Regionální Tendon Cup v Trutnově

21. 11. 2012 | Rubrika: Sportovní lezení

„Čertova stěna 2012“ – Regionální Tendon Cup v Trutnově

Letošní jubilejní dvacátý ročník závodů mládeže ve sportovním lezení „Čertova stěna 2012“
se uskutečnil ve svátečním termínu 17. listopadu 2012 tradičně na dvou stěnách ZŠ Komenského
Trutnov.

Závod byl, stejně jako vloni, finálovým závodem Tendon Cupu – regionálního poháru
mládeže.
Letos se však jednalo o premiérové finále spojeného českého a  moravského
kola tohoto seriálu závodů, a tomu odpovídala i účast – rekordních 138 závodníků, kteří se sjeli z okolí
(Broumov, Vrchlabí, Nové Město n.M., Lanškroun, Jablonec…), ale i ze vzdálených koutů republiky
(Ostrava, Brno, Praha, Plzeň, Prostějov, Nový Bor, Liberec…). Po loňském účastnickém rekordu jsme, i zásluhou spojeného finále, nový rekord očekávali a trochu se ho i obávali. Ale snad i díky dlouhodobější přípravě a úsilí velkého počtu organizátorů, jimž patří velké poděkování, měly závody spád a proběhly poměrně rychle. Vždyť po 16. hodině se dolézala poslední finále (a jako zázrakem i téměř současně!), a před 18. hodinou byly předány diplomy a medaile nejen nejúspěšnějším závodníkům v samotném závodě ale i v celkovém seriálu. A dokonce byly i rozděleny ceny z našeho tradičního „švédského stolu cen“. Cenu obdržel každý účastník finále (a nejednu!).

Vše se nám podařilo zajistit díky velkému přispění našich tradičních sponzorů, jimiž jsou velké
firmy - TENDON (hlavní podporovatel), Saltic Zlín a Salewa Czech i místní patrioti: CK Mates, Hudy-sport Trutnov, Horolezení.cz, Vella-cyklo, MOKRS-p.Melichar a Cyklo-Polská ul.- p.Černý.

Závody byly rozděleny na dvě stěny, což trochu prověřilo fyzičku trenérů. Na horní (menší) stěně bojovaly zejména mladší děti (kat. E zde měla i finále) a na dolní (větší) stěně lezli spíše starší borci a borkyně. Díky čtrnáctidennímu obětavému úsilí stavěčů pod velením (často puntičkářského) "hlavního pořadatele“ se cesty vydařily a byly přítomnými trenéry hodnoceny velmi kladně.  Závodníci se v cestách ideálně rozřadili téměř chyt po chytu. V kvalifikaci bylo dosaženo celkem 20-ti TOPů (průměrně 1- 2 TOPY na cestu a kategorii), a i začátečníci zdolali téměř vždy alespoň třetinu cesty. Ve finálových cestách končili nejlepší závodníci těsně před TOPem, takže nebylo třeba žádné superfinále.

Nedošlo také k žádnému technickému incidentu, všechny nejasnosti byly vyřešeny po domluvě a nebyl nutný žádný oficiální protest. Nedošlo také k žádnému zranění a o zpestření se nám postaral jen jeden otočený TOP (patrně z radosti závodníka). K všeobecné pohodě také přispěl vzorně zásobený bufet p.Trojánka.

Velmi významné bylo také finanční přispění Královehradeckého kraje a města Trutnova. Závody  by se také nemohly uskutečnit bez podpory ZŠ Komenského Trutnov a Českého horolezeckého svazu, který je organizátorem celé série závodů.