SP v lezení na obtížnost a na rychlost - Chamonix 2014

14. 07. 2014 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Ve dnech 10. - 12. 7. se ve francouzském Chamonix konal letošní první závod IFSC Světového poháru v lezení na obtížnost a rychlost na evropském kontinentě.

Ve čtvrtek 10. 7. byly na programu kvalifikace mužů v lezení na obtížnost, kde se představilo 76 závodníků. Českou republiku reprezentovali tři lezci: Adam Ondra, Tomáš Binter ml. a věkem ještě junior Martin Jech. Obě kvalifikační cesty se lezly souběžně, obtížnost lehčí z nich označili stavěči jako 10+ UIAA, druhá měla být ještě o něco těžší a to nakonec znamenalo, že ani v jedné z cest nikdo nedosáhl topu.

Adam Ondra den před startem drasticky vyřešil problém s tréninkem ztvrdlou kůží na prstech rukou, která mu v předchozím závodě téměř znemožnila udržet obliny - nůžkami ji z prstů prostě odstříhal. Po rozlezení konstatoval, že kůže na chytech drží, ale bolí, na skalách že by to byl problém, na stěně to tu chvíli vydrží... Adam začínal v kvalifikační cestě č. 2, tedy v té těžší, bez problémů dolezl až do velké oblé struktury v horní části, krok do dalšího chytu se mu už nepodařil, což ve výsledku přineslo 10. místo v této cestě. Do své druhé cesty Adam přímo vlétl, jedním tahem se pokusil cvaknout první dvě expresky, do té spodní však lano nezapadlo, čehož si Adam nevšiml a tak vlastně zapnul až druhou expresku, což ovšem pravidla nedovolují, takže byl v cestě zastaven a počítal se mu pouze 3. chyt, z něhož obě expresky cvakal a tedy poslední místo v cestě. Následovalo čekání na výkony ostatních a stálé propočítávání, bohužel to v součtu obou cest stačilo na 27. a tedy první nepostupové místo. Adamovi se v Chamonix v minulosti nikdy nedařilo, doufejme, že si v prvních dvou letošních závodech už smůlu vybral na celou sezónu...

Výkonnostní posun předvedl Tomáš Binter, ale nevyvaroval se chyb, které ho stály postupové naděje. V první cestě přelezl už v rozhodující pasáži možnost cvaknout expresku a ve snaze problém vyřešit ztratil šanci dál pokračovat, což znamenalo 43. místo v cestě, přičemž už jen + navíc by znamenalo posun o 9 míst a jeden krok nad jeho uznaný výkon znamenal posun o 18 míst. Ani ve druhé cestě se nevyvaroval chyby v kroku do odpočinkového chytu a skončil zde 41., v součtu to pak znamenalo 46. pozici a i když za ním skončila řada obvyklých semifinalistů předchozích závodů SP, zde to v nabitém startovním poli na postup nestačilo.

Marin Jech, pro kterého to byla premiéra ve světovém poháru, si vybral nováčkovskou daň. V obou kvalifikacích podcenil krok již ve spodních pasážích a to tyto cesty, relativně těžké i na světový pohár, musely potrestat - pro Martina to znamenalo celkové 75. místo, když v první cestě byl 74. a ve druhé 62. Nutno ovšem dodat, že ve druhé cestě spadl ve stejném kroku jako Martin mimo jiné i obvyklý finalista Ital Ghisolfi a dohromady pak 13 lezců.

V pátek byla na programu nejprve kvalifikace žen v lezení na obtížnost, kde se představilo 56 lezkyň. Českou republiku však reprezentovaly spíše dívky - nominované Jana Vincourková, Eliška Vlčková a na vlastní náklady startující Veronika Scheuerová nejsou totiž ještě ani v kategorii juniorek, žádné z našich závodnic není přes 17 let a jedinou, která měla před tímto závodem za sebou alespoň jeden start ve světovém poháru, byla Jana Vincourková. Obtížnost obou kvalifikačních cest označili stavěči jako 10- a v průběhu celé kvalifikace byl dosažen jediný top, který si v cestě č. 1 připsala Slovinka Mina Markovic.

Nejmladší z našich Eliška Vlčková letos absolvuje první sezónu, v níž může závodit s dospělými, a při svém prvním startu ve světovém poháru se přece jen neubránila nervozitě. Jako první lezla cestu č. 2, kde udělala po bezproblémovém, byť nervózním lezení nepochopitelnou chybu, když se správně nepostavila proti relativně dobrému chytu a v cestě tak skončila 51. Ve druhé cestě už lezla klidněji a ač za pád opět mohla chyba, bylo to už v místě, kde padaly i podstatně zkušenější závodnice - znamenalo to 46. místo v cestě a celkově pak 50. příčku.

Jana Vincourková rovněž začínala v cestě č. 2. Do chytu, v němž skončila Eliška Vlčková, vlezla nejprve opačnou rukou a při řešení problému spadla, což trochu zmátlo rozhodčí, kteří jí připsali lepší výkon než Vlčkové. Po první cestě tak byla Jana 48. Ve druhé cestě ji zastavil silový kříž, který před ní shodil už několik závodnic, to znamenalo opět 48. místo v cestě a celkově 51. pozici.

Největší porci smůly si vybrala Veronika Scheuerová. Ta začínala v cestě č. 1., kde ji překvapil silový krok ze špatného chytu ve spodní pasáži a Veronika tak skončila v cestě 55. Do druhé, techničtější cesty, šla tedy s odhodláním svůj výsledek zlepšit, jenže hned v úvodu nedotáhla nejmenší z našich závodnic krok ze spoďáku až do místa, kde by další chyt zabral, při snaze ruku posunout jí uklouzla noha a bylo po nadějích - 56. místo v cestě i celkově.

Po skončení kvalifikace žen v obtížnosti následovala kvalifikace mužů i žen v lezení na rychlost, kde se představilo 31 mužů a 24 žen. Zde předvedl vynikající výkon Libor Hroza ml., když do vyřazovacích bojů postoupil z prvního místa fantastickým časem 5,80 s a lze jen litovat, že stěna v Chamonix nemá homologaci pro uznání světového rekordu...

V osmifinále Libor Hroza nejprve bez problémů vyřadil Francouze Le Coustera a protože na rozdíl od Adama Ondry se mu v Chamonix vždy dařilo, vypadalo to na jasnou cestu k medaili. Jenže ve čtvrtfinále v souboji s Iráncem složitého jména Alipourshenazandifar jeho soupeř nejprve ulil start a v opakovaném kole Libor Hroza uklouzl, což ve výsledku znamenalo 7. místo. Dle Liborových slov ho rozhodil první ulitý start Iránce, po němž ho z koncentrace vyvedla bolest ve zraněných prstech, která se po zastaveném kole ozvala a protože start se opakuje hned, nestihla odeznít. Celkovým vítězem se stal Ukrajinec Boldyrev před Polákem Dzienskim a zmíněným Iráncem Alipourshenazandifarem.

Další naši reprezentanti do vyřazovacích bojů nepostoupili - Petr Burian obsadil s časem 8,99 s 29. pozici, sedmnáctiletá Andrea Pokorná pak mezi ženami skončila s časem 14,30 s na 24. místě. Prvenství v kategorii žen si odváží Ruska Gaidamakinová.

Sobotní semifinále a finále v lezení na obtížnost se už konalo bez české účasti. Mužské finále se stavěčům příliš nepovedlo, protože neodhadli obtížnost a vítězný Japonec Sachi Amma dolezl přibližně pouze do poloviny cesty, druhý skončil Rakušan Schubert a třetí Slovinec Škofic. Mezi ženami zvítězila Korejka Jain Kim, před Magdalenou Rock z Rakouska a Slovinkou Minou Markovic.

Českým reprezentantům v Chamonix štěstí nepřálo, ale lezci na obtížnost mají další šanci již za týden, kdy se ve francouzském Brianconu koná další kolo světového poháru, lezci na rychlost se pak v této vrcholné světové soutěži utkají 30. - 31. 8. v italském Arcu.