SP v lezení na obtížnost - Kranj 2016

28. 11. 2016 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Ve dnech 26. - 27. 11. se ve slovinském Kranji konal poslední letošní závod Světového poháru v lezení na obtížnost. Sešlo se zde velmi silné startovní pole, mimo jiné i proto, že končí dlouholetý organizátor tohoto tradičního klání Tomo Česen a tak hrozí, že se tento závod s více než dvacetiletou historií letos konal naposled.

Ze SP v Kranji se z původně zaregistrovaných českých reprezentantů nejprve odhlásili vzhledem k únavě z dlouhé a náročné sezóny Martin Jech a Lenka Slezáková, ze zdravotních důvodů následně i Andrea Pokorná. Zbytek české výpravy ve složení Iva Vejmolová, Gabriela Vrablíková, Tomáš Binter ml. a Jakub Dvořák pak připomínal spíš polní lazaret, protože zdravotní problémy se v sezóně vyhnuly pouze Gábině Vrablíkové.

Rok plný zdravotních komplikací má za sebou Iva Vejmolová a tak šlo v Kranji o její vůbec první letošní reprezentační start. Iva se sice stále necítí úplně zdravá, ale tento závod se přesto rozhodla absolvovat. V první kvalifikační cestě skončila na 38. místě, když se vzhledem ke své malé výšce rozhodla přebrat chyt před výlezem ze stropu, aby dosáhla do struktury nad hranou, ale při přebírání ztratila hodně sil a na strukturu se jí pak nepodařilo dosáhnout v místě, kde by jí mohla udržet. Ve druhé cestě obsadila 39. pozici, když nedotáhla silový krok ve výlezu do stropu, což pro ni znamenalo celkovou 42. příčku.

Gabriela Vrablíková naopak letos prožila svou nejúspěšnější životní sezónu, když hned ve dvou závodech Světového poháru dokázala postoupit do semifinále. V Kranji se jí ale vůbec nedařilo - v první kvalifikační cestě udělala zbytečnou chybu, když si při výlezu do stropu správně nepostavila nohy, což znamenalo pád a dělené 44. místo. Ve druhé kvalifikaci jí pak při výměně uklouzla noha, v cestě skončila na dělené 45. pozici a celkově pak na 48. příčce.

Tomáš Binter ml. musel letos úplně přerušit přípravu a zařadit zdravotní pauzu, po které se postupně snaží vymazat tréninkové manko. Už se cítí zcela zdráv, ale tréninkový výpadek je znát zejména v silové vytrvalosti. V kvalifikační cestě č. 2, v níž začínal, si navíc zkomplikoval situaci několika dílčími chybami, přičemž tou rozhodující bylo přelezení pozice na cvakání expresky, což znamenalo  57. místo, v cestě č. 1 pak fyzicky neměl na víc než na 54. příčku, což mu vyneslo celkovou 59. pozici.

Jakub Dvořák, startující na vlastní náklady, musel letos rovněž přerušit sezónu kvůli operaci kolene. SP v Kranji byl jeho vůbec prvním startem po operaci a i když Kubu koleno příliš neomezovalo, i zde byl znát tréninkový výpadek. Kuba začínal rovněž  kvalifikační cestě č. 2, kde jeho výkon stačil na 62. místo, v kvalifikaci č. 1 pak trochu podcenil nepříjemný krok do obliny, což znamenalo pád, 64. pozici v cestě a 63. příčku celkově

V kategorii mužů si své první životní vítězství připsal po skvělém výkonu Sebasitan Halenke z Německa před Slovincem Škoficem a Rakušanem Schubertem, mezi ženami si prvenství vybojovala Belgičanka Anak Verhoeven před Japonkou Noguchi a Slovinkou Garnbret.

Celkovými vítězi seriálu SP 2016 v lezení na obtížnost jsou Slovinci Domen Skofič a Janja Garnbret.

Tomáš Binter