SP v lezení na obtížnost – Kranj 2017

13. 11. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Slovinské město Kranj hostilo ve dnech 11. – 12. 11. tradičně poslední letošní závod Světového poháru v lezení na obtížnost. Českou republiku zde reprezentovalo 6 závodníků – v kategorii mužů Tomáš Binter ml., Jakub Konečný, Denis Pail a Štěpán Volf, mezi ženami pak Gabriela Vrablíková a Tereza Kubátová.

_TB_7586

Nejlepšího výsledku české výpravy dosáhl Tomáš Binter ml., který obsadil celkové 43. místo. V první kvalifikaci po solidním výkonu nedotáhl dynamo ve výlezu ze stropu, což mu vyneslo dělenou 36. – 37. pozici v cestě. Ve druhé kvalifikaci se pak po sérii dílčích chyb nesrovnal na dynamický krok ze stisku a obsadil tak 42. – 52. příčku v cestě.

Jakub Konečný v první kvalifikaci skončil v náročné sekvenci na konci stropu, kde závodníci museli nejprve oběma nohama zašpičkovat oblinu nad stropovou hranou a tedy nad hlavou, následně přidat druhou ruku do malého chytu, pak obě nohy vypustit a rozjet dynamický krok. Jakub nedokázal udržet chyt při vypuštění nohou, což znamenalo 38. – 52. pozici v cestě, o niž se rozdělil s takovými hvězdami jako jsou Jan Hojer či Francesco Vettorata. Ve druhé kvalifikaci pak Jakub rovněž nevyřešil dynamický krok ze stisku, což mu vyneslo dělené 42. – 52. místo v cestě a 46. – 50. celkově.

_TB_7546_TB_7687_TB_7494_TB_7508_TB_7524_TB_7543

Denis Pail v první cestě nedotáhl krok do dírky na začátku stropu a obsadil tak průběžnou 55. – 58. příčku. Ve druhé kvalifikaci také nezvládl dynamo ze stisku a dělil se zde o 42. – 52. pozici, což pro něj v konečném součtu znamenalo 56. místo.

Štěpán Volf zahajoval v kvalifikační cestě č. 2, kde se mu nepodařil krok z oblé lišty a průběžně si tak připsal 59. – 61. příčku. V kvalifikaci č. 1 Štěpánovi stejně jako Denisovi nevyšel krok na začátku stropu a 55. – 58. pozice v cestě mu celkově vynesla dělené 60. – 61. místo.

_TB_7623

Našim ženám těžké, bouldrové a silově náročné kvalifikační cesty neseděly. Zkušená Gabriela Vrablíková obsadila celkovou 51. příčku, teprve šestnáctileté Tereze Kubátové, která letos poprvé může startovat mezi dospělými, patří 52. pozice.

_TB_7605

Do finále závodu SP v Kranji se neprobojoval žádný z řady japonských závodníků, kteří zde v obou kategoriích startovali. Vítězi se stali Rakušan Jakob Schubert a Slovinka Janja Garbret. Celkové prvenství v hodnocení Světového poháru 2017 v lezení na obtížnost si v kategorii mužů vybojoval Francouz Romain Desgranges, přestože v Kranji nepostoupil do finále, v kategorii žen pak jasně dominovala Janja Garnbret.