Facebook

Český horolezecký svaz

SP v lezení na obtížnost a rychlost Villars 2018

SP v lezení na obtížnost a rychlost Villars 2018
09. 07. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

                Ve dnech 6. – 7. 7. se ve švýcarském Villars konal první letošní závod Světového poháru v lezení na obtížnost a čtvrtý závod SP v lezení na rychlost. Přestože se většině našich reprezentantů závod nevydařil dle jejich představ, nezůstala česká reprezentace bez bodovaných umístění.

 

Villars

 

                Úspěšnější byli tentokrát závodníci v lezení na rychlost, kde se představilo 68 mužů a 53 žen včetně závodníků v kombinaci. Jan Kříž v prvním kvalifikačním pokusu, který lezl na jistotu, dosáhl kvalitního času 6,65 s. Ve druhém pokusu ho z koncentrace vyvedl ulitý start soupeře, po němž musel na opakování poměrně dlouho čekat, a to nakonec vedlo k pádu. Čas z prvního pokusu tak Honzovi stačil na velmi dobrou, ale bohužel těsně nepostupovou 18. pozici.

 

Villars

               

              Pro jeho sestru Hanku Křížovou byl závod ve Villars prvním životním startem ve světovém poháru. Hanka, která věkem patří ještě do mládežnické kategorie A (16 – 17 let), se s ním vyrovnala se ctí, když si ve druhém pokusu zlepšila svůj osobní rekord na 10,99 s, přičemž stěna ve Villars byla homologována, takže časy na ní dosažené lze evidovat jako oficiální rekordy. Pro Hanku to hned při prvním startu znamenalo bod do hodnocení SP za 30. místo a zároveň výborný signál před blížícím se mládežnickým světovým šampionátem v Moskvě.

 

Villars

 

                V závodě v lezení na obtížnost, který ovlivnil déšť a měnící se vlhkost, jsme měli zastoupení pouze v mužské kategorii, kde se mezi více než devadesátkou lezců prezentovali i tři čeští reprezentanti. Nikomu z nich však závod nevyšel.

 

Villars

 

                Jakub Konečný nastupoval do kvalifikační cesty č. 1 jako šestý, takže neměl šanci toho příliš od soupeřů odkoukat, navíc mu v chladném a vlhkém počasí při lezení zmrzly prsty. V cestě se zřejmě i v důsledku toho dopustil řady chyb, když jednu sekvenci dokonce přelezl opačně rukama a rozhodující pasáž si zkomplikoval také netaktickým cvakáním expresky, což znamenalo dělenou 44. – 45. pozici v první kvalifikaci. V cestě č. 2 byl hned v úvodu těžký čtyřkrokový boulder, kde skončilo více než 20 lezců. Jakubovi se nepodařilo dobře vyřešit poslední krok tohoto problému a ve druhé kvalifikaci tak skončil na dělené 67. – 68. příčce, což mu vyneslo celkové 59. místo.

 

Villars

 

                Vojtěch Trojan zahajoval rovněž v cestě č. 1. a také jemu zde působily problémy zmrzlé prsty. Vojta měl proto ve střední pasáži problém udržet backhandový chyt, a tak se rozhodl zvolit dynamický krok z lepšího předchozího chytu s vynecháním backhandu, ale protože se předtím už z backhandu dvakrát vrátil, dynamický krok neměl potřebnou energii a Vojta ho nedotáhl. Jeho snahu ale ocenili rozhodčí tím, že mu zapsali výkon, který by odpovídal kroku z backhandu, proti čemuž z české výpravy nikdo neprotestoval a v první cestě tak tento závodník obsadil dělenou 78. – 79. pozici. Cestu č. 2 lezl Vojta jako poslední z našich, takže mohl využít zkušeností ostatních závodníků i zlepšených podmínek, když v závěru soutěže přestalo pršet a rozptýlila se mlha. Vojta zvládl bezchybně klíčový boulder i další problémy v cestě a spadl až v místě, kde už se přiblížil hranici svých fyzických možností. Výsledkem byla dělená 45. – 51. příčku v cestě a 67. místo celkově.

 

                Tomáš Binter ml. zahajoval v kvalifikační cestě č. 2., kde bez problémů překonal větší část zmíněného boulderu, ale při otáčení spodní ruky před posledním popohozením, v němž spadl Jakub Konečný, mu uklouzla horní ruka ze stisku, což znamenalo dělenou 69. – 73. pozici v cestě. Příliš úporná snaha výsledek zlepšit v cestě č. 1 pak vedla k tomu, že nezvládl dynamický krok do dobrého chytu. To mu vyneslo 82. příčku v cestě a 84. místo celkově.

 

                Světový pohár ve Villars opět přinesl řadu překvapivých výsledků a potvrdil, že výsledky závodů v lezení na obtížnost na této úrovni se blíží boulderové loterii. Např. finalista loňského SP ve Villars Němec Hanke tentokrát skončil 60., semifinalista řady závodů SP (mj. i loňského Villars a Chamonix) Francouz Monchois 85. a další výborný německý lezec Ruben Firnenburg 87., naopak mladý Slovinec Luka Potocar, který na posledním loňském závodě SP v Kranji skončil 51., ve Villars postoupil do semifinále a vybojoval zde vynikající 15. místo.

 

                Seriál světového poháru v lezení na obtížnost a rychlost pokračuje již 11. – 13. 7. ve francouzském Chamonix, kde bude mít česká reprezentace své zástupce ve všech kategoriích.

 

Tomáš Binter, foto Eva Křížová, Tomáš Binter ml.