Školení trenérů a získání trenérských licencí

20. 12. 2013 | Rubrika: Vzdělávání, Sportovní lezení

Český horolezecký svaz ve spolupráci s Fakultou tělesné výchovy a sportu UK připravil školení trenérů sportovního lezení pro získání licence B, která je druhým nejvyšším trenérským vzděláním v ČR a opravňuje držitele k získání živnostenského oprávnění.

Kurz odpovídá úrovni studia příslušné specializace na FTVS UK, a protože jeho hodinová dotace dle platných předpisů je 150 hodin, bude rozdělen do 6 – 7 výukových bloků (prodloužených víkendů).

První dva výukové bloky jsou věnovány vědeckým základům sportovního tréninku (obecná část), ostatní pak specializaci na sportovní lezení.

Výukové bloky věnované obecné části se uskuteční v termínech 14. – 16. 2. a 28. 2. – 2. 3. 2014. Termíny výukových bloků specializované části budou definitivně upřesněny až po uzavření přihlášek v návaznosti na závodní kalendář a časové možnosti účastníků.

Kurz je primárně určen trenérům působícím v oddílech ČHS, popř. tréninkových skupinách složených ze členů ČHS a je koncipován pro 10 frekventantů. Cena kurzu pro trenéry nominované oddíly ČHS nebo prokazatelně působícími v tréninkových skupinách složených z členů ČHS je 3 000,- Kč, protože ČHS za ně uhradí větší část kurzovního poplatku, cena pro individuální zájemce je 13 000,- Kč.

Uchazeč o získání trenérské licence B musí splňovat následující kritéria:

- minimálně středoškolské vzdělání s maturitou
- nebyl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin
- nedopustil se závažného disciplinárního provinění

Protože kapacita kurzu je omezená, zasílejte přihlášky co nejdříve na adresu radana.plevkova@horosvaz.cz. V přihlášce uveďte jméno, příjmení, datum narození, adresu, telefon, oddíl nebo složení tréninkové skupiny, nejvyšší dosažené vzdělání (bude nutno doložit ověřenou kopií diplomu nebo maturitního vysvědčení). Uzávěrka přihlášek je 14. 1. 2014. Bližší informace ke kurzu získáte na adrese tomas.binter@tiscali.cz.

ČHS ve spolupráci s FTVS UK vytvořil i podmínky pro získání trenérské licence A se specializací na sportovní lezení. Kritéria pro získání této licence jsou následující:

- vysokoškolské vzdělání magisterské úrovně tělovýchovného směru
- minimálně 4 roky odborné praxe na vrcholové úrovni (individuální vedení alespoň 2 členů reprezentačních družstev mládeže nebo dospělých)
- uchazeč nebyl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin
- uchazeč se nedopustil závažného disciplinárního provinění

Zájemci o trenérskou licenci A splňující uvedená kritéria se mohou hlásit na adresu radana.plevkova@horosvaz.cz . V přihlášce uveďte jméno, příjmení, datum narození, adresu, telefon, oddíl, seznam svěřenců reprezentační úrovně a dobu spolupráce, nejvyšší dosažené vzdělání (bude nutno doložit ověřenou kopií diplomu). Uzávěrka přihlášek je 31. 1. 2014. Bližší informace k licenci A získáte na adrese tomas.binter@tiscali.cz .

ČHS ve spolupráci s FTVS UK připravil i možnost získání trenérské licence C, která však neopravňuje k získání živnostenského oprávnění a je spíše základem pro další vzdělávání.

Licence C bude udělena absolventům kurzu pro instruktory lezení na umělých stěnách s rozšířenou výukou základů tréninku sportovního lezení. Kurz splňující tato kritéria v roce 2014 připravuje pouze FTVS UK, zájemci se mohou hlásit přímo na FTVS a po úspěšném absolvování kurzu bude zájemcům na základě žádosti udělena licence C trenéra sportovního lezení.

Za komisi SLD Tomáš Binter
Za komisi SLM Marie Dichtlová