Facebook

Český horolezecký svaz

Reprezentace zakončila sezónu společným soustředěním

Reprezentace zakončila sezónu společným soustředěním
14. 12. 2021 | Rubrika: Sportovní lezení

O víkendu proběhlo soustředění reprezentačních družstev mládeže i dospělých v tréninkovém centru Jungle sport park. Soustředění bylo pojato jako ukončení letošní a zároveň zahájení té příští přípravné a závodní sezóny. 

Společný reprezentační trénink

Soustředění bylo zaměřeno na bouldering, kondiční cvičení, fyzio a také na seznámení reprezentantů s mezinárodními starty a pravidly účasti na závodech v příštím roce. Reprezentanti byli rozděleni do skupin a na jednotlivých stanovištích se během celého víkendu prostřídali. V boulderingové části si trenér reprezentace Štěpán Volf se stavěčem Vojtěchem Trojanem připravili krokové sekvence zaměřené na nejrůznější varianty pohybových bouldrů. Jednotlivé části bylo možné na sebe navázat a propojit, což se mnohým závodníkům po důkladném nácviku a konzultacích správného provedení s trenéry i stavěčem nakonec podařilo.

 

Štěpán Volf tuto část soustředění komentuje takto:

„Z mého pohledu hodnotím boulderingovou část soustředění na jedničku. Pro reprezentanty byla nachystaná spousta moderních pohybových kroků, ve kterých měli možnost si vyzkoušet více variant, od těch jednodušších po těžší, které už mnoho reprezentantů v začátcích soustředění nezvládalo. Postupem pokusů a nacházení správného pohybového vzoru pro daný krok se však postupně podařilo většině reprezentantům udělat kroky, které jim zprvu výrazně nešly. Zároveň měli reprezentanti více kapacity pro zkoušení pouze moderních problematických pohybů díky absenci “silové omáčky”, která by se vyskytla v případě, že by byly postavené celé bouldry. Věřím, že si z této části hodně odnesli a že podobná soustřední se budou dít častěji.“

BOULDERINGOVÁ ČÁST

Trenérská sestava

V sobotu zároveň probíhal kondiční trénink s Jakubem Fryčem (kondiční trenér Andrle sport) a hlavním trenérem reprezentace Petrem Klofáčem, který byl zaměřen na rozvoj koordinačních schopností v bipedálních i kvadrupedálních pozicích v žebříku, s tenisáky apod. Kondiční část pak obsahovala praktický nácvik provedení kondičních cviků v různých energetických režimech.

Kondiční trénink s Kubou Fričem

Reprezentanti byli také prostřednictvím Gábiny Vráblíkové znovu podrobně informováni o změnách a vylepšeních tréninkové aplikace Yarmill a měli možnost si ujasnit všechny nesrovnalosti, které souvisí s přepisováním tréninků do analytické tabulky. Součástí soustředění bylo také seznámení reprezentantů s naplánovanými mezinárodními závody, kvalifikačním systémem na ME v Mnichově a byly společně i individuálně probrány jejich cíle na příští sezónu.

Práce s aplikací Yarmill

Nedělní program byl zejména v duchu fyzio cvičení s FyzioGym Cooper (Patrik Chovan, Matěj Hodoušek a Martin Vanko). Ta byla zaměřena na prevenci zranění dolních končetin především při patování, zopakování cvičení na mobilitu trupu a kyčlí a jako novinku si reprezentanti vyslechli praktickou přednášku na téma „Senzomotorika - koordinace - oko - ruka/ oko - noha: soubor cvičení na zlepšení vnímání, funkčního vidění, koordinaci pohybu, rovnováhy.“ Tato dovednost zaměřená na  přesnost a načasování pohybu při lezení, je zejména v dnešním boulderingu velmi potřebná.

Výběr barvy reprezentačního dresu

 

Děkujeme všem, kteří se na programu podíleli.

Další soustředění jsou již naplánována a budou zveřejněna na webových stránkách v záložce Reprezentace.


A. Gendová, reprezentační trenérka 
foto: Petr Chodura