Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

SP v Edinburghu

SP v Edinburghu
25. 09. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení

Další závod Světového poháru v lezení na obtížnost a rychlost hostil 23. – 24. 9. skotský Edinburgh. Výborného výsledku zde dosáhl Jan Kříž, který v lezení na rychlost vybojoval 9. místo.

SP Edinburgh 2017_foto T. Binter 

Pro Jana Kříže šlo teprve o druhý závod po návratu z dlouhodobého léčení zraněného ramene. V prvním kvalifikačním pokusu Honza chyboval a bylo jasné, že dosažený čas 8,13s by na postup do vyřazovacích bojů nestačil. Český reprezentant však udržel nervy na uzdě, výborně zvládl druhý kvalifikační pokus a s časem 6,77 s přehledem postoupil do osmifinále z 9. místa. Tam narazil na Itala Ludovica Fossaliho, který má letos vynikající formu a ten českého závodníka bohužel vyřadil. Díky nejlepšímu času mezi osmičkou vyřazených si Jan Kříž připsal konečnou 9. pozici, Fossali se později stal celkovým vítězem tohoto závodu.

 

V lezení na obtížnost obsadil Tomáš Binter ml. 49. příčku, když v první kvalifikační cestě skončil na děleném 48. – 51. místě, ve druhé pak na dělené 46. – 49. pozici. Jakubovi Dvořákovi, který startuje na vlastní náklady, patří dělená 50. – 51. příčka, když v první cestě obsadil dělené 48. – 51. místo, ve druhé kvalifikaci pak dělenou 50. – 53. pozici.

Zajímavé výsledkové kombinace dosáhl v Edinburghu letošní mistr Evropy v boulderingu a finalista závodu SP v lezení na obtížnost ve Villars Jan Hojer. Tento německý reprezentant v Edinburghu v lezení na obtížnost nepostoupil do semifinále a skončil v této disciplíně na 30. místě, ale v lezení na rychlost se prosadil do vyřazovacích bojů, kde skončil na 10. příčce s časem 7,44s, ač se dle svých slov věnoval tréninku rychlosti pouhých čtrnáct dnů.

 

Vítězi závodu SP v lezení na obtížnost se stali Francouz Desgranges a Slovinka Garnbret, závodu na rychlost pak již zmíněný Ital Fossali a Francouzka Jaubert.

 

Světový pohár v lezení na obtížnost a rychlost pokračuje 7. – 8. 10. v čínském Wujiangu.

 

T. Binter, hlavní trenér reprezentace ČR