Facebook

Český horolezecký svaz

Soustředění reprezentace v boulderingu – LC SmíchOFF 2018

Soustředění reprezentace v boulderingu – LC SmíchOFF 2018
31. 01. 2018 | Rubrika: Soutěžní lezení

CHS_88

 

Ve dnech 27. – 28. 1. se v Tréninkovém centru reprezentace LC SmíchOFF uskutečnilo soustředění české reprezentace v boulderingu. Vzhledem k rekordnímu zájmu závodníků se podařilo zvýšit původně vypsanou kapacitu z 30 na 45 lezců. Zdravotní problémy těsně před soustředěním nakonec vyřadily dva původně přihlášené závodníky a tak se akce zúčastnilo celkem 42 lezců z řad bývalých i předpokládaných reprezentantů v boulderingu a lezení na obtížnost plus jeden nadšený veterán.

 

CHS_85CHS_83CHS_73CHS_89

 

Soustředění navazovalo na kurz pro získání národních stavěčských licencí, jenž absolvovalo 11 zájemců o licenci nebo zvýšení kvalifikace. Tento stavěčský tým pod vedením jediného českého držitele nejvyšší mezinárodní licence IFSC Jana Zbranka připravil na sobotu 54 originálních boulderů, další lezecké problémy pak vytvořil či přestavěl na nedělní část soustředění.  Stavěči zároveň zajišťovali servis jednotlivým skupinám lezců a evidovali pokusy v jednotlivých boulderech, aby se daly srovnat výsledky při aplikaci starých a nových pravidel hodnocení boulderů. To pomůže jak závodníkům a trenérům při taktické přípravě, tak stavěčům zejména z hlediska správného rozvržení soutěžních boulderů a umísťování zón.

 

CHS_71CHS_86CHS_82CHS_68

 

Lezci byli v sobotu rozděleni do čtyř skupin, kde pod vedením trenérů a za asistence stavěčů zkoušeli jednotlivé bouldery. Ty byly připraveny dle současných mezinárodních trendů, tedy převážně s pohybovými a technickými problémy, kde i v silových sekvencích rozhoduje správné provedení. Lezci si zde zkoušeli náběhy, skoky, dvojskoky a další prvky současného boulderingu. Specialisté tak mohli upevňovat pohybové návyky, které budou uplatňovat v blížící se sezóně, lezci na obtížnost, kteří se s podobnými prvky setkávají méně často, mohli v rámci přípravného období v daných problémech rozvíjet své koordinační schopnosti. Nedělní program byl pak přizpůsoben individuálním potřebám jednotlivých výkonnostních a věkových kategorií.

 

CHS_93

Během soustředění byl díky Monice Brkalové zajištěn videocoaching  - a to jak formou skupinových rozborů videa na projekčním plátně po skončení tréninku, tak formou možnosti okamžitého přehrání pokusů na monitoru včetně zpomalení a zastavení záběru v jednotlivých fázích pohybu a srovnání jednotlivých výkonů přímo na bouldrovce. Nutno říci, že v oblasti využívání možností videozáznamu jsou u řady závodníků i trenérů výrazné rezervy. Přesto se prostřednictvím videorozborů podařilo upozornit na některé zásadní technické i taktické problémy a v neděli pak právě video přímo na bouldrovce pomohlo nejmladší skupině dívek zvládnout obtížný dynamický prvek.

CHS_75

 

Trenérsky realizaci soustředění zajišťovalo pět trenérů: Alexandra Gendová, Simona Rajfová, Tomáš Sycha, David Urbášek a Tomáš Binter st. Na přípravě se podílela i Eliška Karešová, která ale se pro nemoc nakonec nemohla soustředění zúčastnit. Na místě pomohli i někteří osobní trenéři jednotlivých lezců.

 

Pro závodníky byla během soustředění zajištěna fyzioterapeutická péče díky týmu Fyzio Gym Cooper pod vedením Patrika Chovana. Účastníci tak mohli využít regenerační masáže i další možnosti fyzioterapie, v neděli pak absolvovali praktický blok věnovaný práci s rollery, správnému protažení a dalším technikám.

CHS_92

 

S náročnou organizací soustředění pomohli Petra Adamovská s Jirkou Slezákem, kteří připravili i občerstvení pro všechny účastníky.

 

Děkujeme LC SmíchOFF za vynikající podmínky, partnerům reprezentačních týmů dospělých a mládeže společnostem Montura a Rock Point i všem trenérům, stavěčům, organizátorům, fyzioterapeutům a dalším odborníkům, kteří se na přípravě a realizaci soustředění podíleli. Zvláštní poděkování patří zejména provoznímu LC SmíchOFF Líbovi, který dokáže zařídit i nemožné a vždy splní, co slíbí, jeho týmu včetně Dětské Zkumavky a Martinovi Kovandovi za morální podporu.

 

 

Tomáš Binter

Instagram

Instagram Horosvaz