STAVĚČSKÝ WORKSHOP POD VEDENÍM TSUKURA HORIHO

Minulý týden proběhl na reprezentačním boulderu ČHS v Jungle Letňany stavěčský workshop pod vedením jednoho z licencovaných IFSC stavěčů, Japonce Tsukura Horiho. Workshop byl nejen skvělou příležitostí pro naše stavěče, ale také pro závodníky, kteří měli možnost boudlery testovat.
Kurz probíhal stylem, že "mistr" představil zadání, kterému se účastníci snažili co nejvíce přiblížit. Po zpětné vazbě a společné diskuzi, následovala úprava boulderů podle zmíněných rad. Čeští stavěči se od Tsukura mohli dozvědět informace týkající se nejen stylů stavění ale také momentálních trendů. Většina považovala workshop za velmi přínosný.
Workshopu se z našich stavěčů zúčastnili: Štěpán Volf, Denis Pail, David Kozel, Michal Kalvas, Danny Holas, Martin Chytil, Štěpán Stráník a František Danda.
Na postavených boulderech následně proběhla závodní simulace pro účastníky OQS a další vybrané závodníky.
A jak kurz hodnotili účastníci?
Štěpán Volf:
"Přiznám se, že začátek kurzu byl trochu kostrbatý, protože Tsukuru nejdříve pouze vysvětloval, jak se staví bouldery OQS/svěťáků, a to většina z nás věděla.
Pak k tomu ale přidal rozdíly ve stylech boulderů, které staví, což už bylo pro některé stavěče novinkou. Ze začátku se zdálo, že nám toho nemusí tolik předat, ale ve výsledku mi kurz přinesl hodně. Uznávám, že jsem se musel Tsukura trochu doptávat, abych se dopátral k tomu, jak přišel na to, že posunutím této či jiné řezky na stup, udělám pohyb přirozenější atd. Tím se dostáváme k tomu, že někteří naši stavěči staví jen kroky, které jsou přirozené a vybízí se samy, což zrovna Tsukuru komentoval tím, že se jedná o evropský trend, zatímco v Americe nebo Asii jsou kroky naopak velmi silové a v podstatě se žádné nestaví tak, aby do pohybu naváděly a byly sportovci "přirozené".
Na závěr nás hodnotil spíše jako celek než jako jednotlivce, ale jeho postřehy byly, řekl bych, velmi cenné jak stavěčsky, tak pro mě i jako pro trenéra.
Nejdříve zdůraznil že všichni tady vybraní stavíme velmi podobně, máme stejný styl, dokonce i některé kroky se opakují – tedy, že bychom měli stavění jezdit trénovat více do zahraničí a okoukat styly, které se díky tomu můžeme naučit. To mohu potvrdit, jak jsem zmiňoval, kdy třeba v Americe jsem si zkusil zalézt na YWCH a to lezení bylo úplně jiné. Tady u nás skoro žádný stavěč aktuálně netrénuje, jen pracuje.
Dále, máme jak výkonnostně, tak i stavěčský velký deficit v kolmicích. Tsukuru říkal, že jestli jsme my ti nejlepší, tak to u nás neumí nikdo. Dále komentoval např. i to, že jsme všichni málo flexibilní a dobrý stavěč musí být nejen silný ale i flexibilní, aby lépe a rychleji eliminoval nějaké případné nežádané způsoby přelezu lezců. Musím uznat, že všechny naše nejen stavěče, ale pravděpodobně i závodníky by si strčil do kapsy. I tu největší silovku zkrokoval bez rozlezení. Pak ještě zmiňoval, jaké obtížnosti máme pro reproše stavět, aby se co nejvíce zlepšovali. Koordinační bouldry by měly být težké, ať se v nich v rámci tréninku co nejvíce a nejdéle učí a následně obměnit a ztížit. Další zajímavá věc byla ta, že i když se 5 našich stavěčů shodlo, že je boulder dobrý, Tsukuru přišel a dal nám najevo že rozhodně ještě není hotový, a i my jsme to pak začali vnímat jinak, že je opravdu potřeba některé věci poupravit. Za mě to bylo fakt skvělé, když člověk chtěl a doptával se, mohl se hodně dozvědět, což mi stačí."
Danny Holas:
"Setkat se s takovým stavěčem a hlavně vidět i jiný styl stavění byla dobrá zkušenost. Bylo zajímavé si s Tsukurem popovídat o stavění a o tom, jak to funguje v Japonsku, jaké mají licence a systém, nebo kolik závodů v roce mají. Překvapilo mě, že jsme stavěčsky na stejné úrovni. Tsukuru byl naopak překvapen, že pro naše stavění není běžné trénovat v zahraničí, abychom pochytili jiné styly, a že máme rezervy ve zkušenostech se stavěním kolmic a rajbasů.
Dále mě překvapilo, že fyzicky nebyl až tak silný, ale přesto dokázal dobře ohodnotit a rozhodnout jaký krok nebo sekvence bude fungovat, také dobře poznal, co je pohybově přirozené a co ne."
Štěpán Stráník:
"Školení hodnotím pozitivně a jsem rád za kritické postřehy. Zadání, které jsme my od Tsukura stavěči dostali, bylo skoro ve všech případech poupraveno, což beru jako plus a možnost se naučit něco nového."
ČHS
Foto: Petr Chodura