Šimon a Štěpán Potůčkovi reprezentují Česko na Akademickém MS v Innsbrucku

16. 06. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

PRŮBĚŽNÝ REPORT - Ve dnech 13. - 17. června probíhá v rakouském Innsbrucku Akademické mistrovství světa pořádané Mezinárodní federací univerzitního sportu - FISU. Českou republiku reprezentují v disciplínách obtížnost a boulder bratři Šimon a Štěpán Potůčkovi.

Innsbuck

Akademické mistrovství světa se koná na oblíbené innsbrucké stěně Kletterzentrum Innsbruck, kde jsou skvělé podmínky pro vrcholový sport. Naše závodníky doprovází Nikol Chovanová z Fyzio Gym Cooper a trenérka Gábina Vrablíková.

14. červen

Prvním závodním dnem bylo úterý 14. června, kdy probíhala kvalifikace v lezení na obtížnost. V první a velmi obtížné kvalifikační cestě se parádně zadařilo Šimonovi, který přelezl náročnou pasáž, kde většina závodníků popadala a dolezl vysoko, mezi deset nejlepších závodníků. Štěpán bohužel takové štěstí neměl a ve stejné cestě skončil poměrně brzo, na základě nejasné chyby, kdy nejspíše "přestřelil" jeden z kroků a netrefil chyt. Druhá cesta se vyznačovala výrazným převisem a byla koncipovaná jako vytrvalostní s dlouhými nátahy, kde si Štěpán spravil chuť a zalezl skvěle. U Šimona bylo patrné, že se již stihla zhoršit lezecká podmínka a chyty byly více oklouzané, ale i tak se mu opět povedl super výkon!

Šimon postoupil do semifinále obtížnosti z 11. a Štěpán 23. místa.
Fisu-2022-Lead-SemiFinale-DanijelJovanovic-02339
15. červen
Štěpán předvedl, co v sobě má a svým výkonem se zařadil mezi nejlepší závodníky. Stejně jako 5 dalších lezců vypadl v kroku 27+, tedy v klíčové sekvenci, která byla pro většinu závodníků zcela neprůchozí. Bohužel, na základě výsledku z kvalifikace se i přes shodný výsledek zařadil na 13. místo. V případě, že by jeho umístění v kvalifikaci bylo v porovnání s ostatními lepší, mohl se svým finálovým výkonem vyhoupnout až na 9. místo! I tak jde ale o úžasný výsledek!
Šimon nastoupil do cesty vyrovnaně a postupoval zcela suverénně a s převahou. Bohužel, ještě před klíčovou pasáží ale udělal chybu, která ho poslala k zemi daleko dřív než čekal a na co měl. Šimonovi se v jednom z dynamických kroků zachytila ruka za lanem a spadl, což mu vyneslo 20. místo.
Fisu-2022-Lead-SemiFinale-DanijelJovanovic-02644

16. června
Další disciplínou, kde nás Štěpán se Šimonem reprezentují, je boulder. Ve čtvrtek 16. června proběhlo kvalifikační kolo, kterým se oba naši zástupci prošli poměrně s lehkostí a zajistili si místo v pátečním semifinále. Šimon zazářil a s 5/5 topů postupuje  z báječného 7. místa! Štěpána sice posunuli později startující závodníci o pár míst dozadu, i tak ale jeho 4 topy bohatě stačí na postup z 16. místa.

Semifinálové bouldery dvacítku závodníků skvěle rozřadili, jen ten nejelepší z nich dokázal topovat všechny čtyři a dva závodníci tři bouldery. Šimon vybojoval tři zóny, a tím se zařadil na 13. příčku, o zónu méně získal Štěpán, který si z boulderu odváží 18. místo.
Šimon a Štěpán Potůčkovi
Byli to opravdu náročné 4 dny plné skvělých cest i boulderů, které byly o něco málo snazší, než na světových pohárech, tudíž lezitelnější, a o to nás to více bavilo. Bylo také skvěle vidět srovnání s lezci, kteří mají podobné studijní i sportovní zájmy a povinnosti. I když se nám finále kvůli menším či větším chybám nakonec nevyřadilo, rozhodně z výsledků nejsme zklamaní. Celou akci jsme si velmi užili a měli jsme radost z toho, že tu můžeme reprezentovat Česko i naše univerzity. Děkujeme ČHS, ČAUS a Fyziogym Cooper za zajištění akce a FISU za skvělou organizaci!
Šimon Potůček

"Akademické mistrovství světa s bratry Potučkovi bylo super. Cely týden intenzivní spolupráce na bázi fyzioterapie i coachingu byl opravdu harmonický. Poctivý a ambiciózní přístup Šimona a Štěpána člověka nemůže naladit jinak než k jejich maximální podpoře.

Sledování celého závodu, závodníků z ostatních zemí a našich kluků jednoznačně vypovídalo o tom, že aktuálně nastavené podmínky pro trénink českého závodníka nesou ovoce. Kluci si hravě poradili s řešením většiny lezeckých oříšků, které se tam objevili. Zkrátka věděli, jak na to. Podali skvělé výsledky a věřím, že si zejména díky japonským závodníkům nesou domů i další várku motivace.
Celá akce byla organizačně i z hlediska lezení samotného bez chyby. Díky ČAUSu jsme měli zajištěné skvělé ubytování, stravu i oblečení, což ještě podpořilo skvělou atmosféru, kterou jsme na závodě měli. Velkou podporu jsme měli také díky Slovenskému coachovi Igoru Kollarovi, který byl během prvních pár dní připraven nám pomoct v případě řešení komplikovaných situací. Žádné ale naštěstí nenastaly."

Nikol Chovanová, Fyzio Gym Cooper

Celý závod naprosto ovládli japonští závodníci, kteří, jak v boulderu, tak v obtížnosti obsadili všechna medailová umístění, kromě stříbra v ženské kategorii obtížnosti.
Děkujeme klukům za skvělou reprezentaci a držíme palce do dalších závodů!