SPOLEČNÉ SOUSTŘEDĚNÍ ČESKÉ A SLOVINSKÉ MLÁDEŽNICKÉ REPREZENTACE

24. 05. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení

V sobotu 21. května proběhlo historicky první společné soustředění české a slovinské mládežnické reprezentace v nově vybudovaném tréninkovém centru pro sportovní lezení na Hudy stěně v Brně.

Společné foto

Tréninkové centrum se podařilo vybudovat v roce 2020 a od té doby slouží potřebám našich závodníků, reprezentantů a členů středisek pro talentovanou mládež. Existence tohoto jedinečného tréninkové centra a možnost trénovat na závodních cestách světové úrovně má výrazný vliv na výkony a umístění našich reprezentantů. Ti si také díky tréninku zde přivezli z mezinárodních soutěží v sezóně 2021 hned 5 cenných kovů v dospělých a 25 medailí v mládežnických kategoriích. Z toho 9 zlatých medailí vybojovala Barbora Bernardová (kategorie U16), včetně titulu Mistryně Evropy v lezení na obtížnost, která byla jednou z účastnic sobotního soustředění.
Bára Bernardová

Z dalších mladých  lezeckých hvězd se představila Mistryně světa v lezení na obtížnost a kombinaci z roku 2021 v kategorii U18 -Slovinka Sara Čopar nebo vicemistr Evropy v lezení na obtížnost v kategorii U16 Gorazd Jurekovič.

Soustředění bylo koncipováno jako „simulovaný závod“, který posloužil k porovnání jednotlivých závodníků a prozradil také jejich aktuální formu před nadcházející mezinárodní mládežnickou sezónou v lezení na obtížnost, která bude zahájena už 27. května v rakouském Imstu.

Přípravě soustředění jsme věnovali velkou péči, tak abychom se našim hostům představili v tom nejlepším světle. Závodníci měli připravené video předlezy, o které se postarala Eliška Adamovská, závodní cesty výborně postavil Denis Pail a nechyběly ani výsledkovým servisem nalosované startovní a následně výsledkové listiny – což při simulovaných závodech, které absolvujeme během roku není obvyklé. O regeneraci závodníků pak během celého dne pečoval Patrik Chovan z Fyziogym Cooper.

Reprezentační trenérky

Péče Fyzio Gym Cooper

Závodníci začali na 4 kvalifikačních cestách, které byly rozděleny podle jednotlivých kategorií s tím, že dvě cesty byly postaveny v kolmějších profilech tak, aby připomínaly ty, které mohou lezci očekávat na stěně v Imstu. Techničtější lezení ale naštěstí většině závodníků nedělalo problémy a nepříjemné pasáže prolezli s jistotou. Závodníky se podařilo díky zkušenostem stavěče po dvou kvalifikačních cestách rozřadit i když jen dvě z cest zaznamenaly Top. Postarali se o ně Slovinec Timotej Romšak (U20) a naši Lukáš Mokroluský a Jan Štípek (U16).

V silném zastoupení jednoho z nejlepších světových týmů jsme byli schopni konkurovat a z finále jsme si odnesli 7 medailí – i když je třeba doplnit, že v juniorské kategorii žen měli Slovinci jen jednu závodnici. Nejvíce práce nás čeká v kritické A (U18) kategorii, kde jsme zaostávali, ale o to silnější je motivace k dalšímu tréninku a zlepšení.

Celkové výsledky simulovaného závodu naleznete zde.
Česká repre

Po závodě se všichni s nadšením vrhli na zkoušení závodních a mnoha dalších cest a bylo těžké některé závodníky od stěny odtrhnout. Slovinský tým pak pokračoval v tréninku další den, kdy probíhal další společný trénink našich dospělých reprezentantů, kteří se připravují na Evropský pohár v Arcu a zároveň také trénink rychlostnické reprezentace. V neděli také Gábina Vrablíková představila slovinským koučům tréninkovou aplikaci Yarmill spolu s jedním z jejich tvůrců Tomášem Pošepným. S touto aplikací pracuje naše reprezentace i závodníci mladších kategorií.

Máme obrovskou radost, že Slovinci byli z našeho tréninkového centra a celé organizace závodu nadšeni a plánují se co nejdříve vrátit na další trénink!

Děkujeme všem, kteří s organizací simulovaného závodu pomohli – Elišce za předlezy, Davidu Migálovi za jejich zpracování, Denisu Pailovi za povedené cesty, Lumíru Návratovi za výsledkovou aplikaci „na míru“, Petru Piechowiczovi za krásné fotky, Fyzio Gym Cooper za péči a trenérům Petru Klofáčovi a Tomáši Sychovi za celodenní koučování.

V neposlední řadě je třeba poděkovat lezecké stěně Hudy a jejímu manažeru Radku Lienertovi za trpělivost a skvělé zázemí, které závodníkům poskytuje.

Komentář Hlavní trenérky slovinské
mládežnické reprezentace Ajdy Remškar:

„Our weekend in Brno was the perfect preparation for the fast-approaching lead season: having the opportunity to climb the competition style routes under competition conditions alongside another strong team is invaluable. The Hudy climbing gym is a fantastic facility with an abundance of high-quality routes. We are very grateful for the hospitality, preparedness and cooperation from the Czech team, and are very much looking forward to coming back to Brno in the future.“

Trénink dospělé reprezentace v lezení na obtížnost a rychlostnické soustředění

V neděli 22.5. na Hudy v Brně pokračovaly tréninky našich reprezentantů. Spolu se Slovinci, kteří si na neděli naplánovali další trénink se potkali také naši členové dospělé repre, kteří se pod vedením Petra Klofáče připravovali na první závod EP v lezení na obtížnost, který proběhne už 4.-5. 6. v italském Arcu.

Kromě cest ze sobotního finále starších mládežnických kategoriích postavil pro tyto závodníky Denis Pail další těžkou cestu, tak aby mohli otestovat své OS schopnosti a následně krokovat nezdolané pasáže cest staršího data.

Soustředění rychlostníků probíhalo pod taktovkou Rishata Khaibullina, který závodníky koučoval při ostrých pokusech  a zároveň pak s nimi rozebíral jednotlivé pasáže rychlostnické cesty v rámci video koučinku. O rozcvičení a dynamickou část tréninku se postaral Petr Klofáč.

FOTOGALERIE JE DOSTUPNÁ ZDE

Saša Gendová, trenérka české reprezentace