek 3. 5. závodem v rychlosti, kde se na start postavil Jan Kříž, který doufal, že si vylepší výsledek z předchozího závodu v Čchung-čchingu, kde o pouhé 0,025s nepostoupil do vyřazovacích bojů.

První rozběh se Honzovi vydařil skvěle, neboť dosáhl času, se kterým si zajistil postup do vyřazovacích bojů. Nicméně vzhledem k tomu, že svůj druhý pokus lezl až na konci startovní listiny a věděl, že první čas bude pro postup dostatečný, v druhém pokusu více zariskoval a svůj čas vylepšil na 6,059s, čímž si vytvořil osobní rekord na závodech SP a postoupil tak z 12. pozice.

 

V osmifinále nastoupil proti Alfianu Muhammadovi z Indonésie, kterého porazil s časem 6,034s, který pro Honzu znamenal ten den druhé vylepšení osobního rekordu. Ve čtvrtfinále pak nastoupil proti Francouzi Mawemovi, na kterého bohužel ani s časem 5,926 nestačil a vzhledem k velmi rychlým časům ve čtvrtfinále skončil „až“ na sedmé příčce. Jan však byl zaslouženě spokojen, neboť si čtvrtfinálovým rozběhem opět vylepšil osobní rekord, ten den již potřetí. Zvítezil Rus Dmitri Timofeev a Polka Aleksandra Rudzinská.

 

Sobota 4. 5. byla ve znamení kvalifikace boulderingu, přičemž muži lezli svou kvalifikaci odpoledne, což rozhodně ocenil Adam Ondra, který do Číny přiletěl až v pátek a potýkal se tedy s šestihodinovou pásmovou nemocí. Kvalifikace obou skupin byla pro bouldrové specialisty spíše lehčí a pro postup do semifinále byly třeba 4 topy a pět zón na malý počet pokusů. Adam Ondra velmi suverénně topoval všech pět kvalifikačních bouldrů, přičemž potřeboval 7 pokusů na topy a 6 na zóny, což mu zajistilo bezproblémový postup ze druhého místa v kvalifikační skupině.

V izolaci však další dvě hodiny zůstával Jan Kříž, který se stejně jako v Čchung-čchingu účastnil závodu v boulderingu pro získání zkušeností v rámci přípravy na kombinaci. A ačkoliv se zde Honzovi nepodařilo dosáhnout žádné zóny, jistě si ze závodu odnesl mnoho do dalšího tréninku.

 

V neděli 5. 5. ráno bylo na programu semifinále boulderingu. Adama Ondru od rozlezu trápila špatná kůže na rukou společně s teplým počasím. V samotném závodě se mu bohužel podařilo zapsat pouze 3 zóny, přičemž u dvou bouldrů (č. 1, č. 3) spadl z topu a u třetího (č. 4) top sice pohladil, ale pro topování bylo s největší pravděpodobností nutné zvolit jiné řešení. Takto Adamovi patřila nepostupová 14. příčka, přičemž pro postup do finále by právě vylezení dvou bouldrů stačilo. Zvítězil Japonec Tomoa Narasaki a Slovinka Janja Garnbret.

 

za český tým - Martin Jech