SP v lezení na obtížnost – Chamonix 2017

14. 07. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Ve francouzském Chamonix se ve dnech 12. – 13. 7. konal druhý letošní závod Světového poháru v lezení na obtížnost. V minulých letech zde vždy byl součástí akce i Světový pohár v lezení na rychlost, a i když to bylo původně v plánu i letos, na jaře francouzská federace závod na rychlost zrušila a tak se v Chamonix soutěžilo pouze v lezení na obtížnost.

Chamonix

Jestliže v předchozích dvou mezinárodních závodech byly oprávněné výhrady k práci stavěčů, v Chamonix se situace ještě zhoršila. Extrémně lehká kvalifikace v mužské kategorii vygenerovala 22 lezců, kteří topovali obě cesty, takže k postupu mezi 26 semifinalistů si závodníci prakticky nemohli dovolit žádnou chybu. První kvalifikační cestu topovalo dokonce 46 mužů z celkových 83 startujících, druhou pak 23.

Chyb se bohužel nevyvaroval téměř žádný z českých reprezentantů. Jakub Konečný sice první kvalifikační cestu rovněž bez problémů topoval, ale ve druhé mu v kolmé pasáži pod výlezovou hranou, kde se dle vlastních slov cítil úplně čerstvý, uklouzla špička mírně rozlepené lezečky, což znamenalo 58. – 61. příčku v cestě, konec nadějím na postup a celkové dělené 45. – 46. místo. Štěpán Volf obsadil 64., Tomáš Binter ml. 68. a Denis Pail 80. pozici.

_TB_0625

Kvalifikace žen, jichž se v Chamonix prezentovalo 63, byly naopak relativně těžké s bouldrovými místy, kde padala řada závodnic. Nejlépe z našich reprezentantek si vedla Lenka Slezáková, která zahajovala v cestě č. 2, v níž jen těsně nedotáhla krok do strany z malých lišt, když jí zde vzhledem k její vysoké postavě optimálně nevycházely nohy. To znamenalo průběžnou dělenou 41. – 43. příčku. V kvalifikační cestě č. 1 pak Lenka lezla výborně až do skoku, který sice zvládla v potřebném rozsahu, ale oblý chyt netrefila na správném místě, takže ho nedokázala jednou rukou udržet. V tomto skoku spadlo 15 závodnic a tak Lenka obsadila dělené 36. – 50. místo v cestě a 44. – 45. celkově. Gabriela Vrablíková skončila na konečné 52. pozici, Tereza Kubátová si tentokrát vybrala velkou porci smůly, když v první cestě lezla velmi dobře, ale po cvakání expresky uklouzla a když ve druhé cestě pak chtěla nastoupit agresivně, aby se zbavila nervozity a bojovala o dobrý výsledek, podcenila malé tření prvních oblých struktur, což znamenalo pád hned po nástupu a konečnou 60. příčku.

_TB_0847

Závod přinesl poměrně překvapivou sestavu finalistů, když tři ženy (Mia Krampl, Evgenija Kazbekova, Tina Johnsen Hafsaas) a tři muži (Yuval Shemla, Loic Timmermans, Marcello Bombardi) postoupili do finále SP poprvé v životě. Ve finále kategorie mužů se ve srovnání s předcházejícím SP ve Villars vyměnilo 6 lezců z osmi, v kategorii žen pak polovina finalistek. Opět poměrně lehké finálové cesty přinesly čtyři topy v mužské kategorii, když o zlatu nakonec musel rozhodnout čas, a tři topy v kategorii žen. Vítězem závodu mužů se hned při své první finálové účasti stal Ital Bombardi, mezi ženami si prvenství díky výsledku ze semifinále odváží Slovinka Garnbret.

Tomáš Binter

autorkou fotografií je Alice Kubátová