Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

SOUSTŘEDĚNÍ REPREZENTACE v BOULDERINGu - JUNGLE SPORT PARK

SOUSTŘEDĚNÍ REPREZENTACE v BOULDERINGu - JUNGLE SPORT PARK
09. 08. 2021 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Ve dnech 7. - 8. 8. se konalo soustředění reprezentace zaměřené na přípravu na vrchol letošní sezóny, kterým je Mistrovství světa mládeže ve Voroněži. Soustředění se účastnili jak závodníci nominovaní na Mistrovství světa, tak i další reprezentanti.

Soustředění v Jungle Sport park

Vzhledem k tomu, že soustředění bylo součástí stavěčského kurzu, měli závodníci možnost kromě trenérů konzultovat své výkony také se stavěči. Ti totiž v rámci svého školení, které probíhalo pod vedením Jana Šolce a Viktora Pařízka, postavili pro závodníky bouldery určené pro kvalifikaci i finále simulovaného závodu. Chtěli jsme našim závodníkům umožnit, aby si před nadcházejícím MS vyzkoušeli nový formát bouldrové kvalifikace, která je stanovena pro tento závod a která spočívá ve flash systému, ale s určeným časovým limitem pro každého závodníka v délce 4 minuty na boulder. Stavěči tak ještě před zahájením kvalifikace poskytli závodníkům předlezová videa tak, aby si mohli metody přelezu nastudovat a využít tohoto benefitu. Finálové kolo už pak probíhalo v klasickém OS formátu s časovým limitem 5 minut na boulder.

StavěčiSimulovaný závod

Kvalifikační kola závodníky pěkně rozehřála a i když byly bouldery o něco lehčí než jsme předpokládali (asi i díky znalosti metody přelezu s nimi většina neměla velký problém), splnila svůj účel a závodníky bez problému rozřadila.

Finále už se i podle slov závodníků odehrávalo na boulderech, které svou obtížností i charakterem odpovídaly mezinárodním soutěžím.

Naprosto skvělé bylo a doufáme, že se tento model podaří aplikovat na každém tréninku nebo soustředění, že  po každém kole stavěči diskutovali se závodníky správný a efektivní přelez boulderu, poukazovali na chyby v taktice a zbytečně komplikované způsoby přelezu, ale také závodníci adresovali své dojmy a hodnocení směrem ke stavěčům. Tuto formu tréninku za přítomnosti stavěče, kdy probíhá okamžitá a velmi cenná interakce se závodníky, se sice snažíme aplikovat pravidelněji, ale takový luxus, kdy jsme měli k dispozici celkem 12 stavěčů, jsme si mohli dovolit teprve podruhé ☺ (první takové soustředění probíhalo na začátku roku 2020).

 

Další den bylo pro závodníky nachystáno několik stanovišť, které byly zaměřené na nácvik správné techniky provedení nejrůznějších druhů skoků nebo dynamických kroků, které našim závodníkům dělají největší problémy. Stavěči asistovali u nácviku, vysvětlovali i sami demonstrovali způsoby provedení tak, aby si závodníci byli schopni poradit nejen s těmi lehčími variantami, ale také s extrémnějšími formami těchto kroků, které jim byli stavěči ochotni okamžitě připravit .

Nebýt toho, že na konci této fáze už měli všichni prolezenou kůži, byli bychom tam asi do večera – tak byli všichni z nácviku dynamických krokových sekvencí nadšeni a myslím, že u většiny byl patrný i posun k lepšímu a nakonec i úspěšnému provedení kroků..

Péče o kůžiFyzio

Po obědové pauze zbývala ještě chvíle na prokrokování finálových bouldrů, které se uskutečnilo i přesto, že většina závodníků měla otejpováno všech 10 prstů.

Na konci tohoto bloku soustředění byla připravena přednáška MUDr. Tomáše Soukupa – lékaře, vědce, pedagoga a velkého sportovce, který se zároveň zabývá výživovým poradenstvím a s několika našimi reprezentanty včetně Adama Ondry tuto problematiku již konzultuje. Přednáška byla zaměřena na „Poruchy příjmu potravy“, „Složení stravy před a po výkonu“ a v závěru také tolik aktuální „Péči o kůži na rukou“. Myslím, že se od poutavého výkladu tohoto výjimečného odborníka nemohl nikdo odtrhnout a opět jsme se dozvěděli mnoho nových a zajímavých poznatků, které stoprocentně využijí naši reprezentanti v tréninkové přípravě.

Přednáška Tomáše Soukupa

Velký dík patří všem, kteří soustředění připravovali, tedy hlavně všem stavěčům, za jejich trpělivost, ochotu a nasazení, Štěpánu Volfovi za koordinaci přípravy závodních bouldrů, předlezů a krokových sekvencí, Martinu Vankovi z  FyzioGym Cooper za regenerační péči, dalším trenérům za asistenci a v neposlední řadě Jungle sport parku za zázemí a možnost pobývat celé dva dny v těchto skvělých prostorách!

 

"Pro nás to bylo nejlepší bouldrové soustředí, na kterém jsme kdy byly. Bylo opravdu super zařízené a všechno vycházelo na čas. Hlavně se nám líbilo, že se to spojilo se stavěčským kurzem, díky čemuž jsme mohli mít postavených tolik pěkných boldrů, vždycky jsme se mohly zeptat jak to mysleli a poradili nám. taky byli strašně ochotní a u těch skoků nám i několikrát přesouvali chyty atd. Taky se nám hodně líbila ta přednáška pana doktora Soukupa, která byla především zaměřená na to, co nejvíce potřebujeme ohledně stravy na zavodech a péče o kůži.
Moc děkujeme všem trenérům a stavěčům za skvělou organizaci a taky Martinovi z fyziogymu za jeho práci hlavně proto, že to soustředění bylo velmi fyzicky náročné, ale hodně nám to pomohlo."

Dívky B

 

"Soustředění bylo super. Bouldery byly zajímavé a bylo skvělé, že jsme si o nich potom mohli promluvit se stavěči a zjistit jak se daný boulder měl řešit. V neděli jsme se spíš věnovali koordinacím a skokům, což je moje slabina ale bavilo mě to a rozhodně jsem se naučila zase něco nového, co využiji v závodech."

Míša Smetanová

 

"V kvalifikaci simulovaného závodu jsem sice skončil druhý, jelikož jsem v posledním boulderu netrefil spodní chyt, takže mě přelezl Jára Šikula, jinak byly bouldery poměrně lehké. Ve finále už byly bouldery o hodně težší a vylezl jsem tři ze čtyř. Jeden jsem dokonce vylezl jako jediný a navíc na flash, poslední jsem nedal protože mi dvakrát vyjela noha z TOPu. Celkově se mi to moc líbilo a přestože to byl trénink, byl jsem nervózní podobně jako na závodech a měl jsem problém stavěče  vnímat. Druhý den, kdy jsme trénovali jednotlivé skoky, jsem se na to soustředil. Jediné, co mi možná trochu chybělo, bylo víc statických boulderů. Přednáška od pana Soukupa určitě prospěla všem a dozvěděli jsme se hodně užitečných věcí."

Luky Mokroluský 

 

"Bylo super, že nám na přednášce doporučili konkrétní produkty, které bychomjinak museli složitě dohledávat a zkoušet. Navíc ta přednáška byla celkově zábavná a zajímavá, vysvětloval to tak, že jsme to všichni pochopili. Hodně mě bavilo téma péče o prsty. Super taky bylo, že tam bylo hodně stavěčů a každý boulder tak byl jiný"

Fanda Danda

 

 

"Cvičný závod se moc nepovedl, říká ten, kdo nevyhrál Míšu :). Ne, finále se už podobalo standardům evropáků a možnost probrat řešení a taktiku přístupu k bouldrům na závodech byla super. Soustředění uzavřel pan Soukup svou skvělou přednáškou nejen o regeneraci kůže."

Marek Jeliga

 

"Otevřelo mi to oči, poslední dejme tomu 3 měsíce jsem fakt počítala a hrotila kalorie, ale zjistila jsem, že to není nejdůležitější věc na světě, přijde mi že mi to dost změnilo pohled na jídlo a určo bych si do budoucna chtěla domluvit nějaké sezení s panem Soukupem, strašně se mi líbí jeho přístup a i to, že lezení rozumí a spolupracoval i s Adamem"

Niki Králíková

 

"Soustředění reprezentace pro přípravu na MS mládeže ve Voroněži bylo opravdu unikátní. Díky velkému počtu stavěčů, kteří se podíleli na přípravě bouldrů a postavili tak obrovské spektrum bouldrů v různých stylech, se celkově prověřili snad všechny lezecké techniky (až na spáru :)). Kvalifikace byly obtížnostně na výrazně lehčí úrovni, což však závodníkům nedovolovalo chybovat, pro dobré umístění. Finále už obtížnostně odpovídalo více obtížím, se kterými se mohou závodníci na MS potkat a dalo jim větší přehled o tom, jak jsou přípraveni. Velkým přínosem se mi pak jevila především zpětná vazba stavěčů a trenérů, během které popsali veškeré chyby, kterých se závodníci dopouštěli a metody správného řešení. Ty si pak další den mohli znova vyzkoušet a ze soustředění odejít jako o něco schopnější lezci."

Štěpán Volf - trenér

 

"Paušálně jde o super akci a soustředění tohoto typu s dostatkem stavěčů ( i závodníků ) a okamžitou zpětnou vazbou jsou skvělou příležitostí nejen pro závodníky, ale určitě i pro trenéry a na 100% pro nás stavěče. 
Do budoucna si také ale myslím, že stavěčský kurz této úrovně ( od začátečníků až po zkušené borce ) by neměl být součástí takto náročného soustředění - vše ale bude řešit rozdělení kurzů pro začínající/komerční a závodní stavěče. 
Zpětná vazba od závodníků na závodních boulderech by mohla probíhat podobně jako probíhal nácvik skokových variací. Za přítomnosti stavěče, který sdělí základní myšlenku a je k dispozici pro vysvětlení jednotlivých pohybů. Zároveň stavěč vidí okamžitou reakci na jeho rady a zjišťuje, zda jeho záměr byl správně postaven ( a případně může upravit, omezit pohyb, zlehčit, ztížit )."
Ja Šolc - stavěč
 

 

 


A. Gendová - trenérka mládežnické reprezentace

Instagram

Instagram Horosvaz