SP v lezení na obtížnost a rychlost – Arco 2017

28. 08. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Další závod Světového poháru v lezení na obtížnost a rychlost se konal 25. – 26. 8. v italském Arcu. Adam Ondra zde v lezení na obtížnost vybojoval vynikající stříbrnou medaili, na body v této disciplíně dosáhla i naše jediná zástupkyně mezi ženami Iva Vejmolová. V lezení na rychlost Libor Hroza ml. postoupil do vyřazovacích bojů, kde obsadil 8. pozici, Jan Kříž ve svém prvním závodě po dlouhé pauze způsobené zraněním skončil na solidní 21. příčce.

Adam Ondra obě kvalifikační cesty topoval, ač mu vytrvalostní typ cest v Arcu obecně nevyhovuje a vzhledem k tréninku zaměřenému na svůj skalní projekt ani typ vytrvalosti potřebný na stěně v Arcu před závody speciálně nerozvíjel. Spolu s ním obě kvalifikace topovali další 4 lezci – Romain Desgranges, Jakob Schubert, Alexander Megos a Stefano Ghisolfi.  V semifinále pak ve velmi psychicky i fyzicky náročné cestě skončil Adam druhý osm kroků za Němcem Megosem a se stejným skóre jako Rakušan Rudiger a Francouz Joannes. Ve finále podal český reprezentant vynikající výkon a jeho pád částečně způsobilo i horké a vlhké počasí, protože předloktí, které použil k zapření ve stropové pasáži se mu v horkém počasí okamžitě zpotilo a začalo klouzat.  Adam Ondra tak obsadil celkové 2. místo o + za Rakušanem Schubertem, kterému vypršel časový limit, letos i pro finále zkrácený na šest minut.  Na 3. pozici skončil se stejným výkonem jako český závodník překvapivě další Rakušan Rudiger, který ze tří předchozích letošních závodů SP dvakrát nepostoupil do semifinále a na SP v Arcu tak získal při své druhé finálové účasti v životě svou první medaili v závodě SP, v němž se pohybuje od roku 2009. O pořadí na 2. a 3. místě nakonec rozhodovala první kvalifikační cesta, kterou Adam Ondra topoval a Rudiger v ní skončil 12. – 15., protože ve druhé kvalifikaci, semifinále i finále dosáhli oba lezci stejného výsledku. Němec Megos, který po semifinále vedl, nezvládl skok v úvodní pasáži finálové cesty a obsadil tak konečnou 8. příčku.

Iva Vejmolová zalezla výborně v kvalifikaci č. 2, kde ji zastavilo až těžké a nepřehledné místo ve stropě, což jí vyneslo 17. pozici v cestě velkou naději na postup do semifinále. Kvalifikační cesta č. 1 pak měla několik sekvencí náročných na řešení, které Ivu přibrzdily a vzaly jí čas i síly. Všechny technické problémy ale česká lezkyně vyřešila a spadla na hranici časového limitu v dynamickém  kroku do obliny za hranou, což nakonec znamenalo dělenou 37. – 39. příčku v cestě. Bylo jasné, že její výkon je v součtu s první cestou na hranici postupu do šestadvacetičlenného semifinále a že bude záležet na tom, jak zaleze Japonka Joshimura, která skončila v cestě č. 2. na děleném 11. – 13. místě a do cesty č. 1 nastupovala jako jedna z posledních. Joshimura spadla dva kroky pod Ivou, což pro ni znamenalo 40. pozici v cestě, ale v součtu s první kvalifikací to nakonec vyneslo postup Japonce, zatímco Iva Vejmolová obsadila sice výbornou, ale bohužel první nepostupovou 27. příčku.

foto od Honzy Kříže

Kvalifikace v lezení na rychlost zvládl s jistotou Libor Hroza ml., který časem 6,13s dosáhl 7. – 8. kvalifikačního výkonu a bez problémů postoupil do vyřazovacích bojů. Jan Kříž, pro něhož to byl první závod po více než půlroční pauze způsobené zraněním ramene, v prvním pokusu spadl, takže druhý musel lézt na jistotu a čas 7,17s, který je hluboko pod jeho aktuálními možnostmi, na postup mezi nejlepších šestnáct nestačil. Přesto je 21. místo v silně obsazeném závodě kvalitním výsledkem a příslibem do dalších startů.

Libor Hroza s přehledem přešel přes osmifinále, kde vyřadil Ekvádorce Granju a ve čtvrtfinále narazil na světového rekordmana Íránce Alipourshenazandifara. Libor po startu těsně vedl, pak mu ale uklouzla noha a následoval pád, který znamenal celkovou 8. pozici. Přestože jde o velmi dobrý výsledek, pokračuje tak letošní smůla, jež se Libora od začátku sezóny drží a nedovoluje mu prodat skvělou formu, kterou letos má a již potvrzuje řada skvělých kvalifikačních časů.

Děkujeme všem závodníkům za vynikající reprezentaci, Ádě, 00Lence a Lulu za pomoc s koučováním a partnerovi seniorské reprezentace společnosti Montura za podporu.

Světový pohár v lezení na obtížnost a rychlost pokračuje 23. – 24. 9. ve skotském Edinburghu.

Tomáš Binter st.

autorem fotografie je J. Kříž