SP v lezení na obtížnost a rychlost – Villars 2017

10. 07. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Ve švýcarském horském středisku Villars se konal první letošní závod Světového poháru v lezení na obtížnost a zároveň třetí závod SP v lezení na rychlost. Startovalo zde 8 českých reprezentantů a ani tentokrát nezůstala česká výprava bez postupových výsledků. V lezení na obtížnost postoupil do semifinále Jakub Konečný, který zde vybojoval vynikající 13. příčku, z první pozice s výborným časem 5,72s postupoval z kvalifikace v lezení na rychlost Libor Hroza ml., kterému bohužel nevyšlo osmifinále a obsadil zde 14. místo.

Kvalifikační cesty v lezení na obtížnost, na nichž se podílel i český stavěč Jan Zbranek, byly tentokrát lehčí, než bývá na SP obvyklé a o postupu do semifinále se rozhodovalo až v závěrečných pasážích, což vyhovovalo našemu vytrvalostně disponovanému Jakubovi Konečnému. Tento věkem ještě junior zahajoval v kvalifikaci č. 1, bez problémů se propracoval až do závěrečné sekvence čtyři kroky pod topem, kde už nedotáhl pohyb do oblého chytu. Rozhodčí mu sice po dolezení upřeli poměrně důležité plus, ale po protestu mu ho na základě kontroly videa přiznali. To znamenalo dělené 21. – 28. místo v cestě a velkou naději na postup do šestadvacetičlenného semifinále. Ve druhé kvalifikaci zalezl Jakub ještě lépe a vybojoval zde 9. – 17. pozici v cestě, což znamenalo postup z dělené 17. – 19. příčky.

Na semifinálové cestě mužů se naštěstí český stavěč nepodílel, protože z hlediska rozřazení závodníků šlo o velmi nepovedenou práci. Po lehké polovině cesty následoval těžký krok, v němž spadlo 6 lezců, ihned po něm dobré odpočinkové místo a po dalších několika krocích tak náročný boulder, že v něm skončilo 14 semifinalistů, mezi nimiž rozhodoval zejména způsob řešení problému a vzhledem k řadě shodných výsledků pak i pořadí z kvalifikace. Jakub Konečný se bez zaváhání dostal až do klíčové pasáže, kde nedotáhl krok do malého chytu, stejně jako tři další závodníci, což v důsledku pořadí z kvalifikace znamenalo pro českého reprezentanta skvělou 13. pozici a nejlepší životní výsledek tohoto lezce v mezinárodních závodech dospělých.

Dalším našim reprezentantům v kategorii mužů se většinou v důsledku chyb v kvalifikačních cestách nedařilo: Štěpán Volf obsadil 59., Tomáš Binter ml. 72. a Denis Pail 75. místo.

Chyby bohužel poznamenaly i výsledky našich žen. Sedmnáctiletá Lenka Slezáková měla navíc tu smůlu, že byla nalosována do kvalifikační cesty č. 2, v níž začínala, jako třetí, což znamenalo, že vzhledem k systému rozlezení a navazování ve Villars nemohla vidět žádnou ze soupeřek a musela se orientovat pouze dle videopředlezu, který byl ale navíc umístěn na rozlezovce vzdálené od stěny několik kilometrů, odkud lezce k závodu přivážely mikrobusy… Lenka proto podcenila krok ve střední části cesty, na nějž nenašla správnou pozici nohou, což znamenalo pád a průběžnou dělenou 52. – 54. příčku. Ve druhé kvalifikaci Lenka zvládla výborně otočku ve stropě a jen těsně nedotáhla krok do malé lišty, který znamenal začátek sekvence, kde už se bojovalo o semifinále. To jí vyneslo 34. – 35. pozici v cestě, ale v součtu s nepovedenou první kvalifikací to stačilo jen na konečné 45. místo.

Gabriela Vrablíková začínala v cestě č. 1, bez problémů dolezla na začátek stropu, kde jí v odpočinkovém místě v dobrém chytu smekla noha ze struktury právě ve chvíli, kdy měla ruku v pytlíku s magnéziem a tak neměla šanci se udržet. To znamenalo průběžnou 44. – 46. příčku a minimální šanci na postup. V druhé kvalifikaci pak Gábina lezla dobře až do pasáže, kde nejprve přelezla možnost odpočinku před těžkým krokem, který tak na poprvé nezvládla, musela se vracet a na podruhé už na krok nebylo dost síly. Dělené 44. – 45. místo v cestě pak znamenalo celkovou 46. pozici, což je pro loňskou semifinalistku SP právě z Villars určitě zklamáním.

Pro šestnáctiletou Terezu Kubátovou, která může až od letoška závodit mezi dospělými, to byl první životní start ve Světovém poháru. V cestě č. 1 jí dynamický krok zkomplikovalo slunce svítící do očí a tak zde obsadila dělenou 47. – 52. příčku, ve druhé kvalifikaci pak chyběl kousek síly, což znamenalo 55. – 56. pozici v cestě a 55. místo celkově.

Kvalifikace v lezení na rychlost byla ve znamení skvělé formy Libora Hrozy ml. Ten už v prvním pokusu dosáhl výborného času, a když se ve druhé sérii posunul na průběžné první místo úřadující světový rekordman Íránec Reza Alipourshenazandifar výkonem 5,78s, bezprostředně po něm startující Libor Hroza uvedl diváky do varu, když si vedení vzal zpět vynikajícím časem 5,72s. Žádný z dalších závodníků se už v kvalifikaci nedostal pod 6 sekund.

Osmifinále proti Rusovi Luzhetskému ale Liborovi bohužel nevyšlo, když mu v horní části cesty uklouzla noha a ztrátu už nebylo možné dohnat. Libor tak obsadil celkovou 14. pozici a v průběžném pořadí Světového poháru mu patří 9. příčka.

Děkujeme Alici Kubátové za fotografie z kvalifikací a partnerovi seniorské reprezentace společnosti Montura za podporu.

Světový pohár v lezení na obtížnost pokračuje již ve středu závodem ve francouzském Chamonix, Libor Hroza se pak představí 22. 7. na Světových hrách v polské Wroclavi.