Světový pohár v boulderingu a lezení na rychlost, Čchung-čching, Čína

30. 04. 2019 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Ve dnech 26. – 28.4. se v jihočínském Čchung-Čchingu konal Světový pohár v boulderingu a lezení na rychlost. Českou republiku zde měli původně zastupovat dva závodníci - Jan Kříž a Adam Ondra, ten se však v týdnu před závodem rozhodl ze zdravotních důvodů v Čchung-čchingu nestartovat.

SP Chongquing 24.-26.4.19

První závodní den byl na programu závod v lezení na rychlost. Krom časového posunu komplikovaly lezení většiny závodníků vysoké teploty přesahující třicet stupňů, takže jsme byli svědky nevyrovnaných výkonů a horších časů.

SP Chongquing 24.-26.4.19

Jan Kříž rozběhl první kvalifikační pokus na jistotu s časem 6,421 s, ten v druhém pokusu vylepšil na 6,342 s. To mu v konkurenci 84 závodníků bohužel stačilo pouze na 18. nepostupové místo, přičemž od postupu jej dělily pouhé 2,5 setiny sekundy. Po loňských dvou závodech Světového poháru v lezení na rychlost ve Wu-ťiangu a Sia-menu je to pro Jana třetí čínský závod, kdy mu postup do vyřazovacích bojů unikl o čas v řádu setin sekundy (ve Wu-ťiangu o dvě setiny, v Sia-menu o jednu). Je však nutno ocenit Honzovu skvělou konzistentnost výkonů.

Mezi muži ve finále zvítězil Alfian Muhammad z Indonésie a 宋懿龄 z Čínské lidové republiky, která zároveň ustanovila nový ženský rekord s časem 7,101 s.

SP B R Chongquing 24.-26.4.19_M (2) SP B R Chongquing 24.-26.4.19_M (3)  SP B R Chongquing 24.-26.4.19_M (5) SP B R Chongquing 24.-26.4.19_M (9)

Druhý den patřil kvalifikaci boulderingu. Zde Jan Kříž nastoupil v rámci nabrání zkušeností pro kombinovaný formát, na který se připravuje. A ačkoliv se mu v žádném z bouldrů nepodařilo dosáhnout zóny a patřila mu 95. příčka, dalo mu to skvělou zpětnou vazbu k tréninkové přípravě na bouldrové závody.

Vyhrál Francouz Manuel Cornu a Slovinka Janja Garnbret.

Další závod Světového poháru v boulderingu a lezení na rychlost se uskuteční již tento týden 3. - 5.5. o několik tisíc kilometrů dál po proudu Dlouhé řeky stále na jihu Číny ve Wu-ťiangu.

Zde by již krom Jana Kříže měl nastoupit i Adam Ondra a český tým tak bude kompletní.

Za český tým

Martin Jech (text a foto)