SOUSTŘEDĚNÍ REPREZENTACE MLÁDEŽE  v OBTÍŽNOSTi na  HUDY BRNO

SOUSTŘEDĚNÍ REPREZENTACE MLÁDEŽE  v OBTÍŽNOSTi na  HUDY BRNO
12. 08. 2021 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Další soustředění, tentokrát v lezení na obtížnost, které navazovalo na víkendovou akci v Praze, se uskutečnilo 10. - 11. 8. na Hudy stěně v Brně a bylo pojato opět jako příprava na Mistrovství světa mládeže ve Voroněži.

Na soustředění dorazil také Adam Ondra

První den byl zahájen přednáškou paní Hany Pernicové, sportovní psycholožky, která provedla naše reprezentanty mentální přípravou na následující simulovaný závod. Základními tématy přednášky byla příprava „Mentálního plánu závodu“, „Předzávodní příprava“ a „Hodnocení závodu“. Zároveň si závodníci prakticky vyzkoušeli relaxační i aktivační dechová cvičení a formy imaginace/vizualizace jako součásti přípravy i tréninku.

Úkolem účastníků soustředění pak bylo nabyté - pro některé nové -poznatky použít/vyzkoušet v samotném simulovaném závodě, který následoval.

Dechová cvičení

Závodní cesty připravil hlavní stavěč ČHS Denis Pail, jehož úkolem bylo postavit cesty s nepříjemnými a nejistými sekvencemi, dynamickými skoky nebo i netradičními kroky přes „spáru“.

Na doladění postavených kvalifikačních cest se podílel také Adam Ondra, který nejen že zajistil jejich předlez, ale také se účastnil celého závodu, probíral s některými závodníky jejich výkon a způsob přelezu, ale hlavně svou přítomností motivoval všechny k maximálním výkonům.

Denis PailTrenéři a tým

Po finále opět následoval vstup paní Hany Pernicové, která rovněž celý závod a přístup závodníků k němu pozorovala a v závěru pak vyzvala závodníky ke zhodnocení jejich výkonů podle doporučené metody a zapsání tohoto hodnocení do tréninkového deníku.

Denis Pail také po celou dobu závodu se všemi konzultoval a probíral metody řešení kroků, popisoval svůj záměr při tvorbě cest a stejně jako při víkendovém bouldrovém soustředění byl jeho vhled obrovským přínosem pro závodníky.

Závěrem prvního dne byla přednáška o regeneraci a možnosti jejího podpoření různými metodami (spánek, strava, flossing, rollery a využití studené/teplé vody) od Martina Vanka z Fyziogym Cooper.

V neděli bylo připraveno fyzio cvičení opět pod vedením Martina Vanka, které bylo zaměřeno  na mobilitu kyčlí a ramen, jak ve formě cvičení „na suchu“ tak následně i jeho aplikaci v jednotlivých krocích přes paty nebo špičky na stěně – kde závodníci využili předchozí přípravu a snažili se o technicky co nejdokonalejší provedení.

Cviky na mobilitu

Soustředění bylo zakončeno nácvikem postavených cest se znalostí správného způsobu přelezu a závěrečným hodnocením ze strany přítomných trenérů.

Děkujeme opět všem, kteří se na přípravě soustředění podíleli - stavěči Denisu Pailovi, trenérům Ivě Vejmolové a Tomáši Sychovi, Adamu Ondrovi, Martinu Vankovi a také Hudy lezecké stěně za zázemí.

A. Gendová - trenérka mládežnické reprezentace