SOUSTŘEDĚNÍ REPREZENTACE V LEZENÍ NA RYCHLOST – INNSBRUCK 2018

23. 07. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení

Ve dnech 14. – 16. 7. 2018 se v rakouském Innsbrucku konalo soustředění reprezentantů v lezení na rychlost.

Innsbruck

Tohoto třídenního soustředění se pod vedením trenérky Evy Křížové zúčastnilo celkem 5 závodníků – 2 dospělí a 3 mládežníci. Po celou dobu soustředění byla k dispozici i členka teamu Fyzio gym Cooper – fyzioterapeutka Žofie Odziomková, která pomáhala závodníkům jak v oblasti regenerace, tak i s korekcí a nácvikem správných pohybových stereotypů během prováděných cvičení.

Soustředění bylo rozděleno do dvou lezeckých a jednoho nelezeckého dne.

Cílem prvního dne bylo provést závodníky atletickou rozcvičkou, nastínit druhy cvičení na rozvoj rychlosti reakce na různé druhy podnětů, orientace a změn směrů v prostoru. Dále seznámit závodníky s možnostmi specifického „rychlostního“ rozcvičení na stěně. To se povedlo a následoval samotný trénink v lezení na rychlost.

Innsbruck

Dle výkonnosti byly zvoleny tréninkové dvojice, které pak lezly na paralelních cestách. Tak, jak je tomu na závodech.  Cílem bylo co nejvíce nasimulovat samotný průběh při vlastním závodě – tedy správné nastavení startovací podložky, uvedení se do startovní pozice a zažití speciálního startovního zvuku.

„at your marks“

„ready“

„píp – píp – PÍP“

Odstartováno

Innsbruck

Pokusy byly zaznamenávány pro následný podrobný rozbor. Některým závodníkům byly doporučeny drobné změny v jejich lezeckém stylu, které pozitivně ovlivnily jejich celkový pohybový projev. I v této části nám pomáhala Žofka – a to s ukázkou konkrétních cviků na stabilizaci trupu, uvolnění kyčelních kloubů a napřímení páteře během pohybu.

Na závěr prvního dne se účastníci seznámili s technikou válcování, kterou si každý z nich vyzkoušel.

Innsbruck

Druhý den se nesl v nelezeckém duchu a byl rozdělen do dvou částí.

První, dopolední, část byla věnována atletickému tréninku ve fitness centru Olympic Fitness v Innsbrucku. Po zahřátí a rozcvičení následovalo pár specifických cvičení pro aktivaci explozivní síly především dolních končetin – a to různé variace skoků a odrazů. Následoval kruhový trénink – dva různé „kruháče“ – po 5-6 stanovištích cvičené formou TABATA (20s cvičení, 10s odpočinek). Vzhledem k velkému množství zajímavých cvičebních pomůcek, které fitness centrum nabízelo (gumy, balanční podložky, lodní lana, boxy, atletické překážky, …), byl trénink pestrý a zábavný, avšak náročný zároveň. Vypotili jsme hodně :-)

Innsbruck

Po zklidnění organismu a doplnění energie následovalo opět vyválcování a celkový strečink pod vedením Žofky.

Innsbruck

V druhé, odpolední části, jsme se věnovali nejprve podrobnějšímu rozboru videí z tréninku předešlého dne. Dále jsme si prošli individuální potřeby závodníka během závodů formou individuálního vypracování jednoduchých otázek a následnou společnou debatou.

Následovalo kompenzační cvičení pod vedením Žofky, která jak skupinově, tak i individuálně doporučila závodníkům konkrétní cvičení a věnovala se i ošetření konkrétních problémů pohybového aparátu.

Innsbruck

Třetí den, i přes únavu z předešlých dní, bylo vidět zlepšení v samotném lezeckém projevu, a to hlavně díky rozborům, doporučením, ale třeba i zaměřením se na správné držení těla během výkonu.

Innsbruck

Po ukončení samotného lezeckého tréninku si vzala Žofka každého závodníka do vlastní péče (manuální ošetření přetížených svalů, tejpování, baňkování, …) a v mezičase se ostatní závodníci věnovali válcování, které už znali z předešlých dní. A tak krásně vyšlo, že po ošetření posledního závodníka jsme udělali společný strečink, a tak zakončili toto soustředění v Innsbrucku.

Všem zúčastněným děkuji za super přístup a držím palce, ať se Vám podaří na nadcházejících závodech zúročit trénink a předvést co ve Vás je.

Těším se na příště.

Eva Křížová