Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Soustředění reprezentace v boulderingu LC SmíchOFF - 2. - 3. 2. 2019

Soustředění reprezentace v boulderingu LC SmíchOFF - 2. - 3. 2. 2019
05. 02. 2019 | Rubrika: Soutěžní lezení

Ve dnech 2. – 3. 2. se v Tréninkovém centru reprezentace LC SmíchOff uskutečnilo společné soustředění české a slovenské reprezentace v boulderingu. Zájem závodníků byl obrovský, a přestože několik přihlášených lezců těsně před soustředěním vyřadila nemoc nebo zranění, účast byla rekordní, když se zde sešla více než padesátka sportovců. Z absolutní české špičky tak chyběl pouze Martin Stráník, který se v týdnu před akcí zranil pádem mezi matrace, a Adam Ondra, jenž však v neděli v LC SmíchOff absolvoval trénink s lanem v cestách připravených pro trénink reprezentace.

 

Soustr-boulder Soustr-boulder Soustr-boulder Soustr-boulder


Soustředění navazovalo na kurz pro získání národních stavěčských licencí primárně určený pro SHS JAMES, který absolvovalo 12 zájemců o licenci ze Slovenska a jeden český účastník. Tento stavěčský tým pod vedením jediného českého držitele nejvyšší mezinárodní licence IFSC Jana Zbranka připravil téměř šest desítek originálních koordinačně náročných boulderů z chytů používaných v závodech světového poháru. Stavěči zároveň zajišťovali servis jednotlivým skupinám lezců a evidovali pokusy v jednotlivých boulderech.

 

Soustr-boulder Soustr-boulder Soustr-boulder Soustr-boulder Soustr-boulder


Závodníci byli v sobotu rozděleni do čtyř skupin, v nichž pod vedením trenérů a za asistence stavěčů zkoušeli v dopolední fázi jednotlivé problémy, odpoledne pak byl připraven pro všechny simulovaný závod formou finále stylem OS, ve srovnání s reálným závodem se ale v jednotlivých skupinách soutěžilo na 6 boulderech. Ty byly připraveny dle současných mezinárodních trendů, tedy převážně s pohybovými a technickými prvky, kde i v silových sekvencích rozhoduje správné provedení Lezci si zde zkoušeli náběhy, jednoduché i vícenásobné skoky a další prvky současného boulderingu. Specialisté tak mohli upevňovat pohybové návyky, které budou uplatňovat v blížící se sezóně, lezci na obtížnost, kteří se s podobnými prvky setkávají méně často, mohli v rámci přípravného období v daných problémech rozvíjet své koordinační schopnosti. Nedělní program byl pak přizpůsoben individuálním potřebám jednotlivých výkonnostních a věkových kategorií, když velká pozornost byla věnována opět koordinačním prvkům.

 

Soustr-boulder Soustr-boulder Soustr-boulder Soustr-boulder Soustr-boulder


Během soustředění byl díky Monice Brkalové k dispozici videocoaching - a to jak formou skupinových rozborů videa na projekčním plátně po skončení tréninku, tak formou možnosti okamžitého přehrání pokusů na monitoru včetně zpomalení a zastavení záběru v jednotlivých fázích pohybu a srovnání jednotlivých výkonů přímo na bouldrovce.
Realizaci soustředění zajišťovalo pět českých reprezentačních trenérů - Alexandra Gendová, Eliška Karešová, Tomáš Sycha, David Urbášek a Tomáš Binter st., za slovenskou reprezentaci pak šéftrenér Igor Kollár a Anton Pacek.

 

Soustr-boulder Soustr-boulder Soustr-boulder Soustr-boulder Soustr-boulder


Pro závodníky byla připravena fyzioterapeutická péče díky týmu Fyzio Gym Cooper pod vedením Patrika Chovana. Účastníci tak mohli využít regenerační masáže i další možnosti fyzioterapie.
S náročnou organizací pomohli saunoví specialisté Petra Adamovská s Jirkou Slezákem.
Děkujeme LC SmíchOFF za vynikající podmínky v každou denní i noční hodinu, partnerům reprezentačních týmů dospělých a mládeže společnostem Montura a Rock Point i všem trenérům, stavěčům, organizátorům, fyzioterapeutům a dalším odborníkům, kteří se na přípravě a realizaci soustředění podíleli.

Tomáš Binter

fotogalerie Monika Brkalová