Facebook

Český horolezecký svaz

SP v lezení na obtížnost Briancon 2018

SP v lezení na obtížnost Briancon 2018
23. 07. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

                Ve dnech 20. – 21. 7. hostil francouzský Briancon další závod Světového poháru v lezení na obtížnost. Mezi více než osmdesátkou špičkových lezců v kategorii mužů byla česká reprezentace opět úspěšná, když Jakub Konečný vybojoval svou čtvrtou životní a druhou letošní semifinálovou účast v této vrcholné soutěži.

 

Briancon

 

                Jakub Konečný zahajoval v kvalifikační cestě č. 2 jako dvacátý pátý v pořadí a od českého týmu již měl informace o problematickém cvakání expresky těsně pod výlezovou hranou. Přesto se ji Jakubovi nepodařilo cvaknout na poprvé, a i když věděl, jak je nutno situaci řešit, aby si další postup co nejméně zkomplikoval, opakované cvakání v nepříjemném místě ho stálo tolik sil, že nad hranou už nedokázal zapnout další expresku a následoval pád. Pro Jakuba to znamenalo 40. místo v cestě. Do kvalifikace č. 1 nastupoval opět s informacemi od dalších dvou českých reprezentantů, kteří ji lezli před ním, přes obtíže zvládl boulder v první třetině, který zastavil řadu závodníků včetně Vojty Trojana a pak s přehledem pokračoval až do chytu pět kroků pod topem, kde to dle jeho slov „už bylo peklo.“  Výsledkem byla dělená 14. – 16. pozice v cestě a díky tomu postup do semifinále z 26., tedy poslední postupové příčky.

 

Briancon

 

                Semifinále, jehož start pořadatelé urychlili kvůli blížící se bouřce, se Jakubovi nelezlo příliš dobře. Cestu se mu nedařilo optimálně číst a problémy řešit optimálním způsobem. Jeho výkon i tak stačil na zlepšení pozice z kvalifikace na celkové výborné 22. místo.

 

                Tomáš Binter ml. zahajoval rovněž v cestě č. 2, kde lezl jako osmý v pořadí, což nedávalo příliš šancí poučit se od soupeřů. Proto přelezl cvakání poslední expresky pod výlezovou hranou, které se v průběhu závodu ukázalo jako rozhodující u většiny závodníků, kteří tam dolezli, a musel se několik kroků vracet. Cvaknutí expresky na podruhé zvládl, i znovu dolézt zpět na hranu, ale na dostatečně dlouhé dynamo do odpočinkového chytu nad hranou už pak neměl dost sil. To mu vyneslo dělenou 47. – 57. pozici v cestě. Ve druhé kvalifikaci bez problémů přelezl klíčový boulder, v následující pasáži se rozhodl odpočinout v dobrých chytech, proto se v cestě vrátil, ale špatně přestavěl nohy a následující krok nedotáhl. Výsledkem byla dělená 57. – 58. příčka v cestě a 57. celkově. 

 

                Vojta Trojan zahajoval v kvalifikaci č. 1 jako osmnáctý v pořadí. Vzhledem k potížím ve spodní části cesty, kde mu chyty dle jeho slov klouzaly, do zmíněného boulderu dolezl už ve stavu, který mu jej nedovolil vyřešit, což znamenalo 76. – 80. místo v cestě. Kvalifikaci č. 1 lezl jako poslední z našich závodníků, klíčovou expresku se mu podařilo sice cvaknout na poprvé, ale i tak už mu nezbývaly síly na dynamo do chytu nad hranou. Díky tomu, že rozhodčí uznali jeho sporné +, obsadil Vojta dělenou 47. – 57. pozici v cestě a 67. celkově. Tím potvrdil vzácnou vyrovnanost svých nejlepších letošních výsledků v SP, protože 67. příčka mu patřila i v prvním letošním závodě ve Villars.

 

                V kategorii žen jsme tentokrát neměli zastoupení. Vítězem závodu se mezi muži stal Němec Alexander Megos a mezi ženami Slovinka Janja Garnbret.

 

                V rámci sezóny 2018 je za námi trojice závodů SP ve všech disciplínách s účastí českých reprezentantů a lze tak srovnávat výsledky. Je nutno uvést, že do sezóny zatím nezasáhli někteří naši špičkoví lezci: úřadující mistr světa v lezení na obtížnost a vicemistr světa v boulderingu Adam Ondra, který nastoupí až za týden v Arcu a pak se soustředí na závod MS, medailista závodů SP, MS i ME v lezení na rychlost Libor Hroza ml., jemuž zdravotní problémy zkomplikovaly začátek sezóny, semifinalistka SP a MS z minulých let Iva Vejmolová, která se rovněž soustředí na MS nebo Lenka Slezáková, která dokázala bodovat v závodech SP 2016, ale letos preferuje juniorské soutěže EYC a MS v obou kategoriích.

 

Srovnání tří nejlepších výsledků českých reprezentantů v závodech SP v jednotlivých disciplínách je následující:

Lezení na obtížnost – čeští muži startovali ve třech závodech, ženy pouze v jednom (Chamonix)

Muži: 9. Jakub Konečný (Chamonix), 22. Jakub Konečný (Briancon), 57. Tomáš Binter ml. (Briancon)

Ženy: 44. – 46. Eliška Adamovská, 74. Eliška Novotná

 

Bouldering – čeští muži startovali ve třech závodech, ženy pouze v jednom (Moskva)

Muži: 12. – 13. Martin Stráník (Moskva), 29. – 30. Martin Stráník (Vail), 69. – 70. Štěpán Stráník (Vail)

Ženy: 86. Karina Bílková, 91. Daniela Kotrbová

 

Rychlost – čeští muži startovali ve třech závodech, ženy pouze ve dvou

Muži: 5. Jan Kříž (Moskva), 15. Jan Kříž (Chamonix), 18. Jan Kříž (Villars)

Ženy: 30. Hana Křížová (Villars), 43. Hana Křížová (Chamonix)

 

Reprezentantům děkujeme za vynikající přístup a partnerovi seniorské reprezentace společnosti Montura za podporu.

Další závod SP v lezení na obtížnost a rychlost se koná 27. - 28. 7. v italském Arcu, SP v boulderingu pak hostí 17. – 18. 8. německý Mnichov.

 

Tomáš Binter, foto Tomáš Binter ml.