SP v lezení na obtížnost Kranj 2018

02. 10. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Poslední letošní závod Světového poháru v lezení na obtížnost pořádaný na evropském kontinentu se konal 29. – 30. 9. ve slovinské Kranji. Česká reprezentace zde dosáhla na semifinále v obou kategoriích, když mezi ženami postoupila Iva Vejmolová a mezi muži Jakub Konečný.

Kranj

V kvalifikacích se výborně prezentoval věkem ještě junior Jakub Konečný. Zahajoval v cestě č. 2, kde si dolezl pro dělené 7. – 13. místo. Kvalifikační cestu č. 1 pak topoval, což kromě něj dokázal už pouze domácí Domen Škofic. To Jakubovi vyneslo postup do semifinále z vynikající 2. pozice. Semifinálová cesta měla v první polovině dvě bouldrové pasáže náročné na způsob řešení – tu první, která shodila mj. finalisty závodů SP Němce Halenkeho a Švýcara Lehmana překonal Jakub s přehledem, druhá s atypickým trikovým krokem ho však zastavila stejně jako dalších 5 závodníků. Skončili zde mimo jiné i další favorité jako Francouz Desgranges , Rakušan Rudiger či Japonci Nakagami a Nishida. Výsledné 18. místo Jakuba Konečného je určitě úspěchem, ale formu, kterou potvrdil i výsledkem z kvalifikace, měl určitě minimálně finálovou…

Kranj

Jakub to viděl takto: „Se závody určitě spokojenost. Kvaldy šly lépe než bych čekal, síla ten den byla, bohužel do semifinálové cesty jsem naběhl s moc pumpovací myšlenkou a netradiční dlaňový krok mě celkem zaskočil.“

Další naši závodníci v kategorii mužů skončili v kvalifikaci, když junior Vojtěch Trojan obsadil 45., Tomáš Binter ml. 55., Šimon Potůček 58. a Štěpán Potůček, pro něhož to byl první životní start v mezinárodních závodech dospělých a který stejně jako jeho bratr patří ještě do mládežnické kategorie A, 60. příčku.

Ženskou kvalifikaci zvládla velmi dobře Iva Vejmolová. V cestě č. 1 přelezla těžký strop, za výlezem ve velkých strukturách takticky už necvakla expresku, což se ukázalo jako správné rozhodnutí, které Ivě vyneslo 10. - 19. místo v cestě, o něž se rozdělila mj. s pozdějšími finalistkami Slovinkou Markovič, Japonkou Hirano, Švýcarkou Choong či Rakušankou Posch. Ve druhé kvalifikaci si i přes únavu Iva pohlídala klíčová místa a dolezla si zde pro dělenou 23. - 25. pozici, což pro ni znamenalo postup do semifinále z dělené 21. - 22. příčky. Semifinálovou cestu lezla Iva s přehledem, bez problémů vyřešila sekvenci ve spodní části, která vyřadila několik silných lezkyň a zvládla i nepříjemné uklouznutí paty těsně pod stropem, při kterém všem jejím příznivcům zatrnulo. Zastavil ji až traverz po výlezu ze stropu a Iva tak obsadila celkové výborné 22. místo.

Iva sama závod zhodnotila takto: „Na Světový pohár do Kranje jsem odjížděla skvěle připravená. Moc jsem si přála formu zúročit, když jsem to na MS v Innsbrucku pokazila. V 1.kvalifikační cestě jsem tam nechala všechno, což mi zajistilo naději na postup do semifinále. Ve 2.kvalifikační cestě už jsem byla trochu unavená, a tak jsem bojovala o každý krok, aby mi semi neproklouzlo mezi prsty. Klaplo to, nasbírala jsem poslední zbytky sil na večerní semifinále, které jsem si moc užila. Cesta byla skvělá a úderná. Zalezla jsem, na co jsem momentálně měla. Jsem spokojená. A těším se na příští sezónu!“

Po dobrém výkonu skončila těsně za bodovanými příčkami a s nevelkým odstupem na semifinále Eliška Adamovská patřící věkem ještě do mládežnické kategorie A, která po dělené 26. - 30. příčce v cestě č. 2, kde začínala, a 33. - 35. pozici v cestě č. 1 obsadila celkové dělené 31. - 32. místo.

Eliška závod viděla takto: „Ze svěťáku v Kranji mám smíšené pocity. Radost mám z toho, že i když se mi první cesta nelezla vůbec dobře, podařilo se mi kousnout se a nakonec zalézt docela solidně. Druhou jsem ale pokazila a na semi mohla zapomenout. Těším se na příští závodní sezónu kam chci rozhodně vkročit mnohem silnější. Teď je ale konečně čas na pořádné lezeni ve skalách...“

Juniorka Lenka Slezáková obsadila 39. pozici, když cestu č. 2, kde nakonec obsadila 39. - 40. příčku lezla jako úplně prví závodnice, což je při stylu flash značná nevýhoda, v cestě č. 1 pak smolně netrefila chyt za hranou a skončila zde na děleném  36. - 37. místě.

Velmi solidní výkon podala i Eliška Novotná, která se při svém druhém životním startu ve světovém poháru rozdělila v cestě č. 2 s Lenkou Slezákovou o 39. pozici, v cestě č. 1 pak obsadila dělenou 39. - 44. příčku, což jí celkově vyneslo 40. místo.

Závod nevyšel juniorce Sabině Večeřové, které se nepovedla ani jedna kvalifikační cesta a obsadila tak při svém prvním životním startu ve světovém poháru celkovou 45. pozici.

Všem závodníkům děkujeme za zodpovědný přístup, dík patří i všem koučům, trenérům a dobrovolníkům. Děkujeme rovněž partnerovi reprezentace dospělých společnosti Montura, tréninkovým centrům reprezentace za podmínky pro kvalitní přípravu závodníků, týmu Fyzio Gym Cooper za fyzioterapeutickou péči a Olymp Centru sportu Ministerstva vnitra za podporu řady našich reprezentantů.

Tomáš Binter

IFSC

fotogalerie Tomáš Binter ml.