Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

SP v lezení na obtížnost 2014 - Briancon

SP v lezení na obtížnost 2014 - Briancon
21. 07. 2014 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

O víkendu 19. - 20. 7. se ve francouzském Brianconu konal další závod Světového poháru v lezení na obtížnost. Českou republiku reprezentovala velmi mladá šestičlenná výprava - pouze dva závodníci, Adam Ondra a Tomáš Binter ml., ve svých 21 letech už nepatří do mládežnických kategorií, ostatní, tedy Martin Jech, Eliška Vlčková, Jana Vincourková a na vlastní náklady startující Veronika Scheuerová, se řadí mezi juniory a ještě mladší kategorii A. Ve srovnání s předcházejícím závodem SP v Chamonix se až na jedinou výjimku naši reprezentanti posunuli ve výsledkových listinách vzhůru, ani zde však nelze říci, že by jim štěstí zrovna přálo.

 

V sobotu byl vzhledem k Tour de France, která právě tento den projížděla Brianconem a na většinu dne zcela ochromila dopravu, změněn časový harmonogram, a tak muži i ženy oproti původnímu plánu lezli společně už od rána.

 

Adam Ondra patřil mezi 74 muži, kteří se v Brianconu představili, k favoritům, a to v obou kvalifikacích bez problémů potvrdil. Stejně jako všichni čeští zástupci v mužské kategorii začínal v kvalifikační cestě č. 2 a s přehledem ji topoval, což se povedlo už jen Japonci Ammovi a Rakušanu Schubertovi. Ve své druhé cestě pak skončil pátý o + za čtyřmi závodníky, dělícími se o první pozici, což znamenalo bezproblémový postup do semifinále ze 4. místa.

 

Hlavní stavěč Jan Zbranek už po technickém meetingu avizoval, že při daném počtu závodníků může hrát roli i startovní pořadí, protože přibližně posledních deset lezců v obou cestách bude mít při horkém a slunečném počasí na venkovní stěně výrazně ztížené podmínky. A právě mezi posledních 10 byl nalosován Tomáš Binter pro svou druhou kvalifikaci. Proto šel do první cesty s tím, že co nezíská v ní, už ve druhé cestě nedožene. To vedlo k chybě, kdy se při výlezu ze stropu pokusil udělat staticky krok, který ale těsně nedotáhl, dokázal se sice ještě vrátit, ale druhý pokus o dynamiku už nevyšel, což znamenalo 51. místo v cestě. V těžší kvalifikační cestě č. 1 pak ale zabojoval, přelezl klíčový boulder ve stropě a po cvaknutí expresky mu při bezproblémovém kroku ze stisku smekla zpocená ruka na zahřátém chytu. Bylo z toho 31. místo v cestě, celkově pak posun na 41. pozici, ale ztráta šance na postup do semifinále, i když za ním zůstala řada špičkových závodníků, mezi nimi např. i finalista předchozího závodu SP v Chamonix Slovinec Primozic.

 

Velký posun oproti SP v Chamonix předvedl osmnáctiletý junior Martin Jech. Ve své první kvalifikační cestě skončil na konci stropu, což přineslo 64. místo v cestě, ve své druhé těžší kvalifikační cestě (č. 1.) pak předvedl ještě lepší výkon, který znamenal 52. pozici v cestě, přitom ho ve stropovém boulderu, kde krok znamenal rozdíl 17 míst zastavilo smeknutí nohy. Celkově obsadil Martin Jech 61. příčku a dokázal tak porazit tři semifinalisty letošních závodů SP (Kim, Nomura, Cano Blazquez) a čtvrtého z letošního juniorského ME Rusa Shagina.

 

Naše nejmladší zástupkyně mezi ženami, ještě ani ne šestnáctiletá Eliška Vlčková, chtěla v Brianconu zlepšit svůj výsledek z Chamonix, ale začala nejhůř, jak mohla. Kvalifikační cestu č 1., kterou měly všechny české závodnice jako svou první, lezla příliš opatrně se snahou nic nezkazit. A tak se cesty této úrovně lézt nedají - Eliška nedotáhla krok ve třetině stěny a pád znamenal 54., tedy poslední místo v cestě. Eliška se naštěstí nedala zlomit dílčím neúspěchem, druhou těžší bouldrovou cestu lezla výborně, a i když i tady ji zastavila drobná chyba ve stropě, skončila zde 36., což ji celkově posunulo na 44. pozici, přičemž tato absolutně nejmladší závodnice ve startovním poli za sebou v celkovém pořadí nechala např. Rakušanku Barbaru Bacher a další semifinalistky loňských a letošních závodů SP i bronzovou medailistku z juniorského MS Francouzku Manon Hilly.

 

Naše další zástupkyně v kategorii žen - sedmnáctileté Jana Vincourková i Veronika Scheuerová v obou kvalifikačních cestách zalezly naprosto stejně - v první cestě obsadily dělené 40. místo, ve druhé pak dělenou 48. příčku, což ve výsledku znamenalo dělenou 51. pozici ještě s Rakušankou Pöll a Švýcarkou Sigrist. Tento výsledek je určitě motivací pro Veroniku Scheuerovou, která ač se nenominovala do reprezentace a startuje proto na vlastní náklady, zde po nervozitou poznamenaném výsledku z Chamonix potvrdila, že dokáže lézt srovnatelně s reprezentanty zemí jako je Rakousko a Švýcarko, kteří mají ale zcela nesrovnatelné podmínky.

 

Další změnu časového harmonogramu přinesla obava organizátorů ze zhoršení počasí, proto přesunuli semifinále už na sobotní večer. Adam Ondra v semifinále lezl skvěle až do místa, kde mu jeho vysoká postava neumožnila optimálně se srovnat na přepadnutí do špatného chytu, který neudržel, stejně jako další 3 lezci, o jejichž pořadí pak rozhodovala kvalifikace. Znamenalo to pro Adama postup do finále z 8. místa, je ovšem nutno dodat, že semifinálové pořadí ovlivnila možnost rozhodující chyt v traverzu nejprve přidržet nesprávnou rukou a získat tak jeho započítání jako drženého (což Adam neudělal). Pak teprve ruku přemístit a udělat krok správně, tedy tak, aby jeho držení umožnilo pokračování v cestě. Bylo ale jasné, že Adam má natrénováno a ve finále aspiruje na výrazný posun ve výsledkové listině.

 

Počasí v neděli ale ještě překonalo obavy organizátorů, kteří nejprve kvůli dešti posunuli start finále žen na čas společný s muži, pak se však strhla bouře se silným větrem a krupobitím, při níž blesk zasáhl dům přímo v závodním prostoru a zranil dva lidi. Finále proto bylo zrušeno a jako celkové bylo vyhlášeno pořadí ze semifinále - mezi muži tedy zvítězil Japonec Sachi Amma, který semifinále vyhrál, přestože mu v polovině cesty spadl pytlík na magnézium, druhý skončil Francouz Desgranges a třetí Rakušan Schubert. Adam Ondra bez možnosti prodat formu a zlepšit svůj semifinálový výsledek zůstal na  8. místě. Prvenství mezi ženami si odváží Korejka Jain Kim před Rakušankou Magdalenou Rock a Belgičankou Anak Verhoeven.

Další závod Světového poháru v lezení na obtížnost se koná 1. - 2. 8. v rakouském Imstu.
 
Tomáš Binter

Veronika Scheuerová, Martin Jech a Jana Vincourková (foto Vlad. Vlček)

Eliška Vlčková, Tomáš Binter a Adam Ondra v závodních cestách + pohled na lezeckou arénu v Brianconu

(foto Vlad. Vlček (1,2) a T. Binter ml.(3,4))