Facebook

Český horolezecký svaz

Sabina Skoupá - objev mládežnické reprezentace

Sabina Skoupá - objev mládežnické reprezentace
22. 07. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení

Sabča Skoupá je objevem roku v českém sportovním lezení. Jméno této mladé závodnice sice dobře známe, doposud jsme si jej ale spojovali především s lezením na rychlost. Právě v rychlostní disciplíně je členkou reprezentačního týmu již třetím rokem a letos k tomu poprvé přidala také místo mezi českou smetánkou v obtížnosti. Netrvalo dlouho a hned na svém druhém mezinárodním závodě si vybojovala místo na bedně! 

Sabča Skoupá

Vezmeme to od začátku. Jak dlouho lezeš a kdo tě k tomu přivedl. 

Lezu přibližně šest nebo sedm let, ale připadá mi to jako mnohem kratší doba. Přivedli mě k tomu kamarádi, když nám ukázali stěnu kousek za domem, a pak to mělo už docela rychlý spád. Myslím, že už druhou nebo třetí návštěvu stěny jsem zkoušela cvakat nějaký kolmáč... 

 

Pokud se nepletu, závodně jsi dělala více sportů, například florbal a gymnastiku. Věnuješ se kromě lezení nějakému jinému sportu i nyní? 

Gymnastice jsem se věnovala docela dlouho, ale plynule jsem přešla na lezení s tím, že tento sport nebude tak tréninkově a časově náročný... Florbal mě sice baví, ale jen na rekreační úrovni. Na tréninky jsem chodila asi jen dva měsíce. Teď se věnuji aktivně jen lezení, ale ráda se projedu na kole nebo půjdu na krátký běh. 

 

Gymnastika je pro lezení dobrá průprava, pociťuješ nějaké konkrétní výhody, které ti do lezení dala? 

Určitě na prvním místě disciplínu v tréninku, bez ní bych nebyla tam, kde jsem teď. Silový základ, na kterém vše stavím a flexibilitu, kterou se snažím využívat kde to jde a někdy i nejde. 

_DSC8052

Sabča těží z gymnastické průpravy především v síle a flexibilitě, foto: Petr Piechowitz

 

Až doposud jsi vyčnívala především v lezení na rychlost, což není zrovna nejpopulárnější disciplína. Proč jsi si jí vybrala? 

Jednou jsem si ji zkusila právě na stěně za domem, kde byla postavená standardka a bavilo mě, jak se člověk v docela krátkém čase velmi rychle zlepšuje. Začala jsem chodit častěji až se mi povedlo se dostat do repre.

 

A co se změnilo, že jsi se tolik vyšvihla v obtížnosti? Na tuzemských závodech sis nevedla špatně ani v minulosti, ale ten posun je teď extrémně znatelný. 

V září minulého roku jsem změnila trenéra a začala jsem se věnovat více právě lezení na obtížnost. Rychlost jsem skoro úplně vypustila, lezla jen na laně a boulderovala, což mě teďka mnohem více baví a naplňuje. 

 

Hned na svém druhém mezinárodním závodě v obtížnosti jsi si dolezla pro bronz. Jaké byly tvé pocity a co ti to dalo?

Pocity byly a jsou stále smíšené, radost s obrovským překvapením. Když jsem tam jela, měla jsem v hlavě, že nechci být poslední a úplně super by bylo, kdybych se umístila do 15. místa. Dalo mi to hrozně moc zkušeností, které bych jinde nezískala. 

 

Když porovnáš závody v těchto dvou disciplínách, jaký vidíš největší rozdíl?
V samotné atmosféře závodu. Při rychlosti je to více napjaté, nervózní a hektické. Když se pokus nepodaří, tak je hned konec. U lana mi to přijde přívětivější, člověk si může dovolit udělat nějakou drobnou chybku, která ho nestojí celý závod, lépe si zaleze a je více prostoru ke komunikaci s ostatními závodníky. 

Sabča na EPM v ImstuSabča na EPM v Imstu

Sabča na svém prvním EPM v obtížnosti v Imstu 2022, foto: Dody Kétyi

 

To máme obtížnost, rychlost a teď bouldering. I ten ti vcelku jde.. V roce 2019 jsi se dokonce ocitla na MEM v boulderu. Jak se to stalo a jaké máš v této disciplíně ambice nyní?
Tam jsem se dostala díky repre v kombinaci, která v tomto roce byla. Boulder mě velmi baví a ráda bych se v něm posouvala dál stejně jako v obtížnosti.

Co na skalách, lezeš? Nebo se držíš spíš překližky? 

Na skalách se snažím lézt víc a víc, ale připadá mi, že jsem tam míň a míň. Výmluvu, že není čas, asi vytáhnout nemůžu. Takže zatím více “překližkuju”. V budoucnu bych ráda ve skalách lezla častěji. Doufám, že se po sezóně poštěstí a povede se mi nějaký pěkný přelez jak na laně, tak i na boulderech...

A co je nejvíce tvůj styl?

Nejvíce mi sedí asi mírněji převislé nebo převislé profily s lištami a vysokýma nohama. Ve skalách nejvíc zatím lezu na vápně, ale ráda bych zkusila písky.

 

 

Sabča má za sebou v letošní sezóně již čtyři mezinárodní závody, na kterých obsadila tato místa:

 

EPM v Imstu 25. místo

EPM v Dornbirnu 3. místo

EPM v Augsburgu 6. místo

EP v Žilině 12. místo

 

logo_partner_repre

 


M. Košatková, ČHS