SOUTĚŽNÍ LEZENÍ NA LOH PAŘÍŽ 2024

08. 12. 2020 | Rubrika: Sportovní lezení
Mezinárodní olympijský výbor (IOC) oficiálně potvrdil zařazení soutěžního lezení do programu LOH v Paříži 2024!
Oproti Tokiu, které nás čeká v příštím roce, nastanou určité změny. Počet závodníku vzroste ze 40 na 68 a především dojde alespoň k částečnému rozdělení disciplín, Zatímco na LOH v Tokiu 2020, které se uskuteční v příštím roce, se bude udělovat pouze jedna sada medailí (respektive jedna pro ženy a jedna pro muže), a to za závod v olympijské kombinaci, v Paříži dojde k částečnému rozdělení. Kombinace je spojením lezeckých disciplín lezení na rychlost, lezení na obtížnost a boulderingu. Toto spojení je často terčem kritiky, jelikož lezení na rychlost se svým charakterem zásadně liší od zbylých dvou disciplín. V Paříži se tak lezení na rychlost osamostatní a v kombinaci zůstane pouze obtížnost a boudering. Vše nasvědčuje tomu, že v LA 2028 bychom se mohli dočkat úplného rozdělení.

V Paříži se dále nově představí breaking, surfing a skatebording.
Adam Ondra
Foto: Petr Chodura