Soustředění  - bouldering  HANGAR 31. 3. 2019

Soustředění  - bouldering  HANGAR 31. 3. 2019
03. 04. 2019 | Rubrika: Sportovní lezení

Další ze soustředění reprezentace ČR– tentokrát v boulderingu, proběhlo 31. 3. v brněnském HANGARU.

hangar  hangar   hangar  hangar

Za účasti 32 juniorských a dospělých členů reprezentace a dalších vybraných zájemců a po jejich rozdělení do 4 výkonnostních skupin, proběhl nejdříve simulovaný závod na připravených bouldrech.

O přípravu 12ti z těchto bouldrů se postaral známý a úspěšný závodník

(vítěz světového poháru 2012  a vicemistr světa v boulderingu) a také stavěč Rustam Gelmanov. Na všechny bouldry byly použity nové chyty výrobců Squadra, Flatholds, Cheeta, 360 a další….Charakter bouldrů odpovídal posledním trendům, které ovládají světové soutěže, takže šlo o skoky, těžké technické a koordinačně náročné bouldry v kolmých profilech, ale také o fyzické nekompromisní problémy. Rustam Gelmanov a také Adam Ondra se během soustředění ochotně a nenásilně zapojili do koučování účastníků, vysvětlování a hodnocení jejich výkonů.

Bouldry byly podle slov závodníků a nakonec i výsledků simulovaného závodu ( výsledky nakonec nebyly vyhlášeny, spíše šlo o snahu vytvořit potřebný závodní tlak na účastníky, který by pak měli být schopni zvládat na skutečných akcích) velmi těžké, netradiční, takže v krátkém časovém limitu se v mužské kategorii, kromě Štěpána Stráníka (2T), nepodařilo,mimo dosažení pár zón, nikomu topovat.

U juniorek (J,A kategorie) a juniorů (J,A a B kategorie) to šlo o něco lépe a  několik topů nakonec padlo -  nejlépe se vedlo Marku Jeligovi  se 4 topy (kterého chválil i Rustam) a mezi ženami 2 topy vybojovala Lenka Slezáková.

I přes malou frustraci, převážně u mužů, to byla pro motivaci do dalšího tréninku a k účasti na  dalších podobných akcích, myslím, pro všechny výborná zkušenost.

Po závodě si vzal Adam Ondra slovo, aby se podělil o své zkušenosti s analyzováním závodních bouldrů, s taktikou, s hledáním správných metod přelezu, sdílel své vize ohledně budoucího vývoje stavění bouldrů, ale také nezapomněl na praktické věci, jako je správný výběr lezeček podle charakteru stupů (struktur) – čímž zdůraznil, že je třeba si na závod vzít alespoň 2 typy lezeček.

Rustam Gelmanov pak všem doporučil, aby při lezení (převážně boulderingu) používali celé své tělo a využívali tření, které profily a struktury nabízejí, ale také všechny vybízel, aby si nepřestávali věřit a neodkládali své cíle na další dny…jeho slova „když chceš být silný a chceš zvítězit, musíš tomu věřit a udělat pro to něco už dnes“ byla inspirující.

Abych nezapomněla na nejmladší účastníky soustředění (B chlapce a dívky)- těm připravil a vybral bouldry Štěpán Stráník – opět tak, aby byly zastoupeny koordinační, technické i silovější typy. Všichni ocenili a pochvalovali si,  že s nimi Štěpán po závodě  všechny obešel, vysvětlil a ukázal ta nejefektivnější řešení.

V odpolední fázi soustředění se už všichni věnovali nacvičování nevyřešených problémů z dopoledne a zkoušení problematických krokových pasáží.

Po celou dobu soustředění měli jeho účastníci k dispozici odbornou fyzioterapeutickou péči, kterou zajišťoval Patrik Chovan z FyzioGym Cooper.

Za pomoc při organizaci a samotném průběhu soustředění děkujeme všem přítomným trenérům, Adamu Ondrovi, Rustamu Gelmanovi a Štěpánu Stráníkovi. V neposlední řadě patří velký dík  provozovatelům stěny HANGAR za poskytnutí jejich prostoru a zázemí!!!

Odkaz na všechny fotky - autor David Urbášek

Hodnocení některých účastníků soustředění:

"Jak se Ti líbily bouldry od Rustama Gelmanova, průběh soustředění a jaký má pro Tebe přínos před nadcházejícím SP?"

Adam Ondra: „Před nadcházející sezonou a SP v Meiringenu je extrémně důležité lézt na podobných problémech, které se lezou na samotných světových pohárech. Už není čas na to získávat další sílu, jako spíš jistotu a vylezenost v tomto stylu lezení. Podmínky jak z hlediska prostoru, tak chytů, jsou na Hangáru vynikající a Rustam se zhostil svého úkolu poctivě a postavil krásné bouldry, které rozhodně byly technické, koordinační i silové. Rustamovi díky za super práci.“

Roman Kučera:Bouldry mi přišly super, ve stylu co je potřeba trénovat. Ideální by samozřejmě bylo na podobných bouldrech trénovat pravidelně, ale alespoň takhle před SP to pomůže se trochu dostat do toho stylu co je potřeba.“

Jakub Konečný:Řekl bych, že to byly bouldry nejvíce se blížící těm svěťákovým, co jsem kdy takhle zkoušel, hodnotit je úplně nemůžu, protože jsem se v nich taky moc nehýbal, ale rozhodně i tak jsem cítil aktivování jiných svalů než obvykle a to je právě ono. Na soustředění jsem jel z tréninku a bouldry byly opravdu přísné, pravidelné simulace podobných věcí by rozhodně prospěly a myslím že jiná cesta se přiblížit tomuto stylu není.“

Štěpán Stráník: „Bouldery od Rustama super. Nějakej silovej se mi i podařilo vylézt. Přínos pro mě parádní, jen by to takhle chtělo trénovat mnohem častěji.“

Eliška Adamovská: „ Myslím si, že bouldery od Rustama byly postavené skvěle a jsem moc vděčná, že jsem si už i v ČR mohla zalézt na svěťákových problémech. Také mi tohle soustředění ukázalo, že je v novodobém boulderingu velká spoustu věcí, na kterých pracovat a pomohlo mi si udělat obrázek o tom, jak to zhruba bude na svěťáku vypadat. Celkově byl den moc dobře zorganizován a jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit.”

Martin Stráník : "Hangár díky svým profilům a hlavně chytům poskytuje skvělé místo v ČR pro vyladění formy před svěťákem. Bouldery byly povedený, ve stylu, který odpovídá boulderům na světovém poháru, nejen pohybově, ale také obtížnostně. Pro vyladění formy je takováto forma přípravy ideální a budu rád, pokud ČHS zajístí takovéto stavěče co nejčastěji. "

hangar   hangar   hangar   hangar   hangar

Alexandra Gendová